درمان ژنیکوماستی

ژنیکوماستی یا بزرگی سینه در مردان، عارضه‌ای که سایه سنگینی بر روی اعتماد بنفس و عملکرد افراد درگیر با آن، در جامعه انداخته است. برای برای تشخیص روش موثر درمان ژنیکوماستی، ابتدا باید علت ایجاد آن مورد بررسی قرار گیرد. شدت عارضه و حجم سینه نیز در انتخاب روش موثر درمان تاثیر مستقیم دارد. ژنیکوماستی از نظر شدت به 4 دسته تقسیم می‌شود.
در استیج‌های پایین ژنیکوماستی یعنی گرید 1، درمان به روش‌های غیر جراحی مانند ورزش و دارو توصیه می‌شود.
در شدت‌های بالای ژنیکوماستی یعنی گرید‌های 2 تا 4، روش جراحی بهترین و موثرترین روش درمان است.

درمان ژنیکوماستی با جراحی

درمان ژنیکوماستی آقایان

درمان ژنیکوماستی با جراحی

در درمان ژنیکوماستی به روش جراحی، جراح توده موجود در زیر سینه را تخلیه می‌کند و چربی‌های اطراف آن را برمی‌دارد. موثرترین روش درمان برای ژنیکوماستی، خصوصا در شرایطی که حجم سینه زیاد است یا سینه دچار افتادگی شده است، عمل ژنیکوماستی است. در این روش به کمک تکنیک‌های جراحی، حجم اضافی سینه برداشته شده و در صورت پوست اضافه سینه لیفت شده و به حالت طبیعی خود باز می‌گردد.

نکته قابل توجه این است که ساکشن خالی چربی‌های سینه به تنهایی کافی نیست و بایستی حتما بافت فیبروگلندولار (توده زیر سینه) نیز از طریق جراحی خارج گردد. در غیر این صورت، احتمال بازگشت ژنیگوماستی بعد از عمل، قطعی است. ممکن است برخی از مراکز جراحی، از این مورد یعنی ساکشن خالی چربی ناحیه سینه، سو استفاده کرده و با ارائه قیمت‌های پایین افراد را ترغیب به جراحی غیر اصولی کنند که صدمات جبران ناپذیری در بر خواهد داشت.

پس در انتخاب بهترین جراح ژنیکوماستی باید به این مواردی که گفته شد، دقت کنید.

در ادامه نمونه‌ای از جراحی ژنیکوماستی در مجموعه الو جراح را مشاهده می‌کنید. شایان ذکر است امروز 28 مرداد 1402 که آخرین بروزرسانی این مقاله انجام می‌شود حدود 2500 جراحی موفق ژنیکوماستی تا به امروز در این مجموعه انجام‌شده است. پس با خیال راحت به الو جراح اعتماد کنید.

درمان ژنیکوماستی 1
درمان ژنیکوماستی 3
درمان ژنیکوماستی 4
درمان ژنیکوماستی 6
درمان ژنیکوماستی 8
درمان ژنیکوماستی با دارو

 

درمان ژنیکوماستی با دارو

برخی داروها توسط FDA برای درمان ژنیکوماستی تأیید شده است. بنابراین از داروهایی می‌توان استفاده کرد که بر روی ترشح و اثر گذاری هورمون‌های جنسی تاثیر می‌گذارند. چون اصلی‌ترین دلیل ایجاد ژنیکوماستی بر هم خوردن تعادل هورمون‌های جنسی و افزایش نسبت ترشح استروژن در بدن است. در ادامه به برخی از این داروها اشاره شده است:

  • تاموکسیفن(Tamoxifen)
  • مهار کننده های آروماتاز، مانند آناستروزول

میزان تاثیر گذاری این روش بستگی زیادی به شرایط جسمانی فرد دارد. جایگزینی تستوسترون در مردان مسن با سطح تستوسترون پایین بسیار مؤثر است، اما برای مردانی که سطح طبیعی هورمون مردانه دارند، موثر نیست.

در ویدیوی زیر دکتر مرادیان در مورد داروهای تاموکسیفن، لتروزول و دانازول صحبت می‌کنند. این داروها عمدتاً برای درمان ژنیکوماستی استفاده می‌شوند و توسط سازمان غذا و دارو جهان(FDA) تائید شده‌اند. آیا از عواقب مصرف این داروها اطلاع دارید؟

توجه: مصرف مهار کننده‌های آروماتاز می‌تواند سطح استروژن سیستمیک را کاهش دهد و حتی به صفر برساند، اما این باعث ایجاد خطرات بزرگی برای سلامتی فرد می‌شود.

تاثیر منفی مهارکننده‌های آروماتاز بر روی سیستم قلب و عروق بسیار نگران کننده است. مهار کننده آروماتاز ویران کننده سطوح HDL و کلسترول هستند و باعث بروز بیماری‌های قلبی در مردان می‌شوند.

بهم خوردن تعادل هورمون‌های جنسی در بدن ژنیکوماستی را بوجود می‌آوردند. پس در درمان ژنیکوماستی باید به این نکته دقت کرد. تلاش در جهت بهبود تعادل هورمون‌های جنسی می‌تواند در درمان بزرگی سینه در آقایان موثر باشد.

ما به کسانی که دچار ژنیکوماستی گرید 1 هستند توصیه می‌کنیم برای درمان به متخصص غدد مراجعه کنند. متخصص غدد می‌تواند به کمک درمان دارویی به این افراد کمک شایانی کند.

درمان ژنیکوماستی با تاموکسیفن

هنگامی که استروژن بیش از حد مجاز در بدن ایجاد شود، بافت سینه تحت تاثیر قرار گرفته و آسیب می‌بیند. در این حالت ژنیکوماستی ایجاد می‌شود. تاموکسیفن، که از نظر دارویی برای سرطان پستان استفاده می‌شود، باعث مسدود شدن تاثیر استروژن سیستمیک در بدن می‌شود.

در مقالاتی گزارش شده است تاموکسیفن علائم حاد ژنیکوماستی را کاهش می‌دهد. با این حال، تاموکسیفن عوارض جانبی خطرناک و ماندگاری دارد؛ به ویژه هنگامی که همزمان با استروئیدها استفاده شود.

از آنجا که تاموکسیفن هیچ کاری برای کاهش استروژن سیستمیک انجام نمی‌دهد و باعث افزایش در مایعات داخل عروقی می‌شود، می‌تواند به فشار خون بالا منجر شده و عوارضی مانند لخته شدن خون در ریه را ایجاد کند.

درمان ژنیکوماستی با ورزش

آیا درمان ژنیکوماستی با ورزش امکان پذیر است؟

درمان به وسیله تحریک ترشح و اثرگذاری تستسترون می‌تواند به افزایش سطح تستوسترون و کاهش رشد بافت سینه در مردان مسن مبتلا به ژنیکوماستی کمک کند.

برای این کار می‌توان از روش‌های زیر انجام کرد:

  • ورزش منظم
  • محدود کردن مصرف غذاهای فرآوری شده
  • خوردن میوه، سبزیجات و سایر غذاهای حاوی فیبر بیشتر

یکی از علت های ایجاد ژنیکوماستی تجمع چربی در ناحیه سینه مردان است. اگر شدت این انباشت چربی در ناحیه سینه زیاد نباشد، همچنین توده سفت زیر نوک پستان وجود نداشته باشد، می‌توان به کمک ورزش‌های هوازی به همراه تمرینات بدنسازی به درمان بزرگی سینه پرداخت.

ورزش‌های هوازی موثر در کاهش حجم سینه:

  • دویدن
  • دوچرخه سواري
  • شنا كردن
  • طناب زدن

تمرین‌ها و حرکاتی که در درمان با بدنسازی موثر است، شامل حرکاتیست که بر روی عضلات سینه فشار وارد می‌کنند.

واقعیت این است که ژنیکوماستی در اکثر موارد به رژیم غذایی و ورزش به خوبی پاسخ نمی‌دهد، زیرا این یک عارضه هورمونیست که به ژنتیک و متابولیسم بدن افراد وابسته است و درمان طبیعی ژنیکوماستی به تلاش مستمر و زمان زیادی نیاز دارد که در اغلب موارد نیر موثر واقع نمی‌شود.

درمان ژنیکوماستی بدون عمل جراحی

آیا درمان ژنیکوماستی بدون عمل امکان پذیر است؟

کاهش وزن، رژیم گرفتن و ورزش می تواند چربی انباشته بدن را کاهش دهد. این کاهش چربی ممکن است بزرگی سینه در مردان را نیز کاهش دهد. اثرگذاری روش های درمان با ورزش و یا به کمک تغذیه و داروهای گیاهی، بستگی به میزان حجم سینه و بافت توده ای زیر سینه دارد.

فقط در موراد خفیف یعنی گرید 1 ژنیکوماستی می‌توان از این روش‌های درمانی برای کوچک کردن سینه در مردان استفاده کرد.

برای دریافت مشاوره غیر‌حضوری با ما در ارتباط باشید!