عمل ژنیکوماستی

جراحی ژنیکوماستی یک راه‌حل قطعی برای از بین بردن ژنیکوماستی است. در این عمل ظاهر زشت، برآمده و آویزان سینه آقایان کاملاً اصلاح می‌شود. درنتیجه تأثیر شگرفی در روحیه و اعتمادبه‌نفس افراد می‌گذارد. در این مقاله به‌طور مفصل به عمل کوچک کردن سینه مردان در مرکز زیبایی الو جراح می‌پردازیم.

همان طور که می دانید اصلی‌ترین علت ژنیکوماستی، کاهش اثر هورمون تستسترون در مقابل هورمون استروژن است. در اغلب موارد این برهم‌خوردگی تعادل باعث ایجاد ژنیکوماستی می‌شود.

مجموعه الو جراح در حال حاضر با انجام حدود ۵۰ جراح ژنیکوماستی در ماه جز پیشتازان این عمل در کشور است. رشته استوری های آن به‌صورت روزانه از صفحه اینستاگرام الو جراح منتشر می‌شود که می‌توانید مشاهده بفرمایید.

عمل ژنیکوماستی در مجموعه الو جراح توسط دکتر فرید مرادیان انجام می‌شود. ایشان متخصص جراحی سینه سرطان و آنکولوژی پستان و یکی از جراحان صاحب سبک در این عمل هستند.

جراحی ژنیکوماستی استیج 2

بافت های عمده تشکیل‌دهنده‌ی پستان آقایان، چربی و بافت توده ای به اسم فیبروگلندولار است. ما در این عمل ابتدا طی فرایندی چربی‌های موجود در سینه را بطور کامل ساکشن می کنیم. در مرحله بعد با برش تقریباً نیم‌دایره از بالای سینه بافت فیبروگلندولار را با جراحی خارج می‌کنیم. توجه کنید که بافت فیبروگلندولار بسیار سفت و سخت است و دستگاه ساکشن قادر به خارج سازی کامل آن نیست. پس از این مرحله، لایه‌های زیرین پستان را بازسازی و سپس لیفت می‌کنیم.

عمل ژنیکوماستی
3 ماه بعد از عمل ژنیکوماستی

منظور از لیفت در جراحی ژنیکوماستی چیست و چرا انجام می‌شود؟

زمانی که بافت پستان تخلیه می‌شود، پوست خاصیت کشسانی خود را از دست می‌دهد. برای اینکه حالت چین‌وچروک بعد از جراحی پیش نیاید مقداری از پوست اضافی برداشته می‌شود.

علاوه بر این، هنگامی‌که افراد دچار ژنیکوماستی می‌شوند، نوک سینه به پایین‌تر از محل استاندارد مایل می‌شود. با انجام لیفت تا حدود زیادی این حالت اصلاح و نوک پستان‌ها به محل اصلی خود بازگردانده می‌شود.

با توجه به میزان افتادگی پوست، میزان لیفت آن مشخص می‌شود. معمولاً در استیج های ۲، 1-1.5 سانتی‌متر از پوست برداشته می‌شود.

در استیج های 4، 2-2.5 سانتی‌متر ممکن است برداشته شود. در این حالت امکان جراحی با تکنیک های معمولی قابل انجام نیست و حتما باید از تکنیک فلپ استفاده شود.

ناحیه imf

عمل ژنیکوماستی استیج 3

چنانچه فاصله نوک پستان تا ناحیه IMF کمتر از ۵ سانتی‌متر باشد، از تکینک برش دور حال استفاده می‌شود.

به‌طورکلی برای کسانی که وزن زیادی کم کردند و افتادگی پستان‌هایشان خیلی زیاد نیست اما پوست اطراف سینه حالت شل و افتاده پیداکرده، مناسب است.

در این حالت برای اینکه به‌طور هم‌زمان در همه جهات پوست اضافی برداشته شود از این تکنیک استفاده می‌شود.

نکته قابل‌توجه این است که امکان کوچک کردن هاله سینه در این تکنیک نیز وجود دارد.

اگر میزان افتادگی نوک سینه به حدی باشد که به ناحیه IMF نرسد، از تکنیک معمولی که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم استفاده می‌شود.

شایان‌ذکر است در عمل ژنیکوماستی تصمیم نهایی جهت انتخاب تکنیک برش توسط جراح است. و ایشان به بسته به صلاحدید خود و شرایط بهجو، بهترین روش را برای عمل کوچک کردن سینه مردان به کار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: هزینه عمل ژنیکوماستی چقدر است؟

عمل ژنیکوماستی استیج 4

همانند تصویر، در ناحیه زیر سینه یک بخش آناتومیک به اسم IMF(inframammary fold) وجود دارد. چنانچه میزان افتادگی نوک سینه به حدی باشد که فاصله آن تا ناحیه IMF ز سمت پایین بیش از 5 سانتی‌متر باشد، از تکنیک فلپ پایین استفاده می شود.

در تکنیک فلپ، با یک برش از زیر سینه، پوست اضافی برداشته می‌شود و نوک سینه به محل جدید انتقال می‌یابد. از این روش معمولاً برای جراحی در عزیزان ترنس که پستان‌های بزرگی دارند نیز استفاده می‌شود.

در این تکنیک افتادگی و برجستگی سینه کامل از بین می‌رود. نکته‌ای که باید در این جراحی موردتوجه قرار داد این است که هدف در این تکنیک، برداشتن کامل چربی و بافت بسیار حجیم پستان است. بنابراین طول برش زیاد و همچنین خط بخیه جزء موارد جانبی و کم‌اهمیت محسوب می‌شود.

عمل ژنیکوماستی شدید

تکنیک اشتباه در جراحی ژنیکوماستی

گاهی مشاهده می‌شود که برخی به غلط ادعا می‌کنند که با استفاده از دستگاه‌های ساکشن مانند: ویزر، لیپولیز و … بافت چربی و فیبروگلندولار پستان به‌طور هم‌زمان خارج می‌شوند.

بگذارید آب پاکی را روی دستتان بریزیم. چراکه این دستگاه‌ها اساساً توان خارج‌سازی بافت فیبروگلندولار را به‌طور کامل ندارند. بنابراین امکان ژنیکوماستی در حالت بسیار بالا است.

در الو جراح تا اردیبهشت سال ۱۴۰۲ بیش از ۲1۰۰ جراحی ژنیکوماستی توسط دکتر مرادیان انجام‌شده است. از این تعداد حتی یک مورد بازگشتی هم گزارش نشده است. و از این بابت تضمین می‌کنیم که جراحی برگشت نخواهد داشت.

به احتمال زیاد شما که در حال مطالعه این مقاله هستید سعی داشتید تا از طریق ورزش یا کاهش وزن ژنیکوماستی را از بین ببرید و موفق نشدید. واقعاً این است که با ورزش صرفاً چربی‌های سینه آب می‌شود و متأسفانه بافت فیبروگلندولار از بین نمی‌رود.

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم ما در مجموعه الو جراح با جراحی، این بافت بسیار زمخت و سفت را خارج می‌کنیم.

یکی دیگر از تکنیک های اشتباه و منسوخ در عمل جراحی ژنیکوماستی، برش از پایین نیپل است. متاسفانه گاها مشاهده می شود در برخی از کشور های پیشرفته نیز همچنان از این تکنیک استفاده می شود.

در تکنیک برش از پایین امکان لیفت از بین می رود و سینه حالت فرو رفته به خود می گیرد.

برای دریافت مشاوره غیر‌حضوری با ما در ارتباط باشید!

عمل ژنیکوماستی بدون بی هوشی!

بنابر توصیه دکتر مرادیان با توجه به وسعت ناحیه جراحی، حساسیت های عمل و همچنین در نظر گرفتن شرایط بیمار، جراحی ژنیکوماستی بایستی حتما در اتاق عمل انجام گیرد. وجود تیم بیهوشی مجرب و حاضر در محل از ضروریات جراحی است. در غیر اینصورت ریسک عمل بسیار بالا خواهد بود.

قبل از جراحی ژنیکوماستی به چه مواردی باید دقت کنیم

در وهله توجه کنیم که پزشک محرم ما است پس تمامی موارد را باید با پزشک جراحمان در میان بگذاریم.

مواردی که باید با پزشک در میان بگذاریم به شرح زیر است:

  1. مصرف هرگونه داروی خاص چه تجویز پزشک چه تجویز خودسرانه
  2. حساسیت غذایی و دارویی
  3. استفاده از هرگونه داروی مخدر(سیگار هم نوعی ماده مخدر است)
  4. مصرف الکل
  5. سابقه بیماری خاص مثل دیابت یا جراحی، تروما و …

توجه: هرگونه موردی که ممکن است در روند جراحی و بهبودی مؤثر باشد را حتماً به پزشک اطلاع دهید.

بعد از جراحی ژنیکوماستی به چه مواردی باید دقت کنیم

لازم به ذکر است که شرایط بعد از جراحی به‌اندازه خود جراحی مهم است. مراقبت صحیح و اصولی از محل جراحی می‌تواند نتیجه مستقیم درنتیجه عمل دارد.

در پایین مراقبت عمل ژنیکوماستی را به‌صورت موردی آورده‌ایم. برای مطالعه بیشتر حتماً مقاله مربوط به آن را مطالعه کنید. مراقبت‌های بعد از جراحی به‌صورت زیر است:

  1. مراقبت از خط بخیه
  2. مراقبت از درن ها
  3. پوشیدن گن
  4. انجام ماساژ اصولی ناحیه جراحی
  5. تغذیه مناسب طبق دستور مشاور

به‌طورکلی چه قبل از جراحی چه بعد از جراحی شرایط شخص بسیار در نتیجه نهایی جراحی تعیین‌کننده است و هیچ‌یک از مراحل به‌هیچ‌وجه نباید ساده‌انگاری شود.

عوارض غیرقابل‌اجتناب جراحی ژنیکوماستی

به‌طورکلی درمان به سبک جراحی، یک روش تهاجمی محسوب می‌شود. ازاین‌رو ممکن است عوارضی را به همراه داشته باشد.

در تمامی جراحی‌ها چسبندگی‌های زیر بافت ممکن است به وجود بیاید. جراحی ژنیکوماستی نیز از این قاعده مستثنا نیست. چسبندگی‌هایی که به‌صورت چین سطح پوست نمایان می‌شود.

البته که با انجام ماساژ و حرکات کششی آموزشی توسط مشاورین متخصص الو جراح در روزهای ابتدایی جراحی تا حد بسیار زیادی قابل اصلاح است. و اگر به هر دلیل این چین‌خوردگی رفع نشود با انجام ترمیم‌های ساده و سطحی توسط تیم جراحی قابل اصلاح است.

یا در برخی از موارد رد بخیه ممکن است دچار رشد بیش‌ازحد بافتی در ناحیه عمل شود. البته لازم به ذکر است که رد بخیه و میزان اسکار و رفع شدگی آن به فیزیک پوست بهجو نیز بستگی دارد.

به هر دلیل ممکن است این رد بخیه نمای مناسبی نداشته باشد.این‌گونه موارد با استفاده از پمادهای ترمیم‌کننده تجویز شده توسط پزشک قابل رفع هست.

و اگر به هر دلیل با پماد مرتفع نشود، این مورد نیز همانند چسبندگی سینه قابل ترمیم است.

در برخی از موارد در روزهای ابتدایی جراحی غیر قرینگی بین دو سینه یا آویزان بودن پوست مشاهده می‌شود که به‌مرور زمان با پوشیدن گن و رعایت نکات مراقبتی به‌راحتی قابل اصلاح است.

ایجاد سروما، هماتوم، حساسیت‌های پوستی نیز ازجمله مواردی است که ممکن است درصد کمی از بهجویان با آن درگیر شوند.

نکته بسیار مهم: به‌طورکلی اگر ارتباط بهجویان‌ در روزهای ابتدایی بعد از جراحی با مشاوران حفظ شود احتمال بروز عوارض به حداقل می‌رسد.

سخن پایانی
در این مقاله به عمل ژنیکوماستی پرداختیم و موارد مهمی که معمولاً برای بهجویان عزیز باعث ابهام می‌شود را روشن کردیم. جهت راهنمایی دقیق و دریافت مشاوره تخصصی از طریق شماره تماس یا در واتساپ با ما در ارتباط باشید.