یکی از بیماری‌هایی که ممکن است هر مردی را با مشکلات زیادی روبرو کند، ژنیکوماستی یا بزرگ شدن سینه در مردان است. اما از کجا بدانیم که به ژنیکوماستی مبتلا هستیم یا نه. چربی اطراف سینه چه تفاوتی با ژنیکوماستی دارد. علائم ژنیکوماستی چیست؟ در یک نگاه اجمالی واقعا تمایز بین این دو سخت است؛ با این وجود، با کمی تحقیق در این مورد می‌توانید بفهمید که آیا به ژنیکوماستی مبتلا هستید یا چاقی سینه.

ارزیابی علائم ژنیکوماستی

در هنگام معاینه یک بیمار مرد که سینه‌های بزرگی دارد، پزشک می‌خواهد بداند که بزرگ شدن سینه از چه زمانی شروع شده است؛ هر ارتباطی بین بلوغ و شروع بزرگ شدن سینه مورد بررسی قرار می‌گیرد. با ارزیابی بیمار، پزشک به دنبال علائمی است که بتواند علت اصلی بزرگ شدن سینه‌ها را تشخیص دهد.

سابقه بیمار نیز در تشخیص این بیماری از اهمیت زیادی برخوردار است.

ژنیکوماستی چگونه تشیخص داده می‌شود؟

در اکثر مواقع میزان بزرگی سینه آن‌چنان است که خود فرد متوجه می‌شود که دچار ژنیکوماستی است، فقط شاید اسم این عارضه را نداند!

البته برای تشخیص دقیق روش درمان بهتر است به پزشک مراجعه کنید. پزشک با معاینه سینه و دریافت شرح‌حال شما نسبت به روش درمان موثر اقدام می‌کند.

اگر دچار ژنیکوماستی استیج 1 هستید، می‌توانید به متخصص غدد، جراح عمومی و یا متخصص جراحی سینه مراجعه کنید. در استیج‌های بالاتر ژنیکوماستی مراجعه به جراح نتایج بهتری را در بر خواهد داشت.

برای دریافت مشاوره غیر‌حضوری با ما در ارتباط باشید!

ژنیکوماستی معمولا به عنوان یک بیماری خوش‌خیم در نظر گرفته می‌شود. ممکن است مرتبط با تغییرات هورمونی باشد. در بسیاری از موارد علت ژنیکوماستی مشخص نیست اما در هر صورت علائم ژنیکوماستی مشخص هستند.

علائم ژنیکوماستی اغلب به وسیله تغییرات در سطوح هورمون زنانه (استروژن) و هورمون مردانه (تستوسترون) ایجاد می‌شوند؛ اما علت آن‌ها فقط نمی‌تواند به‌خاطر تغییرات هورمونی باشد و علت‌های دیگری هم ممکن است داشته باشد.

علائم ژنیکوماستی چیست؟

از اصلی‌ترین علائم ژنیکوماستی، شکل ظاهر سینه است که با مشاهده و معاینه فیزیکی قابل تشخیص است. حالت متورم و حجیم سینه که تا حدی هم حالت زنانه به خود گرفته است.

دیگر علائم ژنیکوماستی را در ادامه نام برده‌ایم:

  • درد در هنگام لمس شدن و فشار دادن
  • افتادگی ناحیه اطراف سر سینه
  • حساس شدن ناحیه سر سینه به سرما و گرما
  • احساس وجود ناحیه سفت در زیر ناحیه سر سینه به هنگام لمس شدن

ژنیکوماستی بر حسب میزان حجم سینه و افتادگی آن دارای 4 گریدبندی است. علائم بیماری ژنیکوماستی در هر کدام از درجه‌بندی‌ های آن، متفاوت است. در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

  • مرحله 1: سینه فرد در حال بزرگ شدن است اما از روی لباس مشخص نیست. نوک سینه دارای ظاهری پف مانند است و مخروطی شکل است. تودهای سفت در ناحیه زیر سینه حس می‌شود.
  • مرحله 2: در این مرحله بافت سینه گسترده‌تر از مرحله یک است، با این وجود مثل مرحله یک هنوز از روی لباس قابل تشخیص نیست. توده سفتی در ناحیه زیر نوک سینه احساس می‌شود. در نواحی اطراف سینه شاهد تجمع چربی هستیم.
  • مرحله 3: در این مرحله سینه بیش از حد بزرگ شده است. اکنون افتادگی سینه‌ها کاملا قابل رویت است. ناحیه اطراف سینه شاهد انباشت چربی هستیم. سینه را به راحتی می‌توان در دست گرفت.
  • مرحله 4: در این مرحله سینه‌ها آنقدر بزرگ شده‌اند که کاملا شبیه سینه‌های زنان به نظر می‌رسند. کاملا از روی لباس قابل تشخیص است. سینه در اثر بزرگی بیش از حد حالتی افتاده به خود گرفته است.

تفاوت علائم ژنیکوماستی از ژنیکوماستی کاذب

ژنیکوماستی کاذب به صورت رسوب چربی در قسمت سینه مردان تعریف می‌شود که حاصل چاقی یا اضافه وزن در این قسمت است.

در علائم ژنیکوماستی، یک توده سفت زیر قسمت نوک سینه احساس می‌شود. این توده به طور معمول سفت‌تر از چربی است. این روش یکی از بهترین روش‌ها برای تشخیص ژنیکوماستی از ژنیکوماستی کاذب است. این توده ممکن است دردناک یا به تماس حساس باشد. اگر این توده را احساس می‌کنید، پس یکی از این دو شرط را دارید. افرادی که دچار چربی اضافی در قسمت سینه هستند، هیچ گونه سفتی قابل لمسی ندارند. در عوض، چربی اضافی سینه قابل لمس و بسیار نرم است و در قسمت داخلی سینه احساس می‌شود.

اگر دچار ژنیکوماستی کاذب شده باشید، سینه‌هایتان افتاده‌تر به نظر می‌رسد، در حالیکه سینه‌های یک فرد مبتلا به ژنیکوماستی سفت‌تر است.

اگر رژیم بگیرید و به طور منظم ورزش کنید، چربی اضافی سینه از بین می‌رود، در حالیکه ژنیکوماستی با رژیم و ورزش منظم درمان نمی‌شود و باید تحت نظارت پزشک برداشته شود.

هم علائم ژنیکوماستی واقعی و هم علائم ژنیکوماستی کاذب ممکن است شبیه باشند و ظاهری بسیار مشابه در سینه‌های مردان ایجاد کنند. خیلی از مردان به خاطر داشتن چنین ظاهری احساس خجالت می‌کنند و اعتماد به نفس پایینی دارند. اما باید بدانید که این بیماری قابل درمان است و برای تشخیص قطعی آن می‌توانید به پزشک متخصص مراجعه کنید تا اعتماد به نفس قبلی‌تان را بازگردانید.

تشخیص ژنیکوماستی از سرطان سینه در مردان از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر سرطان در سینه مردان وجود داشته باشد، فقط یک سینه تحت تاثیر قرار می‌گیرد و بافت سینه سفت یا محکم نیست. سرطان ممکن است مرتبط با فرورفتگی پوست، ترشحات از نوک سینه، انقباض نوک سینه و بزرگ شدن گره‌های لنفاوی زیر بازوها باشد.

در مقاله ژنیکوماستی به‌صورت کامل درباره این عارضه، جراحی ژنیکوماستی، عوارض ژنیکوماستی، مدت نقاهت آن و مسائل مشابه، پرداخته‌شده است که شما را به مطالعه آن دعوت می‌کنیم.

برای دریافت مشاوره غیر‌حضوری با ما در ارتباط باشید!