عمل لیپوماتیک بازو چیست؟

تجمع چربی در هر بخشی از بدن ظاهر نامناسبی دارد و این چربی اضافی به مرور زمان موجب می‌شود تا پوست شل شده و دیگر به حالت قبل باز نگردد. یکی از نواحی بدن که به دلیل تجمع چربی یا وجود پوست اضافه ظاهری ناخوشایند پیدا می‌کند، ناحیه بازو است که با ورزش کردن نیز رفع نمی‌شود. بهترین روش برای از بین بردن پوست اضافی این قسمت و برداشتن چربی‌ها انجام عمل لیپوماتیک بازو است. برای این که بدانیم لیپوماتیک بازو چیست و چه زمان به عمل لیپوماتیک بازو نیاز داریم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

چرا لیپوماتیک بازو

عمل لیپوماتیک بازو که در اصطلاح پزشکی به آن لیپوپلاستی(به انگلیسی: Lipoplasty) گفته می‌شود نوعی عمل جراحی است که چربی موجود در ناحیه بازوها را به اصطلاح می‌مکد و آنها را از بین می‌برد. این روش برای از بین بردن چربی‌های بدن و ایجاد ظاهری بهتر در بدن ایجاد می‌شود. عمل لیپوماتیک بازو با عمل لیفت بازو که برای خارج کردن چربی و برداشتن پوست اضافی انجام می‌شود تفاوت دارد. در عمل لیفت بیمار تحت بیهوشی قرار گرفته و جراح بخشی از پوست و چربی را از ناحیه بازو برمی‌دارد. در عمل لیپوماتیک پس از بهبودی کامل، هیچ اثری از جراحی باقی نمی‌ماند.

همان طور که اشاره کردیم یکی از دلایل نیاز به عمل لیپوماتیک بازو شل شدن پوست به دلیل کاهش وزن و یا تجمع چربی به دلیل افزایش وزن است. در صورتی که فردی اضافه وزن داشته باشد و وزن خود را کاهش دهد، پوست بازوی وی به حالت قبل برنخواهد گشت و پوست شل شده به همان شکل باقی می‌ماند که ورزش نیز آن را اصلاح نخواهد کرد. با استفاده از روش لیپوماتیک بازو به راحتی می‌توان ایرادات ظاهری بازو را برطرف نمود و دیگر از چربی انباشته شده خبری نخواهد بود.

عمل لیپوماتیک بازو چیست؟

لیپوماتیک در علم پزشکی و زیبایی به معنی لاغر کردن و شکل دادن دوباره برخی از قسمت‌های بدن است که برای برداشتن چربی‌های اضافی و انتقال آنها به سایر بخش‌های بدن انجام می‌شود. عمل لیپوماتیک بازو بدون بیهوشی انجام می‌شود و به همین دلیل به راحتی در کلینیک‌ها و بدون نیاز به حضور در اتاق عمل اتفاق می‌افتد. برای انجام این عمل پزشک متخصص یک سوراخ ریز بر روی پوست ایجاد می‌کند و طی یک جلسه مقدار زیادی از چربی موجود در داخل بازو را تخلیه می‌کند.

این عمل توسط یک دستگاه مخصوص انجام می‌شود و با استفاده از آن بسیاری از سلولیت‌های موجود در زیر پوست برداشته می‌شود. به دلیل حرکات ارتعاشی دستگاه مقدار زیادی از چربی موجود در منافذ آزاد شده و دستگاه نیز آنها را مکیده و خارج می‌کند. عوارض این روش جراحی بسیار کم بوده و در مقایسه با سایر روش‌ها دوره نقاهت کوتاه‌تری دارد.

عمل لیپوماتیک بازو چه مزایایی دارد؟

روش‌های بسیاری برای لاغری و زیبایی بدن وجود دارد اما هر یک از این روش‌ها سختی‌ها و عوارض خاص خود را دارند. در این میان پیدا کردن راهی که کم عارضه بوده و در عین حال تاثیر مطلوبی داشته باشد بسیار مهم است. عمل لیپوماتیک یکی از روش‌های کم خطر و کم عارضه است که به صورتی یکنواخت چربی‌های اضافی را از نواحی مختلف بدن خارج می‌شود. پس از انجام لیپوماتیک بازو هیچ اثری از چربی و یا برآمدگی که نشانه وجود چربی باشد در بازو دیده نمی‌شود.

طول دوره بهبودی پس از عمل جراحی معمولا بیش از 5 الی 7 روز نخواهد بود و پس از عمل نیازی به بستری شدن نیست. اما در سایر عمل‌های زیبایی معمولا 30 الی 40 روز طول می‌کشد تا ناحیه جراحی بهبود یابد. علاوه بر این به دلیل این که آسیب کمی به پوست وارد می‌شود عمل جمع شدن پوست در مقایسه را سایر روش‌ها زودتر رخ می‌دهد.

یکی از مهمترین مزایای روش لیپوماتیک بازو در این است که پزشک تنها با بی حس کردن ناحیه عمل چربی اضافی داخل پوست را بدون این که بیمار دردی را احساس کند، خارج می‌کند. اما سایر روش‌ها مانند لیفت بازو، بیمار باید حتما بیهوش باشد و انجام عمل با بی حسی موضعی امکان پذیر نخواهد بود.

میزان تورم و ترشحاتی که از ناحیه عمل خارج می‌شود در روش لیپوماتیک بازو بسیار کم است و در حادترین شرایط امکان دارد تورم ناحیه بازو تا 3 روز طول بکشد اما پس از آن تورم و کبودی کاهش یافته و بیمار می‌تواند به راحتی کارهای روزمره خود را انجام دهد. به دلیل این که در این روش هیچ سوخت و ساز چربی وجود ندارد، عمل لیپوماتیک جزو عمل‌های کم خطر محسوب می‌شود.

لیپوماتیک بازو برای چه افرادی مناسب است؟

نظر آقای دکتر فرید مرادیان با 18 سال سابقه جراحی بر اینست که این عمل بسیار ساده بدون خطر بوده و تمامی افراد بالای 18 سال می‌توانند این عمل را انجام دهند. علاوه بر این افرادی که در حال کم کردن وزن هستند اما برخی نواحی از حمله بازو تغییر چندانی نداشته است می‌توانند از این روش برای رسیدن به اندام و وزن ایده آل استفاده کنند. دقت داشته باشید که این روش زمانی نتیجه خواهد داشت که انجام تمرینات ورزشی و رژیم غذایی به طور منظم رعایت شود.

پیش از عمل لیپوماتیک بازو چه اقداماتی لازم است؟

پیش از آن که بیمار بخواهد عمل لیپوماتیک بازو انجام دهد پزشک از وی می‌خواهد تا یک سری موارد را رعایت نموده و آزمایشات لازم را انجام دهد. پس از بررسی نتایج عمل لیپوماتیک در قسمت بازو و نواحی مورد نیاز انجام خواهد شد. اقدامات لازم پیش از انجام عمل لیپوماتیک بازو بدین شرح است:

 • انجام آزمایشات کلی پزشکی برای بررسی سلامت عمومی بدن
 • اطلاع رسانی به پزشک در مورد داروهای مصرفی
 • قطع مصرف دخانیات به مدت یک الی دو هفته
 • اجتناب از مصرف داروهای ضد التهاب و آسپرین برای جلوگیری از افزایش خونریزی
 • روز قبل از عمل از مصرف مواد حاوی کافئین اجتناب کنید
 • پیش از عمل یک وعده غذایی سبک میل کنید
 • لباس راحت و سبک بپوشید

روند انجام عمل لیپوماتیک بازو

پس از بررسی شرایط بیمار و انجام معاینات لازم ابتدا ناحیه مورد نظر با استفاده از دارو بی حس می‌شود. در صورتی که بیمار استرس زیادی داشته باشد و نتواند مراحل عمل را تحمل کنید ممکن است طبق نظر پزشک بیهوشی صورت گیرد.

در مرحله بعد پزشک الگویی که برای ایجاد خراش در پوست نیاز است را مشخص کرده و سپس با استفاده از دستگاه چند سوراخ کوچک طبق الگو بر روی پوست ایجاد می‌شود. سپس دستگاه با مکش چربی‌های موجود در ناحیه عمل را خارج می‌کند. تعداد خراش‌ها و مقدار آن بسته به شرایط هر بیمار متفاوت خواهد بود. اما به طور کلی خراشی که در این روش بر روی پوست ایجاد می‌شود بسیار کمتر از سایر روش‌ها است.

معمولا مدت زمان جرحی بین 30 الی 45 دقیقه بوده و در این مدت کار تخلیه چربی‌ها به صورت کامل انجام می‌شود. در مرحله آخر خراش‌ها با استفاده از بخیه‌های جذبی و یا بخیه معمولی بسته می‌شوند. پس از آن ناحیه جراحی بانداژ می‌شود. معمولا از بانداژ لاستیکی استفاده می‌شود تا از متورم شدن ناحیه عمل جلوگیری کند. برای خارج شدن ترشحات نیز یک لوله نازک در زیر پوست قرار داده می‌شود که پس از چند روز توسط پزشک خارج می‌شود.

داروهای تجویز شده توسط پزشک بایستی به طور مرتب مصرف شود تا عوارض ناشی از جراحی کاهش یافته و ناحیه جراحی شده زودتر بهبود یابد.

عوارض عمل لیپوماتیک بازو

عمل لیپوماتیک بازو در مقایسه با سایر روش‌های پیکر تراشی و زیبایی عارضه کمتری دارد. برخی عوارض از جمله کبودی، تورم و خارش در قسمت بخیه‌ها از جمله عوارض شایع هر عمل جراحی هستند که در این عمل خیلی زود و طی چند روز رفع می‌شوند. البته بهتر است به منظور کاهش عوارض به توصیه‌های پزشک توجه نموده و داروها و نکات پس از عمل به دقت رعایت شود. البته تخصص و مهارت پزشک متخصص در کاهش عوارض ناشی از لیپوماتیک موثر است.

انجام ماساژ برای کاهش عوارض جراحی

چند روز پس از عمل به منظور تسریع در فرآیند بهبود و کاهش علائمی مانند تورم و کبودی می‌توانید ناحیه جراحی را به آرامی ماساژ دهید. برای ماساژ دادن ناحیه جراحی به صورت زیر عمل کنید:

 • ابتدا انگشت اشاره و انگشت میانی را در قسمت فرو رفته بازو بگذارید.
 • سپس خیلی آرام انگشتان خود را روی ناحیه‌ای که جراحی شده است در جهت بالا حرکت دهید.
 • انگشتان را بر روی پوست و در ناحیه جراحی در جهت عقربه‌های ساعت گردش دهید و این کار را برای چند ثانیه به آرامی تکرار کنید.
 • سپس پوست بازو را با انگشتان خود گرفته و کمی به سمت بالا بکشید و این حرکت را در نواحی مختلف چند بار تکرار نمائید.
 • قسمت پشت بازو را نیز با کمی فشار بیشتر ماساژ داده و دست را به صورت دورانی در این قسمت حرکت دهید.

هزینه لیپوماتیک بازو

هزینه عمل لیپوماتیک بازو متناسب با میزان چربی اضافی موجود در بازو، مدت زمان انجام عمل، امکانات کلینیک وتیم جراحی و… بستگی دارد؛ هزینه این عمل در مجموعه الوجراح در سال 1402 از 20 الی 25 میلیون تومان متغیر خواهد بود.

مراقبت‌های پس از عمل لیپوماتیک بازو

دوره نقاهت این عمل بسیار کوتاه بوده و پس از یک هفته می‌توانید کارهای روزمره خود را آغاز کنید. اما دقت داشته باشید در صورتی دوره نقاهت شما کوتاه خواهد بود که چند نکته را پس از انجام عمل لیپوماتیک رعایت کرده باشید:

 1. تا 2 هفته پس از عمل از مصرف دخانیات و نوشیدنی‌های الکلی دوری کنید.
 2. برای کاهش درد و تورم در ناحیه جراحی از کمپرس سرد استفاده نمائید.
 3. طبق توصیه پزشک عمل نموده و در صورت نیاز از بازوبند مناسب استفاده کنید.
 4. حتی الامکان هیچ گونه فشاری بر روی بازوی خود وارد نکرده و از انجام کارهای سنگین خودداری کنید.
 5. ورزش‌های سنگین را به مدت دو هفته کنار گذاشته و به خودتان استراحت بدهید.

در این مقاله دانستیم که عمل لیپوماتیک بازو چیست و این عمل چه کاربردهایی دارد. به طور کلی عمل لیپوماتیک یکی از روش‌های موثر و بدون بازگشت برای خارج کردن چربی‌های نواحی مختلف بدن است. لیپوماتیک بازو درد و ناراحتی زیادی برای بیمار به همراه ندارد و هر فردی که در حال لاغر کردن است و یا قصد دارد چربی برخی از قسمت‌های بدن را کمتر کند می‌تواند از این روش استفاده نماید. عمل لیپوماتیک بازو یکی از عمل‌های کم تهاجمی بوده و در مدت زمان کوتاهی ناحیه عمل بهبود یافته و بیمار می‌تواند زندگی عادی خود را آغاز کند.

سوالات رایج درباره عمل لیپوماتیک بازو

عمل لیپوماتیک بازو درد زیادی دارد؟
عمل لیپوماتیک بازو جزو عمل‌های سبک و راحت محسوب می‌شود و پزشک با استفاده از داروی بی حسی ناحیه عمل را بی حس کرده و عمل را بدون هیچ گونه احساس درد و ناراحتی انجام می‌دهد.

مدت زمان بهبودی پس از عمل چقدر است؟
معمولا در بسیاری از بیماران پس از یک الی دو هفته محل عمل به طور کامل بهبود یافته و بیمار می‌تواند کارهای روزانه خود را به صورت عادی انجام دهد. البته بهتر است در دوره نقاهت با پزشک در ارتباط باشید تا روند بهبودی تحت نظر باشد.

عمل لیپوماتیک بازو چه مقدار چربی را خارج می‌کند؟
با استفاده از این روش حداکثر تا 3 کیلوگرم چربی را می‌توان از ناحیه بازو خارج کرد. در زمان تخلیه چربی دقت می‌شود که تنها چربی‌های اضافی خارج شوند زیرا مقداری از چربی برای بدن مورد نیاز بوده و نباید چربی‌های بازو به طور کامل تخلیه شود.

جای عمل بر روی بازو مشخص خواهد بود؟
در این روش جراحی تنها چند خراش کوچک بر روی پوست ایجاد می‌شود تا دستگاه وارد پوست شود. در نتیجه جای عمل تنها چند خراش کوچک بوده که با استفاده از پمادهای موضعی و مراقبت‌های بهداشتی هیچ اثری از آن باقی نخواهد ماند.

پس از عمل لیپوماتیک می‌توان ورزش کرد؟
انجام ورزش‌های سنگین پس از عمل توصیه نمی‌شود اما پیاده روی از لخته شدن خون در رگ‌ها جلوگیری می‌کند و بهتر است در یک الی دو هفته اول پیاده روی داشته باشید و از بلند کردن وزنه‌های سنگین خودداری کنید.