امیدواریم از جراحی خود راضی بوده و تا به اینجا دوران نقاهت بعد از جراحی را به خوبی پشت سر گذاشته باشید. کیفیت مراقبت‌های بعد از جراحی در کیفیت نتیجه نهایی جراحی تأثیر مستقیم دارد؛ یعنی بعد از مهارت و تجربه جراح، این نحوه و کیفیت مراقبت بعد از جراحی است بیشتر تأثیرگذاری را دارد. باوجوداین، بسیاری از افراد نمی‌دانند بعد از جراحی و در طول زمان بهبودی باید چه‌کاری انجام دهند. دانستن این دستورالعمل‌ها و انجام دادن آن‌ها طبق دستور پزشک باعث می‌شود روند بهبودی به درستی پیش برود و نتیجه خوبی حاصل شود. در ادامه قصد داریم تا به مراقبت‌های بعد از عمل لیپوساکشن شکم و پهلو بپردازیم.

باید‌ها و نبایدهایی که باید پس از عمل لیپوساکشن به آن‌ها دقت شود

خیلی از افراد نمی‌دانند اما تورم جزء جدایی‌ناپذیر لیپوساکشن شکم و پهلو است. قسمت عمده تورم به‌طورمعمول پس از 3 تا 4 هفته معمول از بین می‌رود، اما پیش از آنکه کاملاً محو شود می‌تواند چندین ماه به طول بینجامد. این حالت در سومین روز پس از عمل به اوج خودش می‌رسد و پس‌ازآن کم‌کم محو می‌شود. در حالت کلی بهترین درمان این تورم‌ها گذر زمان است، ازآنجایی‌که در لیپوساکشن شکم و پهلو و پشت، تورم و التهاب امری عادی تلقی می‌شود چندان جای نگرانی از بابت آن‌ها وجود ندارد.

پس از عمل، گن بپوشید.

پس از لیپوساکشن شکم و پهلو، واکنشی که بدن به محل تحت درمان نشان می‌دهد به این صورت است که محل جراحی را با مایع پر می‌کند. پوشیدن گن پس از جراحی موجب کاهش درد و تورم ناشی از جراحی می‌شود؛ همچنین این پوشش به بدن کمک می‌کند تا شکل جدید و بهبودیافته خود را به دست آورد. اکثر بیماران گن‌ها را دست‌کم به مدت دو هفته یا حداقل تا زمان از بین رفتن تورم‌ها می‌پوشند، گاها برخی دیگر از بیماران به دلیل آسایش و راحتی، مدت زمان طولانی‌تری از این گن‌ها استفاده می‌کنند. پیشنهاد ما این است که بیماران به مدت شش هفته پس از عمل گن‌هایشان را بپوشند.

از کمپرس سرد در نقاط درمان‌شده استفاده کنید

کمپرس سرد در کاهش تورم، کبودی و ناراحتی معجزه می‌کنند! گذاشتن کیسه‌های یخ در روزهای ابتدایی پس از عمل در نقاط متورم می‌تواند در کاهش تورم بسیار مؤثر باشد؛ اما حتماً از پزشک خود بخواهید تا در مورد نحوه استفاده از کمپرس سرد دستورالعمل دقیقی به شما بدهد. حواستان باشد که اگر اشتباه از این روش استفاده کنید می‌تواند ضررهای بسیار بدی به شما برساند.

کمپرس سرد با کمپرس یخ تفاوت دارد. در کمپرس سرد از آب سرد استفاده می‌شود نه تکه‌های یخ.

از ماساژ استفاده کنید

در دوران نقاهت پس از لیپوساکشن شکم و پهلو، توصیه می‌شود ناحیه عمل را به‌آرامی و به‌دفعات در طول روز ماساژ دهید تا ترشحات و خونابه از زیرپوست تخلیه شود. این ماساژ باید از بالا و به سمت لوله‌های درن انجام شود. این ماساژ می‌تواند با افزایش تخلیه مایعات جمع شده در زیرپوست، تورم پس از لیپوساکشن را کاهش دهد.

نباید مقادیر زیادی نمک مصرف کنید

با کاهش میزان مصرف نمک خوراکی، سریع‌تر از شر ورم‌ها خلاص می‌شوید. سدیم موجود در نمک خوراکی موجب تجمع آب و درنتیجه تورم می‌شود. پس نمکدان را از جلوی چشمانتان دور کنید تا با تورم‌های پس از لیپوساکشن وداع کنید.

از غذاهای ناسالم پرهیز کنید

بلافاصله بعد از لیپوساکشن شکم و پهلو، به‌منظور هیدراته شدن بدن و تأمین آب ازدست‌رفته، نوشیدن آب کافی بسیار حائز اهمیت است. همچنین به دلیل متورم شدن بدن، آب زیادی از دست می‌رود که می‌بایست با نوشیدن آب به مقدار کافی از این اتفاق جلوگیری کرد.

محدود کردن مصرف چربی و کالری پس از جراحی می‌تواند به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای باعث افزایش ماندگاری نتیجه عمل لیپوساکشن شکم و پهلو شود. باوجوداینکه تجمع چربی در مناطق درمان به‌راحتی رخ نخواهد داد اما می‌بایست مراقب آن باشید چراکه هرچند کم، ولی امکان چنین اتفاقی وجود دارد. یک رژیم غذایی سالم می‌تواند به حفظ نتایج حاصل‌شده کمک کند! نباید از این نکته چشم پوشید که عمل لیپوساکشن جایگزینی برای کاهش وزن و محافظی در برابر افزایش وزن نیست.

پیاده‌روی کنید

این نکته بسیار مهم است که از کم‌تحرکی در دوران نقاهت خودداری کنید. پیاده‌ر‌وی به کاهش خطر لخته شدن خون کمک می‌کند؛ لختگی خون عارضه‌ای است که ممکن است پس از هر عمل جراحی رخ دهد.

دقت کنید تا چهار هفته اول می‌بایست از انجام ورزش‌های سنگین خودداری کنید.

دوران نقاهت عمل لیپوساکشن به چه شکل خواهد بود؟

1 تا 3 روز اول بعد از جراحی

در سه روز اول جراح به شما یک گن خواهد داد تا نواحی درمان شده را بپوشانید، ممکن است در نگاه اول کمی سخت باشد اما کمک خواهد کرد تا بدن فرم صحیح را بیابد. همچنین ممکن است درن‌های کوچکی در محل جراحی قرارگرفته باشند. این درن‌ها از تجمع مایعات در اطراف برش‌ها جلوگیری می‌کنند هرچند می‌توانند موجب کند شدن سرعت ترمیم شوند. پزشک درباره عملکرد آن‌ها به شما توضیح خواهد داد. در چند روز اول باید انتظار دردی مقطعی را داشته باشید. به جهت کنترل این درد به شما داروی مسکن داده می‌شود.

هفته 1 تا 2 بعد از جراحی

پس از چند روز ابتدایی با کاهش قابل‌توجه درد مواجه خواهید شد. بسیاری از بیماران پس از دو هفته به سر کار بازمی‌گردند، هرچند اگر کاری طاقت‌فرسا دارید ممکن است بخواهید برای بهبودی بیشتر، مدت زمان استراحت خود را افزایش دهید.

هفته 3 تا 5 بعد از جراحی

یک ماه پس از لیپوساکشن شکم و پهلو زمانی است که بیماران دیگر احساس درد نمی‌کنند، ممکن است همچنان تورم را در محل درمان شده مشاهده کنید اما جای نگرانی نیست. احتمالاً ماه‌ها طول بکشد تا این ورم‌ها کاملاً فروکش کنند. پس از چهار هفته اکثر افراد قادر به فعالیت‌های ورزشی سبک هستند اما همچنان می‌بایست از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کنند.

هفته 6 ام به بعد

از هفته ششم به بعد بسیاری از علائم نظیر ورم‌ها و کبودی‌ها از میان خواهند رفت -هرچند برای برخی از بیماران، از بین رفتن تورم مدت زمان بیشتری به طول می‌انجامد. احتمالاً در این زمان دیگر نیازی به گن‌ها نخواهید داشت و فعالیت شما دیگر محدود نخواهد شد، مگر اینکه تشخیص پزشک چیز دیگری باشد. در این مقطع زمانی خواهید دید که لیپوساکشن شکم و پهلو تا چه موفقیت‌آمیز بوده است.