حرف آخر را اول می‌زنیم

عمل ژنیکوماستی با لیزر واقعاً چیست؟

به دور از فضای تبلیغاتی و جذابی که عناوینی مانند عمل با لیزر ایجاد می‌کند، می‌خواهیم به بررسی چند و چون عمل ژنیکوماستی با لیزر بپردازیم.

لیزر فناوری نوینی است که کاربردهای فراوان و جذابی در صنایع مختلف پیدا کرده است. در عمل‌های درمانی و زیبایی نیز از این فناوری استفاده می‌شود.

هنگامی که در مورد عمل ژنیکوماستی با لیزر صحبت می‌کنیم 2 مفهوم متفاوت می‌تواند هدف باشد؛

مفهوم غلط و شیادانه‌ای که برخی از افراد برای جذب و اقناع بهجویان استفاده می‌کنند.
مفهومی علمی که از نظر پزشکی مورد تایید است ولی به صورت عملی به سختی استفاده می‌شود.
در ادامه به هر دو مورد خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: هزینه عمل ژنیکوماستی چقدر است؟

مفهوم نادرست جراحی ژنیکوماستی با لیزر

همه چیز به این وسیله برمی‌گردد؛ کوتر (CUTTER)، همان وسیله‌ای که جراح به کمک آن محل جراحی را برش می‌دهد. جراح به دو صورت می‌تواند برش جراحی را ایجاد کند؛ 1. به کمک چاقوی جراحی 2. یا به کمک کوتر.

کوتر وسیله‌ای است که می‌تواند با ایجاد جریان متمرکز الکتریسیته و گرما پوست و بافت را به راحتی برش دهد و همزمان مویرگ‌های پاره شده را بسوزاند و مانع از خونریزی شود. جریانی که کوتر ایجاد می‌کند، به راحتی با چشم غیر مسلح دیده می‌شود.

استفاده از کوتر در جراحی‌ها بسیار رایج است و جز وسیله‌های رایج در اتاق عمل به حساب می‌آید. اکثر برش‌ها به وسیله کوتر ایجاد می‌شود، چون هم کار با آن برای جراح آسانتر است و هم از خونریزی‌های ناخواسته جلوگیری می‌کند.

متاسفانه برخی از افراد به دلیل شکل ظاهری جریان ایجاد شده توسط کوتر و آگاهی کم بیماران، از این وسیله به عنوان لیزر نام می‌برند و ادعای انجام عمل ژنیکوماستی با لیزر را دارند!!!

متاسفانه این اقدام نوعی سوء استفاده و کلاهبرداری در روز روشن است.

مفهوم علمی عمل ژنیکوماستی با لیزر

اگر با روند عمل ژنیکوماستی آشنا باشید، حتما می‌دانید که این عمل از دو بخش تشکیل شده است؛

۱. تخلیه بافت فیبروگلاندولار به کمک برش و تخلیه مستقیم توده
۲. تخلیه چربی انباشته شده اطراف سینه به کمک دستگاه لیپوساکشن.

دستگاه لیپوساکشن وسیله‌ای است که به کمک آن چربی‌های زیر پوستی را تخلیه می‌کند. اگر بخواهیم به صورت ساده توضیح دهیم، ابتدا محلولی به محل مورد نظر تزریق می‌شود.

چربی‌هایی که در اثر این محلول شل شده و آماده تخلیه هستند، به کمک لوله‌ای که به زیر پوست وارد می‌شود مکیده شده و خارج می‌شود.

علاوه بر دستگاه لیپوساکشن دستگاه‌های دیگری نیز برای تخلیه چربی وجود دارد که از فناوری‌های به‌روز‌تر و کارآمدتری بهره می‌برند. دستگاه لیپولیز و دستگاه لیزر اولترازد جز به‌روز‌ترین دستگاه‌هایی هستند که می‌توانند جایگزین لیپوساکشن شوند. این دستگاه ها در واقع به نوعی از فناوری لیزر هم بهره می‌برند.

میزان کارآمدی آن‌ها در تخلیه چربی‌های زیر پوستی بسیار بالاست.

موضوعی که در محافل علمی مطرح است استفاده از دستگاه‌های لیپولیز و لیزر اولترازد در جراحی ژنیکوماستی است. از نظر علمی استفاده از این دستگاه‌ها منع نشده‌اند و کارایی آن‌ها تا حد زیادی مورد تایید است. اما در عمل محدودیت هایی وجود دارد.

در جراحی‌های ژنیکوماستی که در کشور انجام می‌شود، استفاده از دستگاه لیپولیز و اولترازد به هیچ عنوان مطرح نیست (یعنی استفاده نمی‌شود) زیرا هم هزینه جراحی را به شدت بالا می‌رود (هزینه این دستگاه نسبت به دستگاه لیپوساکشن بسیار بالاست) و هم قدرت تخریب و تخلیه کامل بافت فیبروگلاندولار (یا بافت توده‌ای زیر سینه) را به طور کامل ندارند.

بنابراین جراح ناچار به برش و تخلیه مستقیم بافت باقی‌مانده می‌شود (اگر بافت فیبروگلاندولار به طور کامل تخلیه نشود، احتمال بازگشت ژنیکوماستی بسیار بالاست).
با این تفاسیر استفاده از دستگاه لیپولیز و اولترازد در جراحی ژنیکوماستی در عمل بهینه نخواهد بود. کاربرد اصلی این دستگاه‌ها در جراحی پیکر تراشی است.

از این پس اگر در سایتی در مورد جراحی ژنیکوماستی با لیزر مطلبی خواندید یا توسط جراحی ترغیب به انجام جراحی با لیزر شدید، توضیحاتی را که خدمتتان ارائه دادیم به یاد آورید و با آگاهی کامل تصمیم بگیرید.

برای دریافت مشاوره غیر‌حضوری با ما در ارتباط باشید!

در حال حاضر راه حل قطعی برای ژنیکوماستی، جراحی است. در زیر نمونه کار جراحی ژنیکوماستی را مشاهده می‌کنید.

عمل جراحی ژنیکوماستی (1)
عمل جراحی ژنیکوماستی (2)
عمل جراحی ژنیکوماستی (3)
عمل جراحی ژنیکوماستی (5)
عمل جراحی ژنیکوماستی (7)

برای دریافت مشاوره غیر‌حضوری با ما در ارتباط باشید!

برای درمان ژنیکوماستی از روش جراحی استفاده می‌شود تا حجم بافت در سینه‌ها را کاهش دهند. اما گزینه‌های دیگری غیر از جراحی نیز برای درمان ژنیکوماستی استفاده می‌شود. در واقع، جراحی یکی از روش‌های سریع درمان برای ژنیکوماستی است. اما آیا روش‌های دیگر درمان هم تاثیر دارند؟ آیا با این روش‌ها آشنایی دارید؟ در این مقاله قصد داریم در مورد درمان ژنیکوماستی با لیزر صحبت کنیم تا بتوانید راحت‌تر روش درمانی خودتان را انتخاب کنید.روش درمان ژنیکوماستی با لیزر برای برآوردن نیازهای فردی شما مناسب خواهد بود. این روش مناسب مردانی است که در قسمت سینه دارای چربی بیش از حد هستند. با استفاده از فناوری لیزر، چربی و پوست اضافی از قسمت سینه برداشته می‌شود و اندازه سینه همان قدری می‌شود که شما می‌خواهید.

مزیت‌های عمل ژنیکوماستی با لیزر

بهبود اعتماد به نفس: با انجام لیزر می‌توانید لباس‌های دلخواه خود را بپوشید.

نتایج فوری و دائمی: وقتی لیزر را انجام دادید، امکان برگشت آن تقریبا صفر است! اما به شرطی که وزن خود را حفظ کنید!

در گذشته تنها روش درمان جراحی محسوب می‌شد، اما امروزه درمان با لیزر می‌تواند به برداشتن بافت‌های چربی از سینه کمک کند طوری که نتایج آن بسیار مطلوب خواهد بود و نیاز به دوره نقاهت نیز ندارد. لیپوساکشن لیزر به عنوان بهترین گزینه برای درمان ژنیکوماستی در نظر گرفته شده است.

روش عمل ژنیکوماستی با لیزر چگونه است؟

سینه برخی از مردان مبتلا به ژنیکوماستی حاوی رسوبات چربی هستند. برداشتن چربی با لیزر عوارض بسیار کمتری دارد.

در برخی مردان که سینه دارای چربی نیست اثربخشی این روش کمتر است چون در این روش نمی‌توان بافت غدد لنفاوی را برداشت. در این حالت، جراح پلاستیک غدد لنفاوی را به وسیله برش‌های کوچک درمان می‌کند.

ژنیکوماستی را نمی‌توان با ورزش و رژیم درمان کرد. بسیاری از مردان لیزردرمانی را ترجیح می‌دهند تا چربی اضافی از روی پوست برداشته شود، اگرچه این روش نسبتا نامعمول است.

برای درمان ژنیکوماستی با لیزر چند جلسه درمانی مورد نیاز است؟

مدت زمان درمان با لیزر تقریبا یک ساعت طول می‌کشد. بستگی به روش درمانی که انجام می‌دهید مدت آن ممکن است متغیر باشد. شاید بعد از یک هفته نتایج آن را ببینید، اما نتایج به تدریج بیش از دو تا شش ماه بعد خودش را نشان می‌دهد. معمولا یک جلسه درمان کافی است.

عوارض عمل ژنیکوماستی با لیزر

مشکلاتی که این نوع درمان با خود به همراه دارد مربوط به استفاده از بیهوشی در این نوع درمان است. از دیگر عوارض لیزر درمانی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

عفونت، گرچه می‌تواند اتفاق بیفتد اما با استفاده از مصرف آنتی‌بیوتیک قابل درمان است.
خونریزی، خیلی کم اتفاق می‌افتد که بعد از لیزر خونریزی شود و می‌توان با انتخاب مناسب بیمار و روش‌های درمانی از بروز خونریزی در بیمار پیشگیری کرد. عدم تقارن بین سینه‌ها، گرچه این عوارض هم می‌تواند به راحتی برطرف شود.
بی‌حسی، این مشکل به خودی خود برطرف می‌شود.

لیزر لیپولیز؛ روش تهاجمی برای درمان ژنیکوماستی

لیزر لیپولیز یا لیپولیزر یک روش درمانی به کمک لیزر است که بافت چربی را با لیزر برمی‌دارد و نسبت به روش‌های سنتی روش امنی محسوب می‌شود. این نوع لیزر شامل کاربرد زیرجلدی از نوع لیزر است؛ 924 نانومتر که بافت چربی را تخریب می‌کند و 975 نانومتر که پوست را محکم می‌کند و شکل‌گیری کلاژن را القاء می‌کند.

در مردان، تجمع چربی در سینه‌ها معمولا حجم بسیار زیادی ندارد، اما پوست داخلی مستعد شل شدن است. این همان دلیلی است که چرا انقباض پوست در درمان ژنیکوماستی با لیزر از اهمیت زیادی برخوردار است.

روش درمان با لیزر لیپولیز چگونه است؟

لیزر لیپولیز یک درمان سرپایی است که نیازی به بستری ندارد و در آن از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود.
پزشک متخصص یک برش کوچک ایجاد می‌کند. بافت سینه دارای ساختاری است که از کلاژن و فیبرهای الاستین تشکیل شده است که تخلیه این ساختار به برداشتن بافت اضافی کمک می‌کند و از به وجود آمدن ظاهر سینه‌های بزرگ جلوگیری می‌کند.
در برخی از بیماران چاق، پزشک مجبور می‌شود دو برش ایجاد کند.
وقتی ساختار غدد لنفاوی تخریب می‌شود، پزشک متخصص یک لوله نازک و انعطاف‌پذیر را به همراه یک فیبر نوری در انتهای آن وارد می‌کند تا لیزر وارد پوست شود. فیبر نوری به بافت چربی سینه می‌رسد، انرژی آن چربی را تبدیل به مایع می‌کند که از طریق لوله لیپوساکشن استخراج می‌شود.
پزشک متخصص، فیبر نوری را دوباره وارد پوست می‌کند.
یک ساعت بعد از این روش بیمار می‌تواند به خانه خود برگردد.
دوره نقاهت این روش نسبت به روش سنتی بسیار سریع‌تر و راحت‌تر است.
بعد از 48 ساعت استراحت، بیمار می‌تواند فعالیت نرمال خود را شروع کند.

نتایج لیزر لیپولیز برای ژنیکوماستی

نتایج لیزر لیپولیز در درمان ژنیکوماستی با لیزر دائمی و موفقیت‌آمیز است:

در این روش 85 درصد از بافت غدد لنفاوی و چربی اضافی از سینه‌ها برداشته می‌شود.
پوست ثابت می‌ماند.
اسکار در این روش بسیار کم است طوری که قابل رویت نیست.
جوانسازی کلاژن و الاستین یک فرایند فوری نیست، برای همین یک ماه بعد از لیزر باید منتظر بمانید تا نتایج شگفت‌انگیز آن را مشاهده کنید.

عمل ژنیکوماستی با استفاده لیزر اولترازد

لیزر اولترازد یکی از روش‌های ایمن برای برداشتن بافت چربی در سینه‌ها است که هیچ نیازی به بیهوشی نیست. در روش درمان ژنیکوماستی با لیزر ابتدا در چربی بافت سینه نوعی فشار منفی ایجاد می‌شود و سلول‌ها تخریب می‌شوند و چربی اضافی از بدن خارج می‌شود. در این روش نیاز به دوره نقاهت نمی‌باشد و به بهترین شکل چربی اضافی از بدن خارج می‌گردد. در این روش از روش غیر تهاجمی استفاده می‌شود.

روش دیگر لیزر لیپولیز است که در این روش درمانی 85 درصد از بافت غدد لنفاوی و چربی اضافی از سینه‌ها برداشته می‌شود. پوست ثابت و محکم باقی می‌ماند.

در این روش برای اینکه چربی آن قسمت از بدن از بین برود، از روش غیر تهاجمی استفاده می‌شود. افراد دیابتی نمی‌توانند از این روش استفاده کنند. همچنین افرادی که سابقه سکته مغزی دارند نیز نباید از این روش درمانی استفاده کنند. افراد مبتلا به سرطان و افرادی که دارای سابقه حساسیت دارویی نیز هستند برای این نوع روش درمانی مناسب نیستند.

قبل از انجام لیزر باید کمی از وزن خود بکاهید و رژیم غذایی‌تان حاوی مواد شیرین و پر چرب و شور نباشد. خوردن هر گونه غذای سرخ کردنی و غذاهای فرآوری شده قبل از انجام لیزر ممنوع است. باید کالری خودتان را کنترل کنید و ورزش انجام دهید.

بعد از این روش خیلی زود می‌توانید نتایج آن را مشاهده کنید و بهترین نتایج آن سه تا شش هفته بعد ظاهر می-شود.

هر روشی عوارض مخصوص به خودش را دارد و قطعا درمان با اولترازد هم معایب خودش را به همراه دارد، البته در این روش عوارض جانبی بسیار کمرنگ‌تر از سایر روش‌هاست و طی چند روز دیگر برطرف می‌شود که این عوارض عبارتند از:

کبودی در ناحیه‌ای که لیزر شده است
ممکن است در محل بخیه با سوزش مواجه شوید
دو روز بعد از این روش ممکن است با ترشح در محل زخم مواجه شوید که برطرف می‌شود.

در مقاله ژنیکوماستی به‌صورت کامل درباره این عارضه، جراحی ژنیکوماستی، عوارض ژنیکوماستی، مدت نقاهت آن و مسائل مشابه، پرداخته‌شده است که شما را به مطالعه آن دعوت می‌کنیم.