امیدواریم از جراحیتان رضایت کامل داشته باشید. نتیجه جراحی به عوامل مختلفی بستگی دارد. یکی از این عوامل که تاثیر مهمی در نتیجه جراحی دارد، مراقبت بعد از جراحی است. توجه به مراقبت‌های بعد از جراحی مهم‌ترین کاری است که بهجو بعد از جراحی باید به آن دقت ویژه‌ای داشته باشد.

مواردی که بعد از جراحی باید به آن دقت ویژه‌ای شود، به صورت خلاصه ذکر شده‌اند. در ادامه هر کدام از این موارد به تفصیل توضیح داده شده‌است.

خلاصه مراقبت های بعد از جراحی ژنیکوماستی

 • بعد از جراحی ژنیکوماستی دو تا سه روز به استراحت کامل نیاز است.
 • بعد از گذشت 3 روز از تاریخ جراحی می‌توانید به حمام بروید.
 • بعد از گذشت سه هفته می‌توانید ورزش را شروع کنید.
 • بعد از جراحی ناحیه سینه ورم خواهد داشت و این ورم به مرور بعد از گذشت یک ماه از جراحی برطرف می‌شود.
 • از دستکاری و کشیدن سرخود بخیه‌ها خودداری کنید.
 • بعد از گذشت 15 روز به مطب مراجعه کنید تا بخیه‌ها کشیده شوند.
 • پمادهای تجویز شده را به طور کامل و منظم مصرف کنید.
 • اکیدا توصیه می‌شود از گن یا باند‌کشی استفاده کنید.

جراحی ژنیکوماستی و مراقبت‌های بعد از آن

 

 1. بعد از اتمام جراحی، به دو تا سه روز استراحت کامل نیاز دارید. در این مدت از انجام کارهای سنگین و وارد کردن فشار به سینه‌ها پرهیز کنید.
 2. روز بعد از جراحی، پانسمان‌های روی بخیه ها را باز کنید و از وضعیت سینه‌تان عکس گرفته و برای مشاوران مجموعه ارسال کنید تا بتوانند وضعیت سینه ها را ارزیابی و شما را راهنمایی کنند. سپس به محل بخیه ها پاد زده و پانسمان کنید. در این مرحله نیازی به پوشک گذاشتن نیست و فقط گن را ببندید.
 3. درن ها را هر روز کاملا تخلیه کرده و سپس بشویید و دوباره وکیوم کنید.
 4. چند روز اول بعد از جراحی، ناحیه سینه را به آرامی ماساژ دهید. ماساژ از بالای سینه به سمت پایین و به سمت درن های نصب شده انجام شود تا مایعات ترشح شده تخلیه شود. برای ماساژ می‌توانید از روغن بچه استفاده کنید.
 5. باید تا 3 روز بعد از جراحی به صورت دائم از گن استفاده کنید. همچنین لازم است استفاده از گن تا یک و نیم الی دو ماه بعد از جراحی ادامه یابد. این کار بر روی کیفیت عمل تاثیر می‌گذارد. در صورت نبود گن می‌توانید از شکم‌بند با باند کشی استفاده کنید. البته کیفیت حاصل از گن بالاتر است.
 6. تا سه روز بعد از جراحی نباید طوری بخوابید که بر روی شلنگ درن‌ها فشار وارد شده و بسته شوند.
 7. بعد از گذشت 3 روز از تاریخ جراحی می‌توانید به حمام بروید و استحمام کنید. قبل از ورود به حمام بر روی بخیه‌ها پماد بزنید و سپس دوش بگیرید. حمام کردن با درن مشکلی ندارد.
 8. از روز پنجم به بعد باید حرکات کششی انجام دهید. نحوه انجام این حرکات در ویدیو کلیپ توضیح داده شده است.
 9. به مدت حداقل پنج روز بعد از جراحی، به حالت طاق باز بخوابید تا به سینه فشار وارد نشود.
 10. بعد از گذشت 15 روز از جراحی، نیاز است بهجو به مطب مراجعه کند تا بخیه‌ها کشیده شوند.
 11. بعد از گذشت دو هفته باید گن را تنگ‌تر کنید. برای اینکار از قسمت کناره و بالایی گن ب اندازه یک سانتیمتر گرفته و تنگ کنید.
 12. بعد از گذشت سه هفته از تاریخ جراحی، می‌توانید ورزش‌های مخصوص ناحیه سینه را شروع کنید.
 13. بعد از گذشت سه هفته از جراحی می‌توانید از پماد‌های ترمیم کننده استفاده کنید.
 14. اکیدا توصیه می‌شود، تا یک ماه بعد از جراحی از مصرف هرگونه مشروبات الکلی خودداری کنید. در صورت مصرف احتمال خونریزی داخلی یا هماتوم وجود دارد.

 

بیشتر بدانیم: ژنیکوماستی چیست؟

جراحی ژنیکوماستی و توضیحات تکمیلی

 • ممکن است نیاز باشد که جراح پس از جراحی در زیر سینه‌تان دِرَن نصب کند. درن وظیفه دارد که مایعات و خونآبه های ترشح شده احتمالی را از زیر پوست تخلیه کند و از تجمع این مایعات و بروز عوارض احتمالی جلوگیری کند. درن بعد از 3 الی 5 روز بعد از جراحی برداشته می‌شود. این چند روز در صورتی که سر کار می‌روید می‌توانید درن‌ها را درون یک نایلون گذاشته و حمل کنید. درن‌ها نباید تحت کشش یا آویزان باشند.
 • پس از جراحی سینه ها ممکن است تا دو ماه ورم و کبودی داشته باشند. در اکثر موارد، کبودی و ورم ناحیه سینه بعد از گذشت 1 ماه برطرف می‌شود، در موارد خاص ممکن است تا 2 ماه بعد از جراحی، ناحیه سینه ورم داشته باشد.
  در برخی افراد که بافت‌ فیبروگلندولار زیادی دارند، ممکن است اوایل سینه گود به نظر برسد. این اتفاق طبیعی است و به مرور زمان و گذشت 3 تا 4 هفته از جراحی به حالت صاف و طبیعی برمی‌گردد.
 • بعد از انجام جراحی، یک سری پماد برای استعمال موضعی در ناحیه سینه توسط جراح تجویز می‌شود. نحوه و میزان استفاده در هنگام تجویز توضیح داده می‌شود. برای حصول بهترین نتیجه جراحی، تاکید می‌شود داروها و پماد‌های تجویز شده به طور دقیق و کامل مصرف شوند.
  ورزش و اصلاح تغذیه، همچنین مصرف نکردن مکمل ها و دارو‌های هورمونی به تثبیت دائم نتیجه جراحی کمک می‌کند. سعی کنید رژیم غذایی کم نمک و کم چربی داشته باشید.
 • بخیه‌هایی که بعد از جراحی زده می‌شود، دو نوع هستند. بخیه‌هایی که زیر پوست زده می‌شوند. این بخیه‌ها از نوع بخیه‌های جذبی هستند و به مرور جذب بدن می‌شوند، یعنی نیازی به کشیدن این نوع بخیه نیست. بخیه‌هایی که روی پوست زده می‌شوند. این بخیه‌ها غیر جذبی هستند و بعد از حدود 15 روز نیاز است کشیده شوند.