عمل جراحی ژنیکوماستی الو جراح
ژنیکوماستی چیست

ژنیکوماستی چیست؟

ژنیکوماستی (gynecomastia) یک نوع عارضه خوش خیم است که باعث افزایش حجم بافت توده سینه در مردان می‌شود. دلیل اصلی آن، ترشح نامتعادل و نامتوازن هورمون‌ها در بدن آقایان است.

بزرگی سینه در مردان عارضه‌ای شایع است که ممکن است تحت شرایطی خاص ایجاد شود. این عارضه می‌تواند در هر سنی اتفاق بیفتد و دلایل مختلفی در به وجود آمدن آن دخیل هستند.

این افزایش حجم می‌تواند در هر دو سینه یا فقط یکی از آن‌ها اتفاق بیفتد. در صورتی که یکی از سینه‌ها درگیر شود، ژنیکوماستی یک طرفه نامیده می‌شود.

مهمترین علت ایجاد بزرگی سینه در مردان، به هم ریختن تعادل هورمون‌های جنسی در بدن است. از دیگر دلایل این افزایش حجم، می‌توان به مسائل ژنتیکی، مصرف داروها و مکمل‌های هورمونی و افزایش یا کاهش شدید وزن اشاره کرد.

تصاویر

قبل و بعد

گرید 4 ژنیکوماستی

بزرگی سینه در آقایان

کسانی که درگیر بزرگی سینه در مردان هستند، با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند. بیماری ژنیکوماستی عوارضی برای فرد ایجاد می‌کند. اصلی‌ترین عوارض ژنیکوماستی، مشکلات روانی ناشی از آن است.

ژنیکوماستی باعث تجمع چربی در ناحیه قفسه سینه و ایجاد بافتی سفت و توده‌ای می‌شود. این حجم اضافه، از نظر حجم برای مردان بسیار ناخوشایند است و حالتی زنانه به بالا‌تنه آن‌ها می‌دهد. همین امر باعث وارد شدن ضربه‌های شدید روحی و روانی به فرد مبتلا می‌شود.

ژنیکوماستی در مردان در اغلب موارد از نظر جسمانی مشکلی برای سلامت فرد ایجاد نمی‌کند، بلکه تاثیر مخرب خود را از نظر روحی و روانی بر روی سلامت روان فرد می‌گذارد.

ژنیکوماستی باعث کاهش اعتماد به نفس، احساس شرم و خجالت‌زدگی و احساس سرخوردگی در فرد مبتلا می‌شود. این احساس به مرور باعث می‌شود که فرد از اجتماع دوری گزیده و حضور کمرنگی در بین آشنایان، دوستان و در نهایت اجتماع داشته باشد.

شاید شما هم متعجب شوید وقتی بشنوید که تعداد قابل توجهی از مردان به خاطر سینه‌های بزرگ که اصطلاحا ژنیکوماستی نامیده می شود و اندام نامتناسب خود از حضور در استخر سر باز می زنند و امکان پوشیدن لباس جذب را ندارند تا اینکه از طریق جراحی اصولی اقدام به رفع کامل آن نمایند.

جراحی ژنیکوماستی
روش جراحی برش دور هاله سینه / ساکشن چربی‌های دور سینه / تخلیه کامل بافت سینه
مدت زمان جراحی متوسط ۲ ساعت
بیهوشی دارد
دوره نقاهت 6 روز استراحت کامل
گرید 2 ژنیکوماستی واقعی

علت ژنیکوماستی

علت ژنیکوماستی چیست؟ دلایل مختلفی در بروز و ایجاد بزرگی سینه یا ژنیکوماستیا در مردان می‌تواند دخیل باشد.

به هم خوردن تعادل هورمون‌ها

اصلی‌ترین علت ژنیکوماستی، کاهش اثر هورمون تستسترون در مقابل هورمون استروژن است و در اغلب موارد این برهم‌خوردگی تعادل باعث ایجاد ژنیکوماستی می‌شود.

تستسترون و استروژن جزو هورمون‌های جنسی به حساب می‌آیند. تستسترون باعث به وجود آمدن خصوصیات مردانه شده و استروژن باعث به وجود آمدن صفات زنانه می‌شود.

هر دو هورمون در بدن مردان ترشح می‌شود، اما میزان ترشح استروژن بسیار کمتر از میزان ترشح هورمون تستسترون است. در اثر به هم خوردن تعادل این دو هورمون و افزایش ترشح استروژن، سینه مردان شروع به بزرگ شدن می‌­کند.

تاثیر ژنتیک افراد

از دیگر علت‌های ایجاد ژنیکوماستی، صفات ژنتیکی افراد است. بسیاری از افراد از بدو تولد با این عارضه مواجه هستند.

برای دریافت مشاوره غیر‌حضوری با ما در ارتباط باشید!

مصرف چه داروهایی باعث ژنیکوماستی می شود

ایجاد ژنیکوماستی به دلیل عوارض مصرف برخی داروها

مصرف برخی دارو‌ها می‌تواند در ایجاد ژنیکوماستی دخیل باشد. اکثر این دارو‌ها تعادل هورمونی بدن را بهم می‌ریزد. داروهایی که مصرف آن‌ها باعث ایجاد ژنیکوماستی می‌شود:​

 • داروهایی که برای درمان بزرگی پروستات و سرطان پروستات مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • آنتی آندروژن‌ها
 • استروئیدها و آندروژن‌ها، داروهایی که برخی ورزشکاران برای ساخت و تقویت عضله ها از آن‌ها استفاده می‌کنند.
 • استروژن‌ها
 • داروهای ضد اضطراب

منظور از بافت سینه که در جراحی ژنیکوماستی تخلیه می شود چیست؟

دکتر مرادیان فوق تخصص جراحی سینه سرطان پاسخ می دهند.

ژنیکوماستی اینستاگرام الوجراح

تشخیص ژنیکوماستی

تشخیص ژنیکوماستی بر اساس علائم جسمی، معاینه سینه، بررسی سابقه پزشکی و دارویی و سایر معاینات صورت می‌گیرد. درد و حساسیت در ناحیه سینه از شایع‌ترین علائم ژنیکوماستی است. اغلب یک بافت سفت و توده‌ای مستقیماً در زیر نوک سینه بوجود می‌آید که با لمس احساس می‌شود. این توده به راحتی در بافت سینه حرکت می‌کند.

پزشک تمام داروها، مکمل‌ها و همچنین سوابق پزشکیتان را بررسی کرده و در صورت نیاز آزمایشاتی برای تعیین بیماری‌ها یا شرایط احتمالی بروز ژنیکوماستی تجویز می‌کند. در برخی از موارد ممکن است نیاز به سونوگرافی باشد.

برای فراهم نمودن رفاه حال مراجعین به جهت تشخیص ژنیکوماستی، امکان مشاوره آنلاین در مجموعه الو جراح فراهم شده است. بدین منظور لازم است از طریق کانال‌های ارتباطی با مشاورین مجموعه در ارتباط باشید. طبق دستور العمل ارائه شده عکس و شرح حال خود را ارسال نموده و از خدمات مشاوره آنلاین استفاده نمایید.

همچنین ویزیت حضوری توسط جراح، آقای دکتر مرادیان، با تعیین وقت ویزیت قبلی امکان‌پذیر است.

علائم ژنیکوماستی

بررسی علائم ژنیکوماستی در تشخیص آن بسیار مهم است. در ادامه لیستی از مهم‌ترین علائم ژنیکوماستی در مردان آورده شده است. با مشاهده این علائم به احتمال زیاد شما هم درگیر ژنیکوماستی هستید.

 • تورم و برجستگی در ناحیه سینه
 • وجود بافت توده‌ای در ناحیه سینه و احساس آن در صورت لمس شدن که بافت فیبروگلندولار نام دارد.
 • افتادگی ناحیه سینه
 • درد در ناحیه سینه
 • شل شدن بافت سینه در اثر گرما

بیشتر بخوانید: هزینه عمل ژنیکوماستی چقدر است؟

درمان ژنیکوماستی با ورزش و دارو!!!

روش درمان ژنیکوماستی بستگی به علت ایجاد آن و حجم بافت سینه دارد.

برای انتخاب بهترین روش درمان بزرگی سینه، نیاز است علت ایجاد آن بررسی شود. روش‌های مختلفی برای درمان مطرح است. درمان ژنیکوماستی با دارو و ورزش را در ادامه بررسی کرده‌ایم.

درمان ژنیکوماستی با دارو

درمان دارویی ژنیکوماستی در مورادی که فرد گرید 1 باشد امکانپذیر است. در ژنیکوماستی خفیف یا گرید 1 چون حجم پستان کم و دچار افتادگی نشده است، می‌توان به کمک دارو ژنیکوماستی را درمان نمود.

با مصرف داروهایی که باعث ایجاد تعادل بین هورمون‌های جنسی شود. و حذف همزمان مصرف موادی که موجب ایجاد ژنیکوماستی می‌شوند مانند استروئید‌ها، می‌توان ژنیکوماستی درجه 1 را درمان نمود. برای این امر نیاز است به متخصص غدد مراجعه کنید.

درمان ژنیکوماستی با ورزش

در سینه افرادی که با ژنیکوماستی درگیر هستند، 2 نوع بافت وجود دارد. بافت چربی و بافت فیبروگلندولار که بیش از حد عادی رشد کرده است. جنس بافت فیبروگلندولار یا همان بافت شیری پستان، به گونه‌ای است که به راحتی با ورزش رفع نمی‌شود.

از این رو از بین بردن ژنیکوماستی با ورزش در افرادی که ژنیکوماستی شدید(گرید 3 و 4) دارند، امکانپذیر نیست. درمان بزرگی سینه با ورزش نیز در کسانی که گرید 1 هستند یا کسانی که دچار ژنیکوماستی کاذب هستند، می‌تواند مناسب باشد. این درمان نیاز به ورزش مستمر و طولانی مدت دارد.

جراحی ژنیکوماستی؛ موثرترین روش درمان

با توجه به توضیحات بالا ممکن است این سوال پیش بیاید که موثرترین روش درمان ژنیکوماستی چیست؟ هدف از درمان بزرگی سینه، تخلیه توده چربی و بافت فیبروگلندولار است، به طوری که قفسه سینه فرم مسطح و طبیعی به خود بگیرد.

موثرترین روش برای دستیابی به این هدف جراحی است.

در طی عمل جراحی بافت چربی انباشته شده در ناحیه سینه تخلیه می‌شود. همچنین بافت فیبروگلندولار که عامل اصلی ایجاد ژنیکوماستی است، طی جراحی تخلیه می‌شود.

در ژنیکوماستی شدید به دلیل حجم و وزن بالا، سینه دچار افتادگی می‌شود، که پوست اضافه آن هم برداشته شده و اصطلاحا سینه لیفت می‌شود.

در برخی افراد وجود حجم بالا صرفاً به دلیل تجمع بافت چربی است. این افراد ژنیکوماستی کاذب دارند. در این حالت توده چربی توسط ساکشن تخلیه می‌شود. چند برش ظریف در بالا و پایین سینه ایجاد شده و چربی توسط دستگاه ساکشن تخلیه می‌شود.

جراحی ژنیکوماستی موثرترین روش درمان

جراحی ژنیکوماستی در مجموعه الو جراح با بیهوشی انجام می‌شود. مدت زمان جراحی حدودا 2 ساعت است.

قبل از انجام جراحی ژنیکوماستی لازم است چه کار کنیم؟

 1. دریافت مشاوره تخصصی و ارسال عکس برای تعیین دقیق روش درمان.
 2. انجام آزمایش خون برای حفظ سلامت فرد در حین جراحی.
 3. قطع مصرف دخانیات و مشروبات الکلی از دو هفته قبل از جراحی.
 4. عدم استفاده از داروهای رقیق کننده غلظت خون و دمنوش‌های گیاهی قبل از جراحی.
آزمایشات ژنیکوماستی

آزمایشات ژنیکوماستی

بهجویان لازم است قبل از انجام جراحی ژنیکوماستی، آزمایش‌های لازم را تهیه کنند و در اختیار مشاوران قرار دهند. آزمایش ژنیکوماستی شامل یکسری فاکتورهای ابتدایی از آزمایش خون است. این فاکتور‌ها شامل:

 • آزمایش CBC یا شمارش سلول های خونی
 • آزمایش FBS یا قند خون ناشتا
 • آزمایش PT و PTT (که به انعقاد خون مربوط است)
 • آزمایش CRP (جهت بررسی وجود عفونت داخلی)

توجه:

 • در برخی موارد ممکن است پزشک درخواست سونوگرافی از سینه یا زیر بغل را داشته باشد.
 • در افراد بالای 40 سال که سابقه مشکلات قلبی دارند، مشاوره قلب نیز درخواست می شود.

برای دریافت مشاوره غیر‌حضوری با ما در ارتباط باشید!

نکته بسیار مهم

در چند سال اخیر پژوهشگران ارتباطاتی بین ژنیکوماستی و سرطان سینه بدخیم برای استیج 4 مشاهده کرده‌اند. بنابراین بعد از انجام عمل جهت اطمینان از وضعیت سلامت جسمی شما عزیزان، توده ژنیکوماستی را به پاتولوژی ارسال می کنیم.

دوره نقاهت و ریکاوری بعد از جراحی

 • به مدت یک تا سه روز نیازمند استراحت کامل خواهید بود. طول این مدت بستگی به وضعیت جسمانی فرد دارد.
 • تا ۱۴ روز بعد از عمل جراحی ژنیکوماستی نباید کار سنگین انجام دهید و جسم سنگین بلند کنید.
 • بعد از چهار هفته از جراحی می‌توانید ورزش‌هایی مانند بدنسازی را به مرور شروع کنید.
 • یک و نیم الی دو ماه بعد از جراحی لازم است از گن استفاده کنید.
 • دو تا سه روز اول ممکن است تا حدود احساس درد داشته باشید.
 • یک الی دو هفته بعد از عمل ژنیکوماستی ممکن است در ناحیه قفسه سینه کبودی و ورم ایجاد شود. این کبودی به کمک داروهای مخصوص و مراقبت بعد از جراحی، به راحتی رفع خواهند شد.

نظر بهجویانی که در مجموعه الو جراح جراحی کرده اند:

تجربه عمل ژنیکوماستی 2
تجربه عمل ژنیکوماستی 4
تجربه عمل ژنیکوماستی 1

عوارض عمل ژنیکوماستی

جراحی ژنیکوماستی باعث از بین رفتن دائمی این عارضه می‌شود. با از بین رفتن این عارضه شاهد بازگشت اعتماد به نفس و احساس رضایت‌مندی افراد خواهیم بود. این جراحی نیز مانند هر جراحی دیگری ممکن است عوارضی داشته باشد. قبل از اقدام به جراحی بهتر است از فواید و عوارض آن آگاه شده و با آگاهی کامل تصمیم گرفته شود.

بروز یا عدم بروز عوارض عمل ژنیکوماستی در مردان تا حد بسیار زیادی به مهارت، تجربه و تسلط تیم جراحی، خصوصا شخص جراح بستگی دارد. بنابراین در انتخاب بهترین جراح ژنیکوماستی دقت زیادی داشته باشید. عوارضی که ممکن در اثر جراحی با آن روبه‌رو شوید، شامل موارد زیر است.

 1. عوارض ناشی از بیهوشی
 2. درد؛ عموماً درد خفیف در یک یا دو روز اول بعد از جراحی ژنیکوماستی
 3. کبودی؛ میزان کبودی، بسته به میزان واکنش بدن افراد متفاوت است و به کمک تجویز دارو و مراقبت‌های بعد از عمل نهایتا بعد از یک هفته برطرف می‌شود.
 4. بیحسی موقت ناحیه جراحی؛ این بیحسی به مرور زمان برطرف خواهد شد.
 5. احتمال باقی ماندن رد برش و بخیه جراحی
 6. احتمال ایجاد فرورفتگی و گودی در قفسه سینه؛ در صورت تخلیه بیش از حد بافت

عوارضی مانند درد، بیحسی و کبودی موقتی است و به مرور و بعد از گذشت حدود 2 هفته برطرف خواهند شد. البته در برخی افراد مشاهده شده بی حسی در برخی نقاط همچنان پابرجاست.

عوارض عمل ژنیکوماستی

بروز برخی از عوارض ژنیکوماستی بستگی به کیفیت رعایت مراقبت بعد از جراحی توسط بیمار دارد. مصرف سیگار و مشروبات الکلی باعث کند شدن روند بهبود زخم شده و می‌تواند منجر به هماتوم و یا ترمیم نشدن محل برش جراحی شود.

وارد کردن فشار به ناحیه سینه در روز‌های اول بعد از جراحی می‌تواند منجر به باز شدن بخیه‌ها شود. این فشار می‌تواند در اثر انجام فعالیت سنگین، برقراری رابطه جنسی و خوابیدن بر روی سینه ایجاد شود.

نکته بسیارمهم در خصوص انتخاب جراح

مهارت و سابقه جراح تاثیر بسیار بالایی در بروز عوارض خاص دارد. هرچه مهارت جراح بیشتر و تسلط وی به جراحی بالاتر باشد، به همان نسبت بهتر می‌تواند از ایجاد عوارض جراحی جلوگیری کند. جهت بررسی نتایج عمل جراحی ژنیکوماستی بر روی لینک رو‌به‌رو کلیک کنید: بهترین جراح ژنیکوماستی

عارضه‌هایی که ممکن است با ژنیکوماستی اشتباه گرفته شوند

سرطان پستان: مردان نیز همانند زنان ممکن است به سرطان سینه مبتلا شوند، البته این امری غیر معمول است. حدود 2% از موارد سرطان سینه را آقایان تشکیل می‌دهند.معمولاً سرطان سینه فقط یک طرف سینه را درگیر می‌کند.

در سرطان، سینه حساس نیست، ممکن است حاوی توده‌ای باشد که احساس می‌کنید به بافت سینه متصل شده‌است. همچنین، غدد لنفاوی در ناحیه سینه متورم می‌شوند. پوست ناحیه سینه گود به نظر می رسد و ممکن است مایعی از نوک سینه ترشح شود.

بافت چربی سینه: این مسأله در مردان چاق دیده می‌شود. دلیل این پدیده را می‌توان افزایش رسوب چربی در سینه دانست (ژنیکوماستی تورم بافت غده سینه است و با رسوب چربی متفاوت است).

برای دریافت مشاوره غیر‌حضوری با ما در ارتباط باشید!

نتایج جراحی ژنیکوماستی

نتیجه جراحی ژنیکوماستی
قبل و بعد از جراحی ژنیکوماستی

بیشتر ببینید: عکس عمل ژنیکوماستی

پرسش و پاسخ در مورد ژنیکوماستی

1- قیمت عمل ژنیکوماستی چقدر است؟

هزینه عمل ژنیکوماستی بستگی به میزان افتادگی سینه و همچنین حجم چربی و توده آن دارد. تکنیک جراحی با توجه به این عوامل تغییر می‌کند و موجب می‌شود، مدت زمان عمل تغییر کند. برای اطلاع از هزینه لطفا با فاصله مناسب از نمای رو‌به‌رو و نیم‌رخ برای ما در واتساپ عکس ارسال کنید تا در کنار دریافت قیمت دقیق جراحی، مشاوره‌های لازم را نیز دریافت کنید.

2- مدت زمان عمل ژنیکوماستی چقدر است؟

مدت زمان عمل ژنیکوماستی حدود 2 ساعت است. در صورت بالا بودن حجم ناحیه سینه ممکن است این زمان تا 2.5 ساعت نیز افزایش یابد.

3- جراحی ژنیکوماستی بدون بیهوشی امکانپذیر است؟

از ملزومات یک جراحی اصولی، علمی و دقیق، انجام عمل در یک اتاق عمل کاملا مجهز و زیر نظر تیم بیهوشی مجرب است. بنابراین چنانچه هدف ما انجام ژنیکوماستی “کامل” باشد، جراحی بدون بیهوشی نه تنها بیمار را آزرده می کند، قطعا تکنیک جراحی نیز ناقص خواهد بود.

4- ورم بعد از عمل ژنیکوماستی بعد از چه مدت از بین می رود؟

ورم بعد از عمل ژنیکوماستی بعد از گذشت 3 هفته به طور کامل رفع می‌شود.

5- برای درمان ژنیکوماستی به چه دکتری مراجعه کنیم؟

اگر حجم سینه خیلی کم باشد باید به پزشک غدد مراجعه کنید. اما چنانچه حجم بالا باشد باید به جراح عمومی ژنیکوماستی یا پلاستیک مراجعه کنید. مهم‌ترین نکته در این مورد مهارت و تجربه جراح و کیفیت جراحی‌های قبلی وی است.

6- درمان ژنیکوماستی با ورزش امکانپذیر است؟

با ورزش تنها می توان حجم چربی سینه را کم کرد. متاسفانه بافت فیبروگلندولار به هیچ عنوان با ورزش از بین نمی رود.

7- درمان دارویی ژنیکوماستی چگونه است؟

یک قرص که برای از بین بردن ژنیکوماستی معمولا معرفی می کنند، تاموکسیفن است. طریقه مصرف تاموکسیفن برای ژنیکوماستی در اینترنت موجود هست.

اما توجه کنید که تاموکسیفن بطور کامل ژنیکوماستی را از بین نمیبرد، همچنین عوارض آن بسیار زیاد است. از جمله ریزش مو و درد مفاصل. ما به هیچ عنوان مصرف آن را توصیه نمی کنیم.

8- درمان خانگی ژنیکوماستی امکانپذیر است؟

طبق تجربه ما بهترین روش، جراحی است. روش‌های درمان خانگی ژنیکوماستی که در سایت‌های مختلف تبلیغ می‌شوند، فاقد اصول و پایه علمی هستند.

روش‌هایی مانند درمان ژنیکوماستی با: طب سنتی، حجامت، طب اسلامی در بهترین حالت چربی سینه را کم می‌کنند اما بافت فیبروگلندولار را از بین نمی برند.