عوارض عمل ماموپلاستی

خلاصه مطلب:

اگر قصد انجام عمل ماموپلاستی دارید، باید با عوارض احتمالی این عمل آشنا شوید. برای مطالعه بیشتر در مورد این عوارض کلیک کنید.
عوارض عمل ماموپلاستی
در این مقاله:

عوارض ماموپلاستی چیست؟

درد گردن، درد کمر یا علائم دیگر از عوارض عمل ماموپلاستی محسوب می‌شوند. معمولاً زنانی این عمل را انتخاب می‌کنند که دارای سینه‌های بزرگی هستند و به خاطر وزن زیاد سینه‌ها در گردن و شانه و کمر احساس درد می‌کنند. تصمیم‌گیری برای عمل کوچک کردن سینه، شخصی است. قبل از عمل باید با عوارض عمل لیفت سینه به‌خوبی آشنا باشید و در صورت لزوم اقدامات ضروری را انجام دهید.

برخی از عوارض عمل کوچک کردن سینه عبارت‌اند از:

 1. اسکارهای نامطلوب
 2. عفونت
 3. خونریزی
 4. مشکلات مربوط به ترمیم زخم
 5. نامتقارن شدن سینه‌ها
 6. آسیب به ساختارهای عمیق سینه
 7. سفتی بیش‌ازحد سینه
 8. نکروز چربی
 9. تجمع مایعات
 10. احساس درد
 11. ناتوانی در شیردهی
 12. ترومبوز سیاهرگ عمقی
 13. لخته شدن خون
 14. شل شدن پوست
 15. جمع شدن نوک پستان

در ادامه به توضیح هر کدام از موارد بالا می پردازیم.

اسکارهای نامطلوب

اسکار، بخش طبیعی از فرآیند ترمیم بعد از جراحی یا آسیب است. ظاهر و درمان اسکار به عوامل مختلفی بستگی دارد. عمق و اندازه زخم یا برش و موقعیت آسیب، سن، ژنتیک، جنسیت و کشش‌پذیری نقش مهمی در به وجود آمدن اسکار بازی می‌کنند.

عفونت

عفونت زمانی اتفاق می‌افتد که میکروب‌ها وارد بدن شده باشند و موجب بیماری شوند. میکروب‌هایی که موجب عفونت می‌شوند، بسیار گوناگون هستند. عفونت می‌تواند به وسیله مصرف آنتی‌بیوتیک درمان شود. اگر بعد از عمل جراحی دچار عفونت شده باشید، فرآیند ترمیم به تأخیر خواهد افتاد.

خونریزی

گهگاه خونریزی در داخل بافت سینه اتفاق می‌افتد که باعث می‌شود سینه دردناک و متورم شود. معمولاً خونریزی در ۲۴ ساعت اول عمل اتفاق می‌افتد. اگر خونریزی مشاهده شود، برای تخلیه خون و متوقف کردن خونریزی نیاز به عمل دوباره دارید.

مشکلات مربوط به ترمیم زخم

مشکلات مربوط به ترمیم زخم بعد از جراحی کوچک کردن سینه رایج هستند. بیشتر زخم‌ها جزئی هستند و به‌سادگی کنترل و درمان می‌شوند. هرچه شدت زخم بیشتر باشد، مانند عفونت، روند بهبودی آن طولانی‌تر می‌شود. اگر سیگار می‌کشید یا مبتلا به دیابت هستید، ممکن است گردش خون ضعیفی داشته باشید که بر التیام سریع زخم تأثیر زیادی می‌گذارد.

نامتقارن شدن سینه‌ها

سینه‌های شما ممکن است بعد از عمل لیفت سینه تغییر شکل دهند. تغییرات طبیعی در بافت سینه می‌توانند نامتقارن شدن سینه‌ها را موجب شوند.

آسیب به ساختارهای عمیق سینه

یکی از عوارض عمل ماموپلاستی، آسیب به خاطر ساختارهای عمیق‌تر مانند عصب، رگ‌های خونی، عضلات و ریه‌ها است که ممکن است موقتی یا دائمی باشند.

سفتی بیش‌ازحد سینه

ممکن است پس از عمل جراحی احساس سفتی بیش‌ازحد در سینه‌هایتان کنید.

نکروز چربی

نکروز چربی یک توده سفتی را در سینه‌های شما به وجود می‌آورد. نکروز چربی معمولاً دردناک است، اما در برخی افراد خفیف است. نکروز به معنای سلول مرده است که زمانی که اُکسیژن کافی به سلول نمی‌رسد اتفاق می‌افتد. وقتی بافت چربی آسیب می‌بیند، توده‌ای از بافت مرده یا آسیب دیده می‌تواند شکل بگیرد. بافت سینه چربی، لایه بیرونی سینه در زیر پوست است.

تجمع مایعات

یکی از عوارض عمل کوچک کردن سینه، جمع شدن مایع سروز است که مایعی شفاف و زردرنگ است که حاوی پروتئین است، اما فاقد سلول‌های قرمز خونی است. در بسیاری از مواقع تخلیه آن از سینه ضروری است.

احساس درد

درد و ورم جزئی بعد از عمل کوچک کردن سینه امری اجتناب‌ناپذیر است. البته درد پس از عمل معمولاً شدید نیست. با استفاده از مسکن می‌توان درد ناشی از عمل را کنترل کرد. ممکن است در چند روز اول کمی احساس درد داشته باشید مخصوصاً در هنگام حرکت و یا سرفه کردن. اگر به‌طور مدام احساس درد دارید، حتماً با پزشک متخصص خود در میان بگذارید. به‌مرور زمان درد در ناحیه سینه باید کمتر شود.

ناتوانی در شیردهی

این احتمال وجود دارد که پس از این عمل با ناتوانی در شیردهی روبرو شوید، بنابراین اگر هنوز به فکر فرزندی در آینده هستید، بهتر است کمی صبر کنید و از روش‌های دیگر برای کوچک کردن سینه استفاده کنید.

ترومبوز سیاهرگ عمقی

ترومبوز سیاهرگ عمقی نوعی لخته خون در ران‌ها است. افراد سیگاری بیشتر در معرض این خطر هستند. گهگاه لخته‌ها می‌توانند وارد ریه‌ها شوند و منجر به آمبولی ریه شوند. برای کاهش این خطر، قبل از عمل به بیماران هپارین تزریق می‌شود.

لخته شدن خون

یکی از عوارض عمل کوچک کردن سینه، لخته شدن خون در پاها است. اگر بعد از عمل در مچ پاهایتان ورم مشاهده می‌کنید، فوراً به پزشک مراجعه کنید. لخته شدن خون می‌تواند بسیار جدی باشد. پیشگیری از لخته شدن خون خیلی مهم است. اگر هم سابقه لخته شدن خون دارید، بیشتر در معرض آن هستید.

شل شدن پوست

شل شدن پوست از جمله نوک سینه و ناحیه آروئل می‌تواند در طول عمل کوچک کردن سینه اتفاق بیفتد. دلیل آن، ورم بیش‌ازحد مانند خونریزی بیش‌ازحد یا فقدان تامین خون در بافت است. قرار گرفتن در معرض دود سیگار نیز می‌تواند باعث شل شدن پوست شود. سه یا چهار هفته قبل از عمل و یک ماه بعد از عمل، مصرف سیگار ممنوع است. اگر پوست شل شود، کنترل آن بسیار سخت است و نتیجه عمل برعکس می‌شود. لطفا سیگار نکشید!!!

جمع شدن نوک پستان

جمع شدن نوک پستان یکی دیگر از عوارض عمل ماموپلاستی است که در طی چند روز پس از عمل جراحی برطرف می‌شود. اگر جمع شدن نوک پستان مدت زمانی طول بکشد، بعد از ۶ ماه دوباره باید جراحی انجام گیرد.

جنبه‌های روانی

اکثر بیماران از نتایج عمل خود راضی هستند. گاهی اوقات، زنان در مورد نحوه درمان خود و مشکلاتی که با آن روبرو خواهند شد دچار اضطراب می‌شوند و تصور می‌کنند سینه‌هایشان ظاهر خوبی پیدا نخواهند کرد.

تغییر در نوک سینه یا حساسیت در سینه که می‌تواند موقتی یا دائمی باشد.

برخی از زنان حساسیت در نوک سینه را بعد از عمل کوچک کردن سینه از دست می‌دهند. اگر عصب نوک سینه در حین جراحی آسیب دیده باشد، این اتفاق می‌افتد. بستگی به نوع عمل کوچک کردن سینه، اگر نوک سینه از مجاری شیر جدا شده باشد، ممکن است بعد از عمل قادر به شیر دادن نباشید.

نتایج ناخواسته‌ای که ممکن است پس از عمل جراحی با آن روبرو شوید

 • شکل سینه‌ها ممکن است تغییر کنند و حجم نداشته باشند.
 • ممکن است نوک سینه خیلی دیر بهبود یابد.
 • سینه کوچک نشده باشد.
 • ممکن است اسکار در اطراف آروئل ظاهر شود و بهبودی آن زمان زیادی طول بکشد.

نتیجه‌گیری

در بسیاری از مواقع، عمل ماموپلاستی، با رضایت بیمار همراه است. با این حال، حتی در بهترین حالت ممکن است برخی از این عوارض را بعد از عمل جراحی تجربه کنید. انتخاب یک پزشک مجرب تا حد بسیار زیادی می‌تواند این عوارض را کاهش دهد.

به اشتراک گذاشتن:

نظر بهجویانی که در مجموعه الو جراح جراحی کرده اند:

نظر زیبا جویانی که در الوجراح عمل پروتز سینه انجام داده‌اند

نیکی جولایی

سوای از جراحی، آقای دکتر مرادیان واقعا انسان شریفی هستند ممنونم ازشون.. همچنین تشکر میکنم از عوامل زحمتکش الو جراح

نظر زیباجویانی که از الو جراح خدمات دریافت کرده‌اند

حسین بیوته

خواستم تشکر کنم از پیشتیبان های بعد از جراحی که خییییلی زحمت دادم بهشون از بس که استرس داشتم :)

ثبت نظر جدید

مقالات دکتر فرید مرادیان

سعی کرده‌ایم اطلاعات مفیدی را برای پاسخ دادن به سوالات احتمالی شما، در قالب مقالات زیر جمع‌آوری و ارائه کنیم. در این بخش میتوانید به این مقالات دسترسی داشته باشید.

نیاز به راهنمایی دارید؟
سوالات خود را از ما بپرسید:

مشاورین متخصص ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *