بازگشت ژنیکوماستی بعد از عمل

ژنیکوماستی و بزرگی پستان در آقایان یکی از مشکلاتی است که به دلیل عدم تعادل بین هورمون‌های استروژن و آندروژن اتفاق می‌افتد. عوامل بسیار متنوعی در به وجود آمدن ژنیکوماستی دخیل هستند که غالب آن‌ها ناشناخته هستند. از طرفی مشاهده‌شده است که مصرف داروهای استروژن دار و استروئید ها یا ترکیبات استروئیدی نقش بسزایی در به وجود آمدن ژنیکوماستی دارند. در ادامه به بازگشت ژنیکوماستی بعد از عمل می‌پردازیم.

در ویدیو زیر دکتر فرید مرادیان بصورت کامل در مورد بازگشت ژنیکوماستی بعد از عمل توضیحاتی را اراده داده‌اند که شما را به مشاهده آن دعوت می کنیم.

جراحی ژنیکوماستی غالباً به جهت مشکلات روحی و روانی که برای فرد ایجاد می‌شود و همچنین اعتمادبه‌نفس او را تحت تأثیر قرار می‌دهد، انجام می‌شود. مخصوصاً در افرادی که ژنیکوماستی گرید ۳ و ۴ دارند این مشکلات بسیار بیشتر هستند و ریسک بازگشت ژنیکوماستی بعد از عمل برای آن‌ها خیلی مهم است.

نکته قابل‌توجه این است که اخیراً برخی منابع علمی عنوان می‌کنند، در کسانی که ژنیکوماستی گرید 3 یا ۴ دارند، این عارضه می‌تواند یک فاکتور مبنی بر سرطان سینه باشد (البته احتمال آن بسیار کم است).

درمان ژنیکوماستی

توصیه ما برای عزیزانی که درگیر گرید‌های ۱ و ۲ هستند، این است که درصورتی‌که از شکل و ظاهر سینه‌های خود راضی هستند و هنگام پوشیدن لباس یا حضور در استخرها احساس خجالت‌زدگی نمی‌کنند، می‌توانند نسبت به جراحی اقدام نکنند. بااین‌حال احتمال بزرگ شدن سینه‌ها برای این افراد در سال‌های آینده بالاست.

از این رو بسیاری از افراد با انگیزه جبران صدمات روحی وراد شده نسبت به درمان ژنیکوماستی اقدام می‌کنند. در انتخاب روش درمان دقت کنید. از روش درمانی استفاده کنید که ریسک بازگشت ژنیکوماستی آن کم باشد.

به این نکته دقت کنید که در روش جراحی، اگر بافت پستان به درستی تخلیه نشود، امکان بازگشت ژنیکوماستی بعد از عمل بسیار بالاست.

عوارض احتمالی

جراحی ژنیکوماستی همانند سایر جراحی‌ها عوارض خاص خود را دارد؛ مانند باز شدن زخم‌ها، عفونت، خونریزی یا هماتوم و در موارد بسیار نادر نکروز شدن نوک سینه، اسکار و گوشت اضافه.

همه موارد که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم، قابل مدیریت هستند و می‌توان آن‌ها را به حداقل ممکن رساند.

نکاتی که بیماران بعد از جراحی حتماً باید به آن‌ها توجه کنند این است که:

  1. نباید عجله کنند و از انجام اقدامات خودسرانه پرهیز کنند.
  2. به توصیه‌های پزشک خود توجه کنند.
  3. دستورات پزشک را موبه‌مو اجرا کنند.

بازگشت ژنیکوماستی بعد از عمل

تکنیک جراحی ژنیکوماستی بسته به شرایط فرد و تشخیص جراح ممکن است متفاوت باشد و برش جراحی از بالای هاله سینه یا زیر بغل ایجاد شود.

طبق تصویری که در زیر مشاهده می‌کنید سینه در حالت ژنیکوماستی، علاوه بر چربی، بافت توده‌ای دارد.

امکان بازگشت ژنیکوماستی بعد از عمل

طی عمل جراحی تقریباً تمام قسمت بافت توده‌ای برداشته می‌شود و نهایتاً ۵ درصد از آن باقی می‌ماند؛ اما در ناحیه اصلی عمل هیچ توده و بافتی باقی نمی‌ماند؛ بنابراین امکان برگشت‌پذیری این عمل وجود ندارد چون بافت کامل برداشته‌شده است.

درصورتی‌که شخص بعد از عمل ورزش نکند یا رعایت رژیم غذایی نداشته باشد همان‌طور که چربی در سایر قسمت‌های بدن می‌تواند جمع شود در ناحیه سینه هم جمع می‌شود. ولی بافت توده یا فیبروگلندولار وجود ندارد و امکان بازگشت ژنیکوماستی بعد از عمل به‌طور کامل از بین می‌رود.

در جراحی ژنیکوماستی هدف از برش دو چیز است:

  1. بافت فیبروگلندولار یا بافت غددی پستان به‌صورت کامل خارج شود.
  2. چربی موجود در سینه ساکشن شود.

در مقاله ژنیکوماستی به‌صورت کامل درباره این عارضه، جراحی ژنیکوماستی، عوارض ژنیکوماستی، مدت نقاهت آن و مسائل مشابه، پرداخته‌شده است که شما را به مطالعه آن دعوت می‌کنیم.

برای دریافت مشاوره غیر‌حضوری با ما در ارتباط باشید!

09193756847