یکی از بیماری‌هایی که ممکن است هر مردی را با مشکلات زیادی روبرو کند، ژنیکوماستی یا بزرگ شدن سینه در مردان است. اما از کجا بدانیم که به ژنیکوماستی مبتلا هستیم یا نه. چربی اطراف سینه چه تفاوتی با ژنیکوماستی دارد. علائم ژنیکوماستی چیست؟ در یک نگاه اجمالی واقعا تمایز بین این دو سخت است؛ با این وجود، با کمی تحقیق در این مورد می‌توانید بفهمید که آیا به ژنیکوماستی مبتلا هستید یا دچار چاقی سینه.

علائم ژنیکوماستی چیست؟

ژنیکوماستی ممکن است حاصل اضافه وزن یا چاقی باشد، بنابراین طبیعی است تمایز بین ژنیکوماستی و چاقی سینه از دیدگاه یک مرد سخت باشد. شناخت تفاوت علائم ژنیکوماستی با علائم چاقی دشوار است. تجمع چربی در ناحیه سینه به خاطر چاقی یا اضافه وزن به عنوان ژنیکوماستی کاذب در نظر گرفته می‌شود. به طور رایج، ژنیکوماستی می‌تواند در مردان در هر سنی بعد از بلوغ اتفاق بیفتد، با این وجود در اواخر نوجوانی و دوران بزرگسالی رایج‌تر است و علائم مشخصی دارد.

بیماری ژنیکوماستی کاذب می‌تواند با سبک زندگی سالم، ورزش و کاهش وزن کنترل شود. با این حال، ژنیکوماستی نیاز به درمان دارد و باید تحت نظارت پزشک درمان شود. در این حالت، پزشک بافت اضافی سینه را برمی‌دارد و سینه ظاهری مردانه پیدا می‌کند.

اما نگران نباشید، می‌توانید علائم ژنیکوماستی کاذب را از ژنیکوماستی تشخیص دهید که در ادامه به علائم ژنیکوماستی اشاره می‌کنیم.

تفاوت علائم ژنیکوماستی از ژنیکوماستی کاذب

 • ژنیکوماستی به عنوان رشد بافت اضافی غدد لنفاوی سینه در قسمت سینه مردان تعریف می‌شود.
 • ژنیکوماستی کاذب به صورت رسوب چربی در قسمت سینه مردان تعریف می‌شود که حاصل چاقی یا اضافه وزن در این قسمت است.
 • در علائم ژنیکوماستی، یک توده سفت زیر قسمت نوک سینه احساس می‌شود. این توده به طور معمول سفت‌تر از چربی است. این روش یکی از بهترین روش‌ها برای تشخیص ژنیکوماستی از ژنیکوماستی کاذب است. این توده ممکن است دردناک یا به تماس حساس باشد. اگر این توده را احساس می‌کنید، پس یکی از این دو شرط را دارید. افرادی که دچار چربی اضافی در قسمت سینه هستند، هیچ گونه سفتی قابل لمسی ندارند. در عوض، چربی اضافی سینه قابل لمس و بسیار نرم است و در قسمت داخلی سینه احساس می‌شود.
 • اگر دچار ژنیکوماستی کاذب شده باشید، سینه‌هایتان افتاده‌تر به نظر می‌رسد، در حالیکه سینه‌های یک فرد مبتلا به ژنیکوماستی سفت‌تر است.
 • از اصلی‌ترین علائم ژنیکوماستی، بزرگ شدن یک یا هر دو سینه است. بافت غدد لنفاوی معمولا در هر دو سینه بزرگ می‌شود، اما در برخی موارد هم فقط در یکی از سینه‌ها اتفاق می‌افتد. رشد سینه ممکن است یکنواخت باشد. رشد این غدد ممکن است درست پشت نوک سینه باشد.
 • در برخی نوجوانان پسر، اندازه این بافت ممکن است حدود یک چهارم سینه باشد.
 • تشخیص ژنیکوماستی از سرطان سینه در مردان از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر سرطان در سینه مردان وجود داشته باشد، فقط یک سینه تحت تاثیر قرار می‌گیرد و بافت سینه سفت یا محکم نیست. سرطان ممکن است مرتبط با فرورفتگی پوست، ترشحات از نوک سینه، انقباض نوک سینه و بزرگ شدن گره‌های لنفاوی زیر بازوها باشد.
 • اگر رژیم بگیرید و به طور منظم ورزش کنید، چربی اضافی سینه از بین می‌رود، در حالیکه ژنیکوماستی با رژیم و ورزش منظم درمان نمی‌شود و باید تحت نظارت پزشک برداشته شود.

ارزیابی علائم ژنیکوماستی

در هنگام معاینه یک بیمار مرد که سینه‌های بزرگی دارد، پزشک می‌خواهد بداند که بزرگ شدن سینه از چه زمانی شروع شده است؛ هر ارتباطی بین بلوغ و شروع بزرگ شدن سینه، دیگر علائم ژنیکوماستی مانند ترشحات از نوک سینه از بیمار پرسیده می‌شود.

با ارزیابی بیمار، پزشک به دنبال علائمی است که بتواند علت اصلی بزرگ شدن سینه مانند افزایش وزن را تشخیص دهد که بزرگ شدن سینه می‌تواند به وسیله بیماری کلیوی یا پرکاری تیروئید به تغییر رنگ پوست موجب شود که می‌تواند نشان‌دهنده بیماری کبدی یا کلیوی باشد.

سابقه بیمار نیز در تشخیص این بیماری از اهمیت زیادی برخوردار است.

اگر پزشک تشخیص دهد که علت بزرگ شدن سینه‌ها به خاطر عدم تعادل هورمونی است برای مثال در دوران بلوغ، پزشک به طور نرمال به بیمار توصیه می‌کند که این بیماری به خودی خود تا یکسال دیگر رفع می‌شود.

ژنیکوماستی چگونه تشیخص داده می‌شود؟

برای پی بردن به علائم تشخیص ژنیکوماستی آزمایش‌های زیر را باید انجام دهید:

 • آزمایش خون از جمله آزمایش عملکرد کبد و آزمایش‌های هورمونی
 • آزمایش ادرار
 • اشعه ایکس با دوز پایین بر روی سینه‌ها (ماموگرام)
 • نمونه کوچک از بافت سینه (بیوپسی) برای تشخیص سلول‌های سرطانی

در برخی موارد نیازی به آزمایش برای تشخیص ژنیکوماستی نیست و پزشک متخصص با انجام معاینه بر روی سینه آن را تشخیص می‌دهد.

علت ژنیکوماستی چیست؟

ژنیکوماستی معمولا به عنوان یک بیماری خوش‌خیم در نظر گرفته می‌شود. ممکن است مرتباط با تغییرات هورمونی باشد. در بسیاری از موارد علت آن مشخص نیست اما در هر صورت علائم مشخصی دارد.

علائم ژنیکوماستی اغلب به وسیله تغییرات در سطوح هورمون زنانه (استروژن) و هورمون مردانه (تستوسترون) ایجاد می‌شوند؛ اما علت آن‌ها فقط نمی‌تواند به‌خاطر تغییرات هورمونی باشد و علت‌های دیگری هم ممکن است داشته باشد.

ژنیکوماستی می‌تواند به علت عوارض جانبی برخی از داروهای خاص مانند ضد افسردگی، آنتی‌بیوتیک‌ها، شیمی‌درمانی، داروهای سرطان پروستات، زخم یا داروهای قلبی عروقی باشد.

علائم بیماری ژنیکوماستی در هر کدام از درجه‌بندی‌ های آن، متفاوت است. ژنیکوماستی دارای 4 مرحله است که علائم هر مرحله با مرحله دیگر تفاوت دارد. در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

 • مرحله 1: سینه فرد در حال بزرگ شدن است اما از روی لباس مشخص نیست. نوک سینه دارای ظاهری پف مانند است و مخروطی شکل است.
 • مرحله 2: در این مرحله بافت سینه گسترده‌تر از مرحله یک است، با این وجود مثل مرحله یک هنوز از روی لباس قابل تشخیص نیست. اما فرد سفتی را در نوک سینه خود احساس می‌کند.
 • مرحله 3: در این مرحله سینه بیش از حد بزرگ شده است. اکنون افتادگی سینه‌ها کاملا قابل رویت است.
 • مرحله 4: در این مرحله سینه‌ها آنقدر بزرگ شده‌اند که کاملا شبیه سینه‌های زنان به نظر می‌رسند. کاملا از روی لباس قابل تشخیص است.

هم علائم ژنیکوماستی واقعی و هم علائم ژنیکوماستی کاذب ممکن است شبیه باشند و ظاهری بسیار مشابه در سینه‌های مردان ایجاد کنند. خیلی از مردان به خاطر داشتن چنین ظاهری احساس خجالت می‌کنند و اعتماد به نفس پایینی دارند. اما باید بدانید که این بیماری قابل درمان است و برای تشخیص قطعی آن می‌توانید به پزشک متخصص مراجعه کنید تا اعتماد به نفس قبلی‌تان را بازگردانید.

در مقاله ژنیکوماستی به‌صورت کامل درباره این عارضه، جراحی ژنیکوماستی، عوارض ژنیکوماستی، مدت نقاهت آن و مسائل مشابه، پرداخته‌شده است که شما را به مطالعه آن دعوت می‌کنیم.

برای دریافت مشاوره غیر‌حضوری با ما در ارتباط باشید!

09193756847