عمل ژنیکوماستی در بدنسازان؛ درمان ژنیکوماستی با ورزش

برای اینکه بتوانیم به طور منطقی به این سوال پاسخ دهیم، ابتدا باید به عارضه ژنیکوماستی و علت ایجاد آن، همچنین نوع بافتی که در سینه فرد مبتلا جمع می‌شود، پرداخت. سپس روند ایجاد و درمان این عارضه را در بدنسازان بررسی کرد.

ژنیکوماستی عارضه‌ای است که در اثر آن سینه‌های آقایان بیش از حد معمول رشد کرده و ظاهری زنانه به خود می‌گیرد. این عارضه در اثر به هم خوردن تعادل هورمون‌های جنسی و افزایش سطح هورمون استروژن نسبت به هورمون تستسترون در بدن، ایجاد می‌شود. بنابراین هر عاملی که بر میزان ترشح هورمون‌های جنسی تاثیر بگذارد، می‌تواند بر شدت یا ضعف این عارضه تاثیر گذار باشد.

برای مثال انجام منظم ورزش باعث افزایش ترشح تستسترون در بدن شده و اثرات استروژن را کم می‌کند. در مقابل مصرف مکمل‌های هورمونی و استروئیدها با افزایش سطح استروژن در بدن، خطر ایجاد بزرگی سینه در مردان را افزایش می‌دهد.

اگر بافت سینه کسانی را که درگیر ژنیکوماستی هستند را بررسی کنیم، با 2 نوع بافت روبه‌رو می‌شویم.

  1. بافتی از جنس چربی که در ناحیه سینه جمع شده است.
  2. بافت فیبروز شده به نام بافت فیبروگلاندولار که به صورت توده‌ای سفت در زیر نوک سینه قابل لمس است.

در جراحی ژنیکوماستی، جراح به کمک روش لیپوساکشن بافت چربی ناحیه سینه را تخلیه کرده سپس به کمک ایجاد برشی نیم دایره دور هاله سینه، بافت فیبروز شده را تخلیه می‌کند. به دلیل نوع جنس بافت فیبروز شده و به دلیل اینکه حالتی سفت و توده‌ای دارد، توسط ساکشن قابل تخلیه نیست.

به جهت ارائه خدمات تخصصی که برای عمل ژنیکوماستی انجام می دهیم، پذیرای بسیار زیادی از ورزشکاران حرفه ای بدنسازی بوده ایم. در زیر روند بهبودی بعد از 9 ماه عمل را مشاهده می کنید.

ژنیکوماستی در بدنسازان (1)
ژنیکوماستی در بدنسازان (2)
ژنیکوماستی در بدنسازان (3)
ژنیکوماستی در بدنسازان (4)
ژنیکوماستی در بدنسازان (5)
ژنیکوماستی در بدنسازان (6)
ژنیکوماستی در بدنسازان (7)
ژنیکوماستی در بدنسازان (8)

عمل ژنیکوماستی در بدنسازان چیست؛ آیا درمان ژنیکوماستی با ورزش به طور کامل امکانپذیر است؟ در جواب این سوال باید گفت، بغیر از کسانی که حجم سینه پایینی دارند، در بقیه افراد احتمال درمان ژنیکوماستی به کمک ورزش بسیار اندک است.

ورزش‌هایی که سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهند و عضلات ناحیه سینه را درگیر می‌کنند، نمی‌تواند بافت فیبروز شده که عامل اصلی ایجاد ژنیکوماستی است را برطرف کند زیرا این نوع بافت در اثر ورزش تجزیه و شکسته نمی‌شود. بدنسازی به صورت منظم و مداوم، فقط می‌تواند میزان چربی‌های ناحیه سینه را کنترل کند و حجم آن را کاهش دهد.

به همین دلیل بسیاری از بدنسازان نمی‌توانند علیرغم فعالیت حرفه‌ای، توده زیر نوک سینه را از بین ببرند. در ویدیو زیر که مربوط به سه تن از بزرگان بدنسازی در سطح جهانیست، توده فیبروز شده در زیر نوک سینه آن‌ها قابل مشاهده است. پس برنامه بدنسازی برای ژنیکوماستی، کاربردی نخواهد داشت.

برای تشخیص بهترین جراح ژنیکوماستی و درمان قطعی آن به 2 نکته باید دقت داشت؛ 1. تکنیک و مهارت جراح 2. برداشتن کامل توده و چربی‌های اطراف سینه.

برای دریافت مشاوره غیر‌حضوری با ما در ارتباط باشید!

تماس بگیرید
برای تماس تلفنی کلیک کنید
مشاوره می‌خوام! (WhatsApp)