عمل جراحی ژنیکوماستی الو جراح

ژنیکوماستی چیست

ژنیکوماستی چیست؟ بزرگی سینه در مردان عارضه‌ای شایع است که ممکن است تحت شرایطی خاص، در مردان ایجاد شود. این عارضه می‌تواند در هر سنی اتفاق بیفتد و دلایل مختلفی در به وجود آمدن آن دخیل هستند. به این عارضه ژنیکوماستی گفته می‌شود. این افزایش حجم می‌تواند در هر دو سینه یا فقط یکی از آن‌ها (ژنیکوماستی یک طرفه) اتفاق بیفتد.

مهمترین علت ایجاد این عارضه، به هم ریختن تعادل هورمون‌های جنسی در بدن است. از دیگر دلایل ِ این افزایش حجم، می‌توان به مسائل ژنتیکی، مصرف داروها و مکمل‌های هورمونی و افزایش یا کاهش شدید وزن اشاره کرد.

تصاویر

قبل و بعد

تصاویر قبل و بعد جراحی
گرید 4 ژنیکوماستی

بزرگی پستان در آقایان

اگر درگیر بزرگی سینه در مردان باشید، حتما می‌دانید که مشکلات داشتن ژنیکوماستی چیست. ژنیکوماستی باعث تجمع چربی در ناحیه قفسه سینه و ایجاد بافتی سفت و توده‌ای می‌شود. این حجم اضافه، از نظر حجم برای مردان بسیار ناخوشایند است و حالتی زنانه به بالا‌تنه آن‌ها می‌دهد. همین امر باعث وارد شدن ضربه‌های شدید روحی و روانی به فرد مبتلا می‌شود.

ژنیکوماستی در اغلب موارد از نظر جسمانی مشکلی برای سلامت فرد ایجاد نمی‌کند، بلکه تاثیر مخرب خود را از نظر روحی و روانی بر روی سلامت روان فرد می‌گذارد.

ژنیکوماستی باعث کاهش اعتماد به نفس، احساس شرم و خجالت‌زدگی و احساس سرخوردگی در فرد مبتلا می‌شود. این احساس به مرور باعث می‌شود که فرد از اجتماع دوری گزیده و حضور کمرنگی در بین آشنایان، دوستان و در نهایت اجتماع داشته باشد.

برای مثال بیشتر افرادی که دچار ژنیکوماستی هستند، نمی‌توانند لباس‌های جذب و تنگ مانند تیشرت بپوشند و یا حتی به استخر بروند و همیشه از این منظر در عذاب هستند.

جراحی ژنیکوماستی
روش جراحی برش دور هاله سینه / ساکشن چربی‌های دور سینه / تخلیه کامل بافت سینه
مدت زمان جراحی متوسط ۲ ساعت
بیهوشی دارد
دوره نقاهت ۱ روز استراحت کامل / نیاز به ۳ تا ۵ روز مرخصی از محل کار
گرید 2 ژنیکوماستی واقعی

علت ایجاد ژنیکوماستی

دلیل ایجاد ژنیکوماستی چیست؟ دلایل مختلفی در بروز و ایجاد ژنیکوماستی یا بزرگی سینه در مردان می‌تواند دخیل باشد. از بین تمام این دلایل، به هم خوردن تعادل هورمون‌های جنسی اصلی‌ترین دلیل ایجاد ژنیکوماستیا است.

به هم خوردن تعادل هورمون‌ها

اصلی‌ترین علت ایجاد ژنیکوماستی، کاهش اثر هورمون تستسترون در مقابل هورمون استروژن است و در اغلب موارد این برهم‌خوردگی تعادل باعث ایجاد ژنیکوماستی می‌شود. تستسترون و استروژن جزو هورمون‌های جنسی به حساب می‌آیند. تستسترون باعث به وجود آمدن خصوصیات مردانه شده و استروژن باعث به وجود آمدن صفات زنانه.

هر دو هورمون در بدن مردان ترشح می‌شود، اما میزان ترشح استروژن بسیار کمتر از میزان ترشح هورمون تستسترون است. در اثر به هم خوردن تعادل این دو هورمون و افزایش نسبت استروژن، پستان مردان شروع به بزرگ شدن می‌­کند.

تاثیر ژنتیک افراد

از دیگر علت‌های ایجاد ژنیکوماستی، صفات ژنتیکی افراد است. بسیاری از افراد از بدو تولد با این عارضه مواجه هستند.

برای دریافت مشاوره غیر‌حضوری با ما در ارتباط باشید!

واتس آپ
تماس تلفنی
مصرف چه داروهایی باعث ژنیکوماستی می شود

ایجاد ژنیکوماستی به دلیل عوارض مصرف برخی داروها

مصرف برخی دارو‌ها می‌تواند در ایجاد ژنیکوماستی دخیل باشد. اکثر این دارو‌ها تعادل هورمونی بدن را بهم می‌ریزد. داروهایی که مصرف آن‌ها باعث ایجاد ژنیکوماستی می‌شود:​

 • داروهایی که برای درمان بزرگی پروستات و سرطان پروستات مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • آنتی آندروژن‌ها
 • استروئیدها و آندروژن‌ها، داروهایی که برخی ورزشکاران برای ساخت و تقویت عضله ها از آن‌ها استفاده می‌کنند.
 • استروژن‌ها
 • داروهای ضد اضطراب

نحوه تشخیص ژنیکوماستی

تشخیص ژنیکوماستی بر اساس علائم جسمی، معاینه سینه بصورت لمسی، بررسی سابقه پزشکی و دارویی و سایر معاینات صورت می‌گیرد. درد و حساسیت در ناحیه سینه از شایع‌ترین علائم ژنیکوماستی است. اغلب یک بافت سفت و توده‌ای مستقیماً در زیر نوک سینه بوجود می‌آید که با بررسی‌های ساده و لمس احساس می‌شود. این توده به راحتی در بافت سینه حرکت می‌کند.

پزشک تمام داروها، مکمل‌ها و محصولات گیاهی مصرفی شما و همچنین سوابق پزشکیتان را بررسی کرده و آزمایشاتی برای تعیین بیماری‌ها یا شرایط احتمالی بروز ژنیکوماستی تجویز می‌کند. بدین منظور ممکن است آزمایشاتی نظیر تصویربرداری سینه، ماموگرافی و یا سونوگرافی سینه لازم باشد. این آزمایشات معمولاً برای رد احتمال ابتلا به سرطان سینه انجام می‌شوند. تجویز آزمایش خون نیز برای بررسی سطح هورمون شما از سایر گزینه‌ها خواهد بود.

علائم ژنیکوماستی

بررسی علائم ژنیکوماستی در تشخیص آن بسیار مهم است. در ادامه لیستی از مهم‌ترین علائم آورده شده است. با مشاهده این علائم به احتمال زیاد شما هم درگیر ژنیکوماستی هستید.

 • تورم و برجستگی در ناحیه سینه
 • وجود بافت توده‌ای در ناحیه سینه و احساس آن در صورت لمس شدن
 • افتادگی ناحیه سینه
 • درد در ناحیه سینه
 • شل شدن بافت زیر سینه در اثر گرما

فیلم تخلیه بافت فیبروگلندولار سینه در جراحی ژنیکوماستی

بافت فیبروگلندولار سینه بسیار سفت، سخت و زمخت می شود. این بافت با دستگاه های مرسوم ساکشن مانند لیپوساشکن، لیپوماتیک، ویزر و … قابل خارج سازی نیست. در این ویدیو توضیحات دکتر مرادیان را در این رابطه مشاهده می کنید.

جراحی ژنیکوماستی موثرترین روش درمان

موثرترین روش درمان ژنیکوماستی چیست؟ هدف از این جراحی، تخلیه توده چربی اضافه است، به طوری که قفسه سینه فرم مسطح و طبیعی به خود بگیرد.

در برخی افراد وجود حجم بالا صرفاً به دلیل تجمع بافت چربی است. در این حالت توده چربی توسط ساکشن تخلیه می‌شود. چند برش ظریف در بالا و پایین سینه ایجاد شده و چربی توسط دستگاه ساکشن تخلیه می‌شود.

در سایر افراد علاوه بر وجود بافت چربی، بافتی توده‌ای به نام فیبروگلندولار هم در این ناحیه وجود دارد. در این حالت علاوه بر تخلیه چربی، نیاز است بافت توده‌ای نیز در حین جراحی برداشته شود. در این حالت خط برش عرض بیشتری دارد.

در موارد شدید ژنیکوماستی به دلیل وزن بالای بافت، ممکن است که سینه دچار افتادگی و کشیدگی پوست شود. در این گونه موارد با انجام جراحی ژنیکوماستی پوست اضافه هم برداشته می‌شود تا به حالت طبیعی خود باز گردد.

به منظور درمان ژنیکوماستی لازم است چه کار کنیم:

 • دریافت مشاوره تخصصی و ارسال عکس برای تعیین دقیق روش درمان.
 • انجام آزمایش خون برای حفظ سلامت فرد در حین جراحی.
 • قطع مصرف دخانیات و مشروبات الکلی از دو هفته قبل از جراحی.
 • عدم استفاده از داروهای رقیق کننده غلظت خون و دمنوش‌های گیاهی قبل از جراحی.
 • انجام موفقیت آمویز جراحی و رعایت مراقبت‌های لازم بعد از عمل.
جراحی ژنیکوماستی موثرترین روش درمان

برای دریافت مشاوره غیر‌حضوری با ما در ارتباط باشید!

واتس آپ
تماس تلفنی

دوره نقاهت و ریکاوری بعد از جراحی

 • به مدت یک تا سه روز نیازمند استراحت کامل خواهید بود. طول این مدت بستگی به وضعیت جسمانی فرد دارد.
 • تا ۱۴ روز بعد از عمل جراحی نباید کار سنگین انجام دهید و جسم سنگین بلند کنید.
 • بعد از چهار هفته از جراحی می‌توانید ورزش هایی مانند بدنسازی را به مرور شروع کنید.
 • یک و نیم الی دو ماه بعد از جراحی لازم است از گن استفاده کنید.
 • دو تا سه روز اول ممکن است تا حدود احساس درد داشته باشید.
 • یک الی دو هفته بعد از عمل ژنیکوماستی ممکن است در ناحیه قفسه سینه کبودی و ورم ایجاد شود. این کبودی به کمک داروهای مخصوص و مراقبت بعد از جراحی، به راحتی رفع خواهند شد.

تجربه عمل ژنیکوماستی

در زیر تجارب جراحی ژنیکوماستی برخی از بهجویان که در صفحه اینستاگرام الو جراح ثبت کرده اند را برای شما آورده ایم:

 

 

تجربه عمل ژنیکوماستی 2
تجربه عمل ژنیکوماستی 4
تجربه عمل ژنیکوماستی 1

ریسک یا عوارض جراحی ژنیکوماستی

جراحی ژنیکوماستی باعث از بین رفتن دائمی این عارضه می‌شود. با از بین رفتن این عارضه شاهد بازگشت اعتماد به نفس و احساس رضایت‌مندی افراد خواهیم بود. این جراحی نیز مانند هر جراحی دیگری ممکن است عوارضی داشته باشد. قبل از اقدام به جراحی بهتر است از فواید و عوارض آن آگاه شده و با آگاهی کامل تصمیم گرفته شود.

بروز یا عدم بروز عوارض جراحی تا حد بسیار زیادی به مهارت، تجربه و تسلط تیم جراحی، خصوصا شخص جراح بستگی دارد. بنابراین در انتخاب بهترین جراح دقت زیادی داشته باشید.

عوارض عمل ژنیکوماستی

 • عوارض ناشی از بیهوشی
 • درد؛ عموماً درد خفیف در یک یا دو روز اول بعد از جراحی
 • کبودی؛ میزان کبودی، بسته به میزان واکنش بدن افراد متفاوت است و به کمک تجویز دارو و مراقبت‌های بعد از عمل نهایتا بعد از یک هفته برطرف می‌شود.
 • بیحسی موقت ناحیه جراحی؛ این بیحسی به مرور زمان برطف خواهد شد.
 • احتمال باقی ماندن رد برش و بخیه جراحی
 • احتمال ایجاد فرورفتگی و گودی در قفسه سینه؛ در صورت تخلیه بیش از حد بافت
عوارض عمل ژنیکوماستی

عارضه‌هایی که ممکن است با ژنیکوماستی اشتباه گرفته شوند

سرطان پستان: مردان نیز همانند زنان ممکن است به سرطان سینه مبتلا شوند، البته این امری غیر معمول است. معمولاً سرطان سینه فقط یک سینه را درگیر می‌کند. در سرطان، سینه حساس نیست، در لمس سفت می‌شود و ممکن است حاوی توده‌ای باشد که احساس می‌کنید به بافت سینه متصل شده‌است. همچنین، غدد لنفاوی در ناحیه سینه بزرگ می‌شوند. پوست ناحیه سینه گود به نظر می رسد و ممکن است مایعی از نوک سینه نشت کند.

بافت چربی سینه: این مسأله در مردان چاق دیده می‌شود. دلیل این پدیده را می‌توان افزایش رسوب چربی در سینه دانست (ژنیکوماستی تورم بافت غده سینه است و با رسوب چربی متفاوت است).

نکته بسیارمهم در خصوص انتخاب جراح!

مهارت و سابقه جراح تاثیر بسیار بالایی در بروز عوارض خاص دارد. هرچه مهارت جراح بیشتر و تسلط وی به جراحی بالاتر باشد، به همان نسبت بهتر می‌تواند از ایجاد عوارض جراحی جلوگیری کند. جهت بررسی نتایج عمل جراحی ژنیکوماستی برروی لینک رو‌به‌رو کلیک کنید: بهترین جراح ژنیکوماستی

برای دریافت مشاوره غیر‌حضوری با ما در ارتباط باشید!

واتس آپ
تماس تلفنی

نتایج جراحی ژنیکوماستی

نتیجه جراحی ژنیکوماستی
قبل و بعد از جراحی ژنیکوماستی
بریم تصاویر بیشتری ببینیم

پرسش و پاسخ در مورد ژنیکوماستی

1- قیمت عمل ژنیکوماستی چقدر است؟

هزینه عمل ژنیکوماستی بستگی به میزان افتادگی سینه و همچنین حجم چربی و توده آن دارد. تکنیک جراحی با توجه به این عوامل تغییر می‌کند و موجب می‌شود، مدت زمان عمل تغییر کند. برای اطلاع از هزینه لطفا با فاصله مناسب از نمای رو‌به‌رو و نیم‌رخ برای ما در واتساپ عکس ارسال کنید تا در کنار دریافت قیمت دقیق جراحی، مشاوره‌های لازم را نیز دریافت کنید.

2- مدت زمان عمل ژنیکوماستی چقدر است؟

مدت زمان عمل ژنیکوماستی حدود 2 ساعت است. در صورت بالا بودن حجم ناحیه سینه ممکن است این زمان تا 2.5 ساعت نیز افزایش یابد.

3- جراحی ژنیکوماستی بدون بیهوشی امکانپذیر است؟

از ملزومات یک جراحی اصولی، علمی و دقیق، انجام عمل در یک اتاق عمل کاملا مجهز و زیر نظر تیم بیهوشی مجرب است. بنابراین چنانچه هدف ما انجام ژنیکوماستی “کامل” باشد، جراحی بدون بیهوشی نه تنها بیمار را آزرده می کند، قطعا تکنیک جراحی نیز ناقص خواهد بود.

4- ورم بعد از عمل ژنیکوماستی بعد از چه مدت از بین می رود؟

ورم بعد از عمل ژنیکوماستی بعد از گذشت 3 هفته به طور کامل رفع می‌شود.

5- برای درمان ژنیکوماستی به چه دکتری مراجعه کنیم؟

اگر حجم سینه خیلی کم باشد باید به پزشک غدد مراجعه کنید. اما چنانچه حجم بالا باشد باید به جراح عمومی ژنیکوماستی یا پلاستیک مراجعه کنید. مهم‌ترین نکته در این مورد مهارت و تجربه جراح و کیفیت جراحی‌های قبلی وی است.

6- درمان ژنیکوماستی با ورزش امکانپذیر است؟

با ورزش تنها می توان حجم چربی سینه را کم کرد. متاسفانه بافت فیبروگلندولار به هیچ عنوان با ورزش از بین نمی رود.

7- درمان دارویی ژنیکوماستی چگونه است؟

یک قرص برای درمان ژنیکوماستی که معمولا معرفی می کنند، تاموکسیفن است. طریقه مصرف تاموکسیفن برای ژنیکوماستی در نت موجود هست. اما توجه کنید که تاموکسیفن بطور کامل ژنیکوماستی را از بین نمیبرد، همچنین عوارض آن بسیار زیاد است. از جمله ریزش مو و درد مفاصل. ما به هیچ عنوان مصرف آن را توصیه نمی کنیم.

8- درمان خانگی ژنیکوماستی امکانپذیر است؟

موثرترین و اصلی‌ترین روش درمان ژنیکوماستی، روش جراحی است. روش‌های درمان خانگی ژنیکوماستی که در سایت‌های مختلف تبلیغ می‌شوند، فاقد اصول و پایه علمی هستند. روش‌هایی مانند درمان ژنیکوماستی با طب سنتی، درمان ژنیکوماستی با حجامت، درمان ژنیکوماستی در طب اسلامی در بهترین حالت چربی سینه را کم می‌کنند ولی بافت فیبروگلندولار (عامل اصلی ایجاد ژنیکوماستی) را تحت تاثیر قرار نمی‌دهند.

مشاوره می‌خوام! (WhatsApp)