عوارض لیفت شقیقه

قصد انجام لیفت شقیقه را دارید؟ آیا می‌دانید که عمل لیفت شقیقه نیز مانند سایر جراحی‌ها دارای عوارضی است. در این مطلب می‌خواهیم شما را با عوارض عمل لیفت شقیقه آشنا کنیم تا بتوانید با آگاهی بیشتری تصمیم بگیرید. عوارض لیفت شقیقه به 3 دسته تقسیم می‌شوند:

 1. عوارض عمومی لیفت شقیقه مانند درد ورم و کبودی، عوارض عمومی بیهوشی و بی‌حسی
 2. عوارضی که در اثر مهارت و تجربه کم جراح و گروه جراحی به وجود می‌آید.
 3. عوارضی که در اثر قصور فرد بهجو در رعایت مراقبت‌های بعد از عمل ایجاد می‌شود.

لیفتینگ شقیقه چیست؟

شل شدن پوست اطراف شقیقه باعث می‌شود، گوشه چشم به سمت پایین کشیده شود و دم ابرو‌ها حالتی افتاده پیدا کند. لیفت یا بالا کشیدن شقیقه روشی است برای ترمیم و جوان‌سازی یک‌سوم بالای صورت که با کشیدن و برداشتن مقداری از پوست بالای شقیقه، گوشه بیرونی چشم، انتهای ابرو و گونه را به سمت بالا می‌برد.

درنتیجه چین‌وچروک‌های اطراف چشم و افتادگی گونه و ابروها را از بین می‌برد و چهره‌ای جوان‌تر برای فرد ایجاد می‌کند.

روش جراحی معمولاً با بیهوشی انجام می‌شود و نسبت به سایر روش‌ها مانند لیفت با نخ ماندگاری بسیار بیشتری دارد. پانسمان روی محل جراحت دو تا سه روز بعد برداشته می‌شود؛ اما مانند همه عمل‌های زیبایی دیگر ممکن است عوارض موقت یا دائمی ایجاد کند که نباید از آن‌ها غافل شد. قبل از هرگونه اقدام برای جراحی، عوارض جراحی لیفت شقیقه را بشناسید و در انتخاب گروه جراح خود بیشتر دقت کنید.

عوارض لیفت شقیقه چیست؟

جراحی لیفت شقیقه هم مانند هر جراحی دیگری عوارض موقت و عمومی دارد که کاملا طبیعی هستند. مهم‌ترین این عوارض کبودی و ورم لیفت شقیقه است. درد در ناحیه سر و شقیقه هم در روزهای اول عادیست. این عوارض عمل لیفت شقیقه به مرور زمان و بعد از گذشت چند روز برطرف می‌شود.

در مقابل عوارضی نیز وجود دارد که ممکن است به‌راحتی از بین نرود و روی چهره فرد تأثیر بگذارد. بسیاری از این عوارض در صورتی ایجاد می‌شود که جراح و گروه جراحی مهارت لازم و تجربه کافی را نداشته باشند. ازجمله این نوع عوارض می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آسیب دیدن عصب‌های حسی ناحیه بالای کاسه چشم و بی‌حس شدن دائمی پوست پیشانی و بالای سر که می‌تواند آزاردهنده باشد.
 • از دست دادن و ریزش مو در نواحی برش پوستی به‌صورت موقت یا دائمی.
 • عدم تقارن در ابروها که در اثر نداشتن تجربه کافی پزشک می‌تواند اتفاق بیفتد.
 • بالا رفتن غیرطبیعی خط رویش مو یا همان شقیقه که یکی از عوارض شایع لیفت شقیقه است.
 • ضعف یا فلج شدن یک‌طرفه یا دوطرفه عضلات بالابرنده ابروها.
 • یکی دیگر از عوارض جراحی لیفت شقیقه خشکی چشم ناشی از بازماندن چشم در اثر لیفت بیش‌ازحد است که درنتیجه قصور پزشکی می‌تواند رخ دهد.
 • سختی در بستن چشم ناشی از تورم پس از عمل یا برداشتن بیش‌ازحد پوست بیرون چشم.
 • بالا رفتن بیش‌ازحد ابروها در قسمت بیرونی که می‌تواند باعث ایجاد نمای متعجب غیرطبیعی در فرد شود، نیز از عوارض لیفت شقیقه است.
 • احتمال نیاز به عمل مجدد به دلیل اینکه جراح به دلیل نداشتن مهارت و علم کافی نتوانسته است، تغییرات مورد انتظار را در جراحی اول ایجاد کند.

تمامی مواردی که در بالا ذکر شد، ممکن است هنگامی بروز کند که جراح و تیم وی مهارت کافی را نداشته باشند. در انتخاب جراح نهایت دقت را داشته باشید.

برخی از عوارض جراحی لیفت شقیقه نیز بستگی به نحوه و کیفیت مراقبت‌های بعد از عمل دارد که بر عهده فرد بهجو است. این عوارض شامل موارد زیر می‌شود:

 • خونریزی و تجمع خون زیرپوست که اصطلاحاً هماتوم نامیده می‌شود. برای جلوگیری از بروز این عارضه، مصرف سیگار و مشروبات الکلی را قطع کنید. داروهای تجویزی را مرتب مصرف کنید. از انجام کارهای سنگین خودداری کنید.
 • عفونت محل برش جراحی؛ برای جلوگیری از آن باید به بهداشت محل جراحی دقت کنید. طبق دستورات تیم پشتیبانی الو جراح عمل کنید.
 • تغییر رنگ و التهاب پوستی ناحیه جراحی.
 • تجمع مایع زیرپوست و ورم شدید و درنتیجه احساس درد.
 • عوارض جانبی ناشی از داروی بیهوشی و بی‌حسی؛ شدت این مورد بستگی به فیزیولوژی بدن فرد دارد و به مرور زمان برطرف می‌شود.

برای دریافت مشاوره غیر‌حضوری با ما در ارتباط باشید!

هر عمل جراحی چه زیبایی و چه غیر زیبایی عوارضی دارد که ممکن است برای فرد ایجاد شود و عوارض لیفت شقیقه با جراحی نیز از این قاعده مستثنا نیست. برای کاهش ریسک ناشی از عمل بهتر است ابتدا به دنبال پزشکی مجرب و حاذق بود که با معاینه شما از لزوم و امکان جراحی لیفت شقیقه بر روی صورت شما اطمینان حاصل کند.

عوارض لیفت شقیقه

سپس شما را از عوارض عمل لیفت شقیقه آگاه سازد که با هوشیاری کامل تصمیم به این عمل زیبایی بگیرید. با استراحت و رعایت دستورالعمل‌های پزشک پس از جراحی می‌توان تا حد زیادی از بروز عوارض احتمالی لیفت شقیقه جلوگیری کرد.

اگر در مورد جراحی لیفت شقیقه و کاربردهای آن در زیبایی چهره شما، نیاز به اطلاعات بیشتری دارید، بر روی لینک زیر کلیک کنید.

بیشتر بدانیم: لیفت شقیقه چیست؟