بافت فیبروگلندولار (توده ژنیکوماستی)

توده ژنیکوماستی علت اصلی بزرگ دیده شدن پستان آقایان است. این غده ژنیکوماستی که بصورت “کیست” در پستان مردان جا خوش کرده است، مشکلات روحی و روانی جدی را با خود به همراه دارد. در این مقاله، به شیوه‌ای ساده و قابل فهم، سعی می‌کنیم توده ژنیکوماستی را برای شما توضیح دهیم.

توده ژنیکوماستی چیست؟

سینه آقایان به تعداد بخش‌های مختلف تقسیم می‌شود. تقریباً ۵۰ تا ۶۰ درصد سینه مردان از بافت چربی تشکیل شده است. بخش دیگری از پستان شامل بافتهایی با نام‌های “connective tissue” و “cooper ligament” و دیگر عناصر پیچیده علمی است که قصد نداریم در این مقاله به آن ها بپردازیم.

اما بخش دیگری که به زبان عامیانه به آن “توده ژنیکوماستی” می‌گوییم و در جامعه هم به همین نام شناخته می‌شود، در واقع بافت فیبروگلندولار است. این بخش در خانم‌ها نیز وجود دارد و شیر مادر از طریق مجاری به نام breast lobules که در این ناحیه وجود دارد، به سمت نوک پستان منتقل می‌شود و نوزاد از آن استفاده می‌کند.

بافت فیبروگلندولار مانند غده تیروئید و غده فوق کلیوی به عنوان یک عضو و ارگان بدن محسوب می‌شود. از نظر جنین‌شناسی و آناتومی، این بافت مستقل از بافت چربی است و با هویت مستقلی در بدن وجود دارد.

همانطور که عرض کردیم، توده ژنیکوماستی اصلی‌ترین عامل بزرگی سینه آقایان است. این بافت هنگام عمل جراحی به هیچ وجه از طریق دستگاه‌های ساکشن خارج نمی‌شود!

به عبارت دیگر اگر شما یک خوشه انگور را در نظر بگیرید، دانه‌های انگور (همان بافت چربی) از طریق دستگاه‌های ساکشن جدا می‌شوند و ناحیه جراحی مسطح می شود. اما بخش چوبی یا اسکلت باقیمانده خوشه انگور (همان بافت فیبرگلندولار پستان) تنها به وسیله جراحی از بدن خارج می‌شود..

درمان غده ژنیکوماستی

تنها روش قطعی درمان غده ژنیکوماستی، عمل جراحی است. ورزش و داروها نمی‌توانند توده ژنیکوماستی را کاملاً درمان کنند. در عمل ژنیکوماستی، جراح از طریق برش‌های کوچک در پوست پستان، این بافت را از زیر پوست پستان آقایان جدا می‌کند. بنابراین عملا امکان برگشت ژنیکوماستی بطور کامل از بین می رود.

البته ورزش و تغذیه مناسب می‌توانند به عنوان اقدامات تکمیلی به عمل جراحی کمک کنند و از طریق ایجاد تناسب اندام و کاهش چربی، شکل پستان را بهبود ببخشند. اما باید توجه داشت همانطور که عرض کردیم، تنها راه قطعی برای درمان ژنیکوماستی، عمل جراحی است.

در پایان به این نکته توجه کنید که، هرگونه تصمیم برای درمان باید توسط یک متخصص و جراح با تجربه گرفته شود.