درمان ژنیکوماستی

ژنیکوماستی یا بزرگی سینه در مردان، عارضه‌ای که سایه سنگینی بر روی اعتماد بنفس و عملکرد افراد درگیر با آن، در جامعه انداخته است. برای پرداختن به درمان ژنیکوماستی ابتدا بهتر است نگاهی به تعریف آن و علت بزرگی سینه در مردان بیندازیم. سپس به روش‌های درمان ژنیکوماستی و باور‌های نادرست و غلطی که در رابطه با درمان و روش‌های کوچک کردن سینه مردانه وجود دارد، خواهیم پرداخت.

علت ایجاد ژنیکوماستی

عدم تعادل هورمونی

اصلی ترین دلیل ایجاد ژنیکوماستی، بهم خوردن تعادل هورمون‌های جنسی تستسترون و استروژن در بدن مردان است.

استفاده از استروئید‌ها

در یک مطالعه موردی در سال 2010، محققان دو مرد را توصیف کردند که مرتباً از استروئیدهای آنابولیک استفاده می‌کردند. هر دو نفر ژنیکوماستی، تورم نوک سینه و ناحیه اطراف آن را تجربه کردند.

چربی اضافی بدن

داشتن چربی اضافی بدن می تواند بر شکل و ظاهر پستان و نوک پستان تأثیر بگذارد. اگر مردی بافت چربی اضافی در پستان های خود داشته باشد، باعث بزرگتر نشان دادن نوک سینه ها می شود.

کاهش چربی بدن می تواند سطح هورمون ها را به حالت طبیعی برگرداند و تورم پستان و نوک سینه را کاهش دهد.

بعد از شناخت ژنیکوماستی و علت ایجاد آن، میتوان به روش های درمان ژنیکوماستی پرداخت. اینکه از کدام برای کوچک کردن سینه مردان استفاده شود بستگی به شرایط جسمانی و دلیل ابتلای فرد به این عارضه دارد.

وقتی ژنیکوماستی درمان نشود، شکل ظاهری سینه آقایان با گذشت زمان بدتر می شود. افزایش وزن باعث بزرگ شدن سینه مردان می شود. روند پیری باعث از بین رفتن کشش و کشیدگی پوست می شود و افتادگی سینه ایجاد می شوند. همان هفتادگی که زنان با افزایش سن با آن دست و پنجه نرم می کنند.

درمان ژنیکوماستی با دارو

درمان بزرگي سينه در آقايان

درمان ژنیکوماستی با دارو

آیا می توان ژنیکوماستی را با دارو درمان کرد؟

در واقع هیچ داروی ضد ژنیکوماستی توسط FDA برای درمان تأیید نشده است. با این حال، از داروهایی میتوان استفاده کرد که بر روی ترشح و اثر گذاری هورمون های جنسی تاثیر بگذارد.

بهترین روش درمان ژنیکوماستی با دارو چیست؟

داروهایی که برای درمان سرطان پستان و سایر شرایط استفاده می شود ممکن است برای برخی از مردان مبتلا به ژنیکوماستی مفید باشد.

این دارو ها شامل داروهای زیر هستند:

  • تاموکسیفن (Tamoxifen)
  • مهار کننده های آروماتاز، مانند آناستروزول

میزان تاثیر گذاری این روش بستگی زیادی به شرایط جسمانی فرد دارد. جایگزینی تستوسترون در مردان مسن با سطح تستوسترون پایین بسیار مؤثر است، اما برای مردانی که سطح طبیعی هورمون مردانه دارند، موثر نیست.

توجه توجه: مصرف مهار کننده های آروماتاز میتواند سطح استروژن سیستمیک را کاهش دهد و حتی به صفر برساند، اما این باعث ایجاد خطرات بزرگی برای سلامتی فرد میشود.

تاثیر منفی مهارکننده های آروماتاز بر روی سیستم قلب و عروق بسیار نگران کننده است. مهار کننده آروماتاز ویران کننده ی سطوح HDL و کلسترول هستند و باعث بروز بیماری های قلبی در مردان می شوند (توجه داشته باشید که در سال های اخیر ورزشکاران زیادی را بخاطر بیماری های قلبی از دست داده ایم).

با توجه به توضیحاتی که در مورد علت بزرگی سینه آقایان در ابتدای مقاله ارائه شد، اصلی ترین دلیل ایجاد ژنیکوماستی، بهم خوردن تعادل هورمون های جنسی در بدن است. پس در درمان ژنیکوماستی باید به این نکته دقت کرد. تلاش در جهت بهبود تعادل هورمون های جنسی می تواند در درمان بزرگی سینه در آقایان موثر باشد.

درمان ژنیکوماستی با تاموکسیفن

هنگامی که استروژن بیش از حد مجاز در بدن ایجاد شود، بافت سینه تحت تاثیر قرار گرفته و آسیب می بیند. در این حالت ژنیکوماستی ایجاد می شود. تاموکسیفن، که از نظر دارویی برای سرطان پستان استفاده می شود، باعث مسدود یا غیرفعال شدن استروژن سیستمیک در بدن می شود.

در مقالاتی گزارش شده است تاموکسیفن علائم حاد ژنیکوماستی را کاهش می دهد. با این حال، تاموکسیفن عوارض جانبی خطرناک و ماندگاری، به ویژه هنگامی که همزمان با استروئید ها استفاده شود، دارد.

از آنجا که تاموکسیفن هیچ کاری برای کاهش استروژن سیستمیک انجام نمی دهد و باعث افزایش در مایعات داخل عروقی (احتراق آب) می شود که می تواند به فشار خون بالا منجر شود و عوارضی مانند لخته شدن خون در ریه ها شود و منجر به مرگ گردد. در سال دوهزار و نه مرگ همراه با تاموکسیفن گزارش شده است.

درمان ژنیکوماستی با ورزش

آیا درمان گیاهی ژنیکوماستی و درمان ژنیکوماستی با ورزش امکان پذیر است؟

درمان به وسیله تحریک ترشح و اثرگذاری تستوسترون می تواند به افزایش سطح تستوسترون و کاهش رشد بافت سینه در مردان مسن مبتلا به ژنیکوماستی کمک کند.

برای این کار می توان از روش های زیر انجام کرد:

  • ورزش منظم.
  • محدود کردن مصرف غذاهای فرآوری شده.
  • خوردن میوه، سبزیجات و سایر غذاهای حاوی فیبر بیشتر.

یکی از علت های ایجاد ژنیکوماستیا تجمع چربی در ناحیه سینه مردان است. اگر شدت این انباشت چربی در ناحیه سینه زیاد نباشد، همچنین توده سفت زیر نوک پستان وجود نداشته باشد می توان به کمک ورزش های هوازی به همراه تمرینات بدنسازی به درمان بزرگی سینه پرداخت.

ورزش های هوازی موثر در کاهش حجم سینه:

  • دویدن
  • دوچرخه سواري
  • شنا كردن
  • طناب زدن

تمرین ها و حرکاتی که در درمان ژنیکوماستی با بدنسازی موثر است، شامل حرکاتیست که بر روی عضلات سینه فشار وارد میکند.

اما واقعیت این است که ژنیکوماستی در اکثر موارد به رژیم غذایی و ورزش به خوبی پاسخ نمی دهد، زیرا این یک عارضه هورمونیست که به ژنتیک و متابولیسم بدن افراد وابسته است. و درمان طبیعی ژنیکوماستی به تلاش مستمر و زمان زیادی نیاز دارد. که در اغلب موارد نیر موثر واقع نمی‌شود.

درمان ژنیکوماستی بدون عمل جراحی

آیا درمان ژنیکوماستی بدون عمل امکان پذیر است؟

کاهش وزن، رژیم گرفتن و ورزش می تواند چربی انباشته بدن را کاهش دهد. این کاهش چربی ممکن است بزرگی سینه در مردان را نیز کاهش دهد. اثرگذاری روش های درمانی ژنیکوماستی با ورزش و یا به کمک تغذیه و داروهای گیاهی، بستگی به میزان حجم سینه و بافت توده ای زیر سینه دارد.

فقط در موراد خفیف میتوان از این روش های درمانی برای کوچک کردن سینه در مردان استغاده کرد.

درمان ژنیکوماستی با جراحی

درمان ژنیکوماستی با جراحی

فعلا درمان جدید ژنیکوماستی به صورت علمی و اثبات شده، مطرح نشده است. اگر بعد از بلوغ به ژنیکوماستی مبتلا شوید، این عارضه به خودی خود یا با درمان های طبیعی به طور کامل از بین نمی رود. توجه به دلیل ایجاد این عارضه همچنین مواردی مانند تومور و سوء تغذیه نیز در انتخاب روش درمان بسیار موثر است.

موثرترین روش درمان برای ژنیکوماستی، خصوصا در شرایطی که حجم سینه زیاد است یا سینه دچار افتادگی شده است، استفاده از جراحی ژنیکوماستی است. در این روش به کمک تکنیک های جراحی، حجم اضافی سینه برداشته شده و در صورت نیاز سینه لیفت شده و با حالت طبیعی خود باز می گردد.

نکته قابل توجه این است که، درمان ژنیکوماستی با لیپوماتیک یا لیپوساکشن به تنهایی کافی نیست و بایستی حتما بافت فیبروگلندولار نیز از طریق جراحی خارج گردد.

در انتخاب بهترین جراح ژنیکوماستی باید به این مورادی که گفته شد، دقت کرد. گام بعدی دقت در انتخاب کلینیک درمان ژنیکوماستی مجهز به کادر بی هوشی مجرب است.

درمان ژنیکوماستی 1
درمان ژنیکوماستی 2
درمان ژنیکوماستی 3
درمان ژنیکوماستی 4
درمان ژنیکوماستی 5
درمان ژنیکوماستی 6
درمان ژنیکوماستی 8
درمان ژنیکوماستی 7

برای دریافت مشاوره غیر‌حضوری با ما در ارتباط باشید!

09193756847