لیفت بازو

لیفت بازو که در اصطلاح تخصصی با عنوان براکیوپلاستی(به انگلیسی: brachioplasty) شناخته می‌شود، نوعی از جراحی زیبایی است که طی آن شاهد بهبود افتادگی پوست بازوها هستیم. در واقع با عمل لیفت بازو، پوست شل و افتادهٔ این ناحیه برداشته می‌شود. در اثر برداشتن پوست شل نیز می‌توانید شاهد تناسب میان بازوها و قسمت‌های دیگر بدن باشید. با ما در ادامه همراه باشید تا بیشتر با این جراحی زیبایی آشنا شوید.

براکیوپلاستی

تمامی افراد مخصوصاً آقایان همیشه به دنبال بازوهای قوی و زیبا هستند. بانوان نیز از این قاعده مستثنی نیستند. آن‌ها نیز خواهان بازوهای سفت و بدون افتادگی هستند. آقایان با انجام ورزش‌های بدنسازی همواره به دنبال حجیم کردن عضلات بازوها هستند. اما در بانوان این مسئله کمی متفاوت‌تر است.

بازوها علاوه بر عضلات قوی، باید پوستی بدون افتادگی جهت افزایش زیبایی داشته باشند. اما در برخی از موارد به دلایل مختلف که مهم‌ترین آنها کاهش وزن محسوس است، پوست ناحیه بازوها شل شده و دچار افتادگی می‌شود که این امر موجب ناراحتی و آزردگی هر فرد است.

این امر در نهایت‌ می‌تواند باعث خجالت و عدم اعتمادبه‌نفس در افراد بشود. اگر یک جستجوی ساده در گوگل بکنیم راه‌های گوناگونی جهت بهبود وضعیت بازوها و مرتفع کردن افتادگی ارائه می‌شود. در میان گزینه‌های مختلف ارائه شده بهترین روش که می‌تواند نتایج ماندگاری داشته باشد با عنوان لیفت بازو یا براکیوپلاستی شناخته می‌شود. این روش برای افرادی که دچار کاهش وزن شدید می‌شوند مناسب است.

انواع روش‌های لیفت بازو

امروزه روش‌های گوناگونی برای لیفت بازو به وجود آمده است. در ادامه می‌توانید با هرکدام از این روش‌ها آشنا شوید.

براکیوپلاستی

همان‌طور که پیش‌ازاین نیز بیان کردیم، در اکثر افرادی که کاهش وزن محسوسی دارند مشکل افتادگی بازوها به وجود می‌آید. به همین منظور مراحل زیر را برای انجام لیفت بازوها می‌توان انجام داد:

 1. باتوجه‌به عدم کارایی لیپوماتیک برای پوست شل بازو، جراح با ایجاد یک برش نسبتاً طویل از ابتدای آرنج تا زیر بغل پوست اضافه و بافت‌های مرتبط را برداشته و بادقت تمام ناحیه را بخیه می‌زند.
 2. برای انجام برش و جراحی، علامت‌های مخصوصی با ماژیک در ناحیه بازو زده می‌شود. چون اگر در اندازه‌گیری‌ها دقت کافی به عمل نیاید عدم تقارن به وجود می‌آید.
 3. همچنین جراح با به‌کارگیری تکنیک صحیح و به‌روز برای ایجاد فرم مناسب تلاش می‌کند. چون اگر بازوها بیش از اندازه لیفت شوند با بقیه قسمت‌های دست تناسب نخواهد داشت.
 4. در نهایت نیز ناحیه برش داده شده مجدد بخیه زده می‌شود.

باتوجه‌به نظر متخصصین و بسیاری از افرادی که تجربه عمل‌های مختلف برای سفت‌شدن بازو را داشته‌اند می‌توان نتیجه گرفت که بهترین روش جراحی براکیوپلاستی است. در واقع جراحی براکیوپلاستی مطابق با آمارها توانسته بیشترین ماندگاری را در افراد داشته باشد. در مجموع می‌توان گفت افرادی که دچار افتادگی در بازوهایشان هستند تنها راه‌حل قطعی و سریع برای بهبودبخشیدن وضعیت ظاهری بازوهایشان، فقط و فقط جراحی است.

لیفت بازو با نخ

در این روش هیچ‌گونه برشی بر روی بازوها صورت نمی‌گیرد. در واقع ابتدا جای ورود و خروج نخ‌ها بر روی بازو مشخص می‌شود. سپس با استفاده از سوزن‌هایی مخصوص نخ‌های جراحی وارد پوست بازو شده و آن را به سمت بالا می‌کشند. در نهایت این روش ساده موجب سفت‌شدن بازوها و ازبین‌بردن افتادگی این قسمت می‌شود. این نخ‌ها بافت‌های پوست را تحریک کرده و سرعت تولید کلاژن‌ها را افزایش می‌دهد. بدین ترتیب شاهد افزایش زیبایی بازوها خواهیم بود. اگرچه این روش ساده‌تر و کم‌خطر است؛ اما ماندگاری طولانی‌مدت براکیوپلاستی را ندارد.

لیفت بازو با لیزر

همان گونه که از نام آن پیداست، در این روش از لیزرهای مخصوص جهت زیباتر شدن بازوها استفاده می‌شود. این روش مزایایی از قبیل عدم تماس مستقیم ابزار جراحی با پوست را دارد. در واقع این مزیت باعث می‌شود تا زخم‌هایی بر روی بازو پیدا نشود. بااین‌حال از بزرگ‌ترین معایب آن همانند لیفت بازو با نخ، ماندگاری کوتاه‌مدت آن است.

نکاتی مهم درباره جراحی لیفت بازو

هرچه قدر نسبت به یک جراحی آگاهی بیشتری داشته باشید بهتر می‌توانید به لحاظ روحی آماده انجام آن شوید. از همین رو در این بخش سعی کردیم تا یک سری مسائل مربوط جراحی لیفت بازو را بیان کنیم. این نکات مهم شامل عبارات زیر است:

 • زمان جراحی لیفت بازو بین ۲ الی ۳ ساعت بوده و با بیهوشی عمومی انجام می‌شود.
 • این جراحی نیاز به بستری در بیمارستان یا کلینیک ندارد. افراد 2 ساعت بعد از جراحی می‌توانند ترخیص شوند.
 • در این جراحی هم همانند لیپوماتیک بازو، باید از گن مخصوص استفاده شود.
 • اگر دوخت ناحیه جراحی شده بادقت تمام انجام شود و مراقبت‌های بعد از آن رعایت شود می‌توان تخمین زد که این برش و دوخت تا ۷۰% قابل محوشدن است.
 • بعد از حدود یک سال می‌توان با انجام لیزرهای مخصوص رد بخیه را به طور کامل از بین برد.
 • نقاهت اولیه این جراحی به مدت یک هفته طول می‌کشد. بعد از اتمام هفته اول، شخص بهبودی نسبی خود را به دست می‌آورد و هر چقدر شخص کمتر به ناحیه فشار وارد کند باعث بهتر جوش‌خوردن بخیه‌ها می‌شود.
 • دردهای بعد از جراحی به‌راحتی با مسکن قابل‌کنترل است.
 • رژیم غذایی توصیه شده از سوی پزشکان را رعایت کنید.
 • به مدت چند روز پس از جراحی بهتر است رانندگی نکنید.

مینی لیفت بازو

برخی مواقع سطح افتادگی پوست پایین‌تر از حد معمول است. از همین رو به برش‌های کوچکی به جهت صاف‌کردن بازوها نیاز است. این مدل از براکیوپلاستی را با عنوان مینی لیفت بازو می‌شناسند. در این روش ابتدا یک برش کوچک در زیر بغل ایجاد می‌شود. سپس با استفاده از دستگاه‌های لیپوساکشن، چربی‌های پوست افتاده، کشیده شده و بدین ترتیب در نهایت شاهد صاف‌شدن پوست‌ها هستیم.

عوارض انجام لیفت بازو

این جراحی عموماً جزء عمل‌های بی‌خطر به‌حساب می‌آید. بااین‌حال امروزه ما می‌دانیم که تمامی جراحی‌های موجود در جهان می‌توانند خطرات و عوارضی را نیز به دنبال داشته باشند. عوامل گوناگونی می‌تواند احتمال ایجاد عوارض را افزایش دهد. از جمله این عوامل می‌توان به افزایش سن، میزان وزنی که ازدست‌داده‌اید و مهارت جراح شما اشاره کرد. از جمله عوارضی که می‌تواند به وجود بیاید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تأخیر زیاد در بهبود بخیه و زخم‌های حاصل از جراحی
 • عفونت
 • خون‌ریزی بیش از حد
 • ایجاد التهاب و زخم
 • آسیب به اعصاب نزدیک ناحیه دست
 • ایجاد عوارضی در اثر بیهوشی
 • باقی‌ماندن درد ناشی از جراحی در مدت‌زمان طولانی
 • تنگی نفس یا درد ناگهانی در قفسه سینه

در صورت ایجاد هر کدام از موارد بالا هرچه سریع‌تر باید پزشک جراح خود را نسبت به آن‌ها مطلع کنید.

هزینه لیفت بازو

هزینه‌های لیفت بازو به موارد متعددی بستگی دارد. در واقع نوع جراحی لیفت بازو، مهارت جراح و… می‌تواند بر قیمت آن تأثیر بگذارد. بااین‌حال می‌توان گفت که بنا بر تصویب نرخ‌های عمل زیبایی در سال 1402، هزینه عمل لیفت بازو 35 میلیون تومان تعیین شده است.

پرسش‌وپاسخ

جراحی لیفت بازو برای چه کسانی مناسب است؟

کاهش وزن شدید در نهایت منجر به ایجاد پوستی شل در ناحیه بازوها می‌شود. از همین رو افرادی که دست به جراحی‌های کاهش وزن زده‌اند یا به‌صورت طبیعی وزن خود را کم کرده‌اند، مستعدترین افراد برای انجام براکیوپلاستی هستند. وجود التهاب و زخم بر روی دست‌ها نیز می‌تواند منجر به اقدام افراد جهت انجام لیفت بازو شود.

آیا عمل لیفت بازو درد دارد؟

درد ناشی از براکیوپلاستی قابل‌تحمل است. در واقع معمولاً پزشکان جراح به‌منظور کنترل آن مسکن‌هایی را برای افراد تجویز می‌کنند. همچنین می‌توان اشاره کرد که درد خفیف ناشی از جراحی تنها تا یک هفته با شخص جراحی شده همراه است. در این یک هفته معمولاً افراد باید از انجام فعالیت‌های سنگین اجتناب کنند.

آیا عمل لیفت بازو جزء جراحی‌های بدون خطر است؟

براکیوپلاستی عموماً خطری ندارد. بااین‌حال همانند تمامی جراحی‌های جهان می‌توان گفت که ممکن است عوارضی را در بیماران ایجاد کند. عفونت، خونریزی، متورم‌شدن و… از جمله عوارض آن به شمار می‌روند.

عمل لیفت بازو چه‌قدر طول می‌کشد؟

مدت‌زمان لازم برای عمل براکیوپلاستی معمولاً دو الی سه ساعت است. بااین‌حال می‌توان اشاره کرد که این امر به نوع جراحی لیفت بازو نیز بستگی دارد. به طور مثال می‌توان گفت که مدت‌زمان انجام لیفت بازو با لیزر می‌تواند با براکیوپلاستی متفاوت باشد.

کدام یک از روش‌های لیفت بازو بهتر است؟

هرکدام از روش‌های مختلف انجام لیفت بازو اعم از براکیوپلاستی، لیفت بازو با نخ و لیفت بازو با لیزر دارای مزایای منحصربه‌فرد خود هستند. بااین‌حال ماندگاری دائمی براکیوپلاستی نسبت به گزینه‌های دیگر موجب شده تا بسیاری از افراد، این مدل از لیفت بازو را انتخاب کنند.

سخن پایانی

لیفت بازو یا براکیوپلاستی نوعی از جراحی زیبایی است که طی آن پوست شل و افتادهٔ این ناحیه را صاف و زیبا درمی‌آورند. بدین ترتیب شاهد افزایش زیبایی این ناحیه هستیم. امروزه جراحی‌های گوناگونی مانند براکیوپلاستی، لیفت بازو با نخ و لیفت بازو با لیزر وجود دارند. بهترین روش بین آن‌ها که ماندگاری طولانی‌مدت دارد نیز همان براکیوپلاستی است. عمل لیفت بازو نیز همانند بسیاری از جراحی‌های جهان می‌تواند عوارضی همچون خونریزی، عفونت و… را به همراه داشته باشد.