برای درمان ژنیکوماستی ابتدا باید بدانیم ژنیکوماستی چیست و علت ایجاد ژنیکوماستی را شناخت، سپس می توان به درمان بزرگی سینه در مردان پراخت. در بدن تمام انسان ها دو نوع هورمون جنسی ترشح می شود: تستوسترون و استروژن. مردان معمولاً سطح تستوسترون بالاتری نسبت به زنان دارند. هورمون تستسترون مسئول ایجاد صفات مردانه و استروژن مسئول ایجاد صفات زنانه در بدن است.

این دو نوع هورمون با نسبت تعادلی خاصی در بدن ترشح می شوند. نسبت تستسترون به استروژن در انسان صد به یک است. بدن سعی میکند همیشه تعادل بین این دو هورمون را حفظ کند. برهم خوردن نسبت ترشح این دو هورمون در بدن مردان، عوارضی را در پی دارد.

عدم تعادل هورمونی علت ایجاد ژنیکوماستی

ترشح سطح استروژن بالاتر از حد طبیعی، می تواند باعث رشد غدد پستانی و بزرگ شدن سینه در مردان شود. در نتیجه یک بیماری پزشکی به نام ژنیکوماستی یا همان بزرگی سینه در آقایان ایجاد شود.

در دوره هایی از عمر انسان، تعادل بین این هورمون بهم میریزد. تورم پستان و نوک پستان معمولاً پس از گذراندن این دوره و بازگشت به سطح طبیعی استروژن از بین می رود. اما در نیمی از موارد مشاهده شده است که این بزرگی سینه در آقایان به حالت طبیعی بازنگشته است.

میزان ترشح هورمون‌های جنسی در طول عمر افراد تغییر می‌کند و ثابت نیست.

ژنیکوماستی در نوزادان: بیش از نیمی از نوزادان پسر به دلیل اثرات استروژن مادرشان با پستان های بزرگ متولد می‌شوند؛ اما معمولاً بافت پستان متورم طی دو تا سه هفته پس از تولد از بین می‌رود.

ژنیکوماستی در دوران بلوغ: ژنیکوماستی ناشی از تغییرات هورمون در دوران بلوغ نسبتاً شایع است. در بیشتر موارد، بافت متورم پستان طی شش ماه تا دو سال بدون درمان از بین می‌رود.

ژنیکوماستی در بزرگسالان: بزرگ شدن بافت سینه در مردان بین ۵۰ تا ۶۹ ساله بسیار شایع می‌باشد. به گونه ای که از هر ۴ مرد، حداقل یکی درگیر این مشکل خواهد شد.

مصرف دارو علت ایجاد ژنیکوماستی

ژنیکوماستی در کمین بدنسازان است. مصرف مکمل های هورمونی، از دلایل ایجاد ژنیکوماستی است.

در بین ورزشکاران و بدنسازان بسیار دیده می شوند که برای رشد و تقویت عضلاتشان، از داروهای استروئیدی و هورمون ها و مکمل ها استفاده می کنند. در اغلب موارد دیده می شود که مصرف این مکمل ها و هورمون ها باعث ایجاد ژنیکوماستی و بزرگی سینه در آقایان می‌شود.

مصرف برخی دیگر از داروها نیز می تواند منجر به بروز ژنیکوماستی شود، مانند:

 • داروهای آنتی آندروژن، که در درمان بزرگی و یا سرطان پروستات تجویز می شوند.
 • داروهای ایدز
 • داروهای ضد اضطراب مانند دیازپام
 • داروهای ضد افسردگی
 • درمان سرطان مانند شیمی درمانی
 • الکل و آمفتامین‌ها که برای درمان اختلال کمبود توجه یا بیش فعالی استفاده می‌شوند.
 • ماری جوانا
 • هروئین
 • متادون

استفاده از استروئید‌ها علت ایجاد ژنیکوماستی

آیا استفاده از هورمون ها می‌تواند باعث ایجاد ژنیکوماستی شود؟

بله، استفاده از استروئیدهای آنابولیک می تواند منجر به عدم تعادل هورمونی شود.یکی از عوارض های جانبی بسیار حاد مصرف استروئید های آنابولیک اندروژنیک AAS، ایجاد ژینکوماستی است که غالبا در نتیجه افزایش سطح استروژن، در اثر مصرف دوزهای گاه کم و گاه بسیار زیاد بوجود میاید.

در یک مطالعه موردی در سال 2010، محققان دو مرد را توصیف کردند که مرتباً از استروئیدهای آنابولیک استفاده می کردند. هر دو ژنیکوماستی، تورم نوک سینه و ناحیه اطراف آن را تجربه کردند.

دانشمندان میگویند، تاثیر دوز مختلف داروهای خاص وابسته به ژن در هر انسان است. بخاطر همین برخی از مردان می توانند بیش از ۱۰۰۰ میلیگرم تستسترون در هفته مصرف کنند، در حالیکه هیچ علائمی از ژینکوماستی نداشته باشند. ولی بعضی از مردان حتی با دوزهای کم و فیزولوژیکی دچار ژینکوماستی شوند.

استفاده نابجا و نادرست از این داروها بدون مشورت و راهنمایی از پزشک می تواند صدمات و عواقب جانی به همراه داشته باشد.

چربی اضافی بدن علت ایجاد ژنیکوماستی

داشتن چربی اضافی بدن می تواند بر شکل و ظاهر پستان و نوک پستان تأثیر بگذارد. اگر مردی بافت چربی اضافی در پستان های خود داشته باشد، باعث بزرگتر نشان دادن نوک سینه ها می شود.

اضافه وزن همچنین می تواند باعث عدم تعادل هورمونی در مردان شود. در یک مطالعه در سال 2017، محققان دریافتند که مردان دارای چربی بدنی بیشتر، میزان تستوسترون پایین تر و میزان استروژن بالاتری دارند.

کاهش چربی بدن می تواند سطح هورمون ها را به حالت طبیعی برگرداند و تورم پستان و نوک سینه را کاهش دهد.

بعد از شناخت ژنیکوماستی و علت ایجاد آن، میتوان به روش های درمان ژنیکوماستی پرداخت. اینکه از کدام برای کوچک کردن سینه مردان استفاده شود، بستگی به شرایط جسمانی و دلیل ابتلای فرد به این عارضه دارد.

اختلالات جسمانی علت ایجاد ژنیکوماستی

از دیگر دلایل ایجاد ژنیکوماستی، تاثیر برخی اختلالات در بر هم ریختن تعادل هورمون هاست. مواردی مانند:

 • افزایش سن. معمولا با افزایش سن شاهد بر هم خوردن نظم هوررمون ها و بروز ژنیکوماستی به خصوص در مردان چاق هستیم.
 • تومورها. برخی تومورها مانند غدد آدرنال و غده هیپوفیز می تواند باعث تغییر در تولید هورمون های زنانه و مردانه شود.
 • پرکاری تیروئید. در این اختلال، هورمون تیروکسین به میزان بالایی از غده تیروئید ترشح می شود.
 • نارسایی کلیوی. حدود نیمی از بیمارانی که دیالیز می شوند، به دلیل تغییرات هورمونی از بزرگ شدن سینه های خود شکایت می کنند.
 • نارسایی کبد و سیروز.

برای دریافت مشاوره غیر‌حضوری با ما در ارتباط باشید!

واتس آپ
تماس تلفنی