لیپوماتیک غبغب

ممکن است هر روز که خود را در آیینه نگاه می‌کنید نوعی ناخشنودی نسبت به چربی‌های جمع شده در ناحیه غبغب به سراغتان بیاید. زیرا همه ما دوست داریم تا همواره زیباتر دیده شویم. خوشبختانه امروزه شرایط به شکلی مهیا شده است که می‌توانید با برداشتن غبغب به هدف خود برسید. عمل غبغب به‌گونه‌ای است که با برداشتن چربی‌های اضافی این ناحیه می‌توان پوستی صاف و شفاف در زیر چانه‌ها داشت. با ما همراه باشید تا بیشتر با لیپوماتیک غبغب آشنا شوید.

لیپوماتیک غبغب چیست؟

داشتن غبغب علاوه بر این که می‌تواند زیبایی افراد را کاهش دهد، موجب افزایش سن افراد نیز می‌شود. از همین رو با انجام لیپوماتیک غبغب می‌توان علاوه بر افزایش زیبایی، سن خود را به حالت واقعی یا حتی کمتر نشان دهیم. در این جراحی، با استفاده از یک سری دستگاه‌های مخصوص، چربی اضافی زیر چانه کشیده می‌شود.

بدین ترتیب می‌توانیم شاهد پوستی صاف و زیبا در این قسمت از بدن باشیم. پیش از پرداختن به ادامه بهتر است با دلایل ایجاد غبغب آشنا شوید. این مورد می‌تواند ازاین‌جهت اهمیت داشته باشد که به‌منظور ماندگاری بیشتر عمل، نکاتی را رعایت کنید تا بتوانید در بلندمدت از نداشتن چربی اضافی لذت کافی را ببرید.

چرا غبغب ایجاد می‌شود؟

همان‌طور که پیش‌ازاین بیان کردیم، غبغب در اثر ایجاد چربی اضافی در ناحیه زیر چانه ایجاد می‌شود. در واقع می‌توان اصلی‌ترین عامل در ایجاد آن را نداشتن رژیم غذایی مناسب دانست. افزایش وزن و ورزش‌نکردن در نهایت موجب انباشته‌شدن چربی‌های اضافی در نواحی مختلف بدن می‌شود.

افزایش سن نیز در ایجاد غبغب تأثیرگذار است. در واقع با افزایش شاهد کاهش تولید کلاژن در بدن هستیم. کلاژن پروتئینی است که خاصیت ارتجاعی بودن را در پوست به وجود می‌آورد. در نتیجه با کاهش کلاژن شاهد این هستیم که خاصیت ارتجاعی پوست به‌مرور از بین رفته و چربی‌ها می‌توانند در ناحیه موردنظر انباشته شوند.

شایان‌ذکر است که تحقیقات گوناگون پزشکی نشان داده است که ژنتیک نیز می‌تواند عاملی مهم در ایجاد غبغب باشد. از همین رو درصورتی‌که ژنتیک، افزایش سن یا چاقی موجب ایجاد غبغب شده و با رژیم و ورزش نتوانستید آن را از بین ببرید بهترین راه استفاده از تکنیک‌های مختلف عمل غبغب است که در ادامه با آن آشنا می‌شوید.

انواع روش‌های برداشتن غبغب

امروزه علم پزشکی به‌قدری پیشرفت کرده برای انجام عمل در یک ناحیه بدن می‌توان از تکنیک‌های متعددی استفاده کرد. بااین‌حال باید اشاره کرد که با وجود این که روش‌های گوناگونی برای رفع غبغب وجود داشته اما بااین‌حال همچنان بر اساس مشاهدات گوناگون، بهترین و مطمئن‌ترین روش همان لیپوماتیک غبغب است.

در واقع روش‌های دیگر مؤثر هستند اما در مواردی که فقط چربی‌های غبغب کم باشد. در مواردی که چربی‌ها زیاد باشد بهترین روش همان جراحی است. روش‌های دیگر برداشتن غبغب به شرح زیر است:

 • کرایولیپولیز
 • هایفوتراپی
 • مزوتراپی
 • اسکالپشور
 • فرکانس رادیویی RF
 • تزریق مواد حل‌کننده چربی

برای دریافت مشاوره غیر‌حضوری با ما در ارتباط باشید!

مزایای عمل غبغب

اگرچه هدف اصلی انجام عمل غبغب افزایش زیبایی است، اما می‌توان اشاره کرد که تنها مزیت انجام این جراحی نیست. موارد دیگری نیز موجب شده تا افراد ترغیب به انجام جراحی غبغب شوند. از جمله این مزیت‌ها نماندن هیچ‌گونه لک و زخمی در زیر چانه‌ها است.

در واقع ممکن است روش‌های دیگری نیز برای برداشتن چربی زیر چانه وجود داشته باشد اما آمارهای گوناگون نشان داده که با انجام لیپوماتیک غبغب هیچ‌گونه زخم و لکه‌ای برجای نمی‌ماند. مزیت دیگر انجام این عمل، داشتن دوره نقاهت کوتاه‌مدت است. از دیگر مزایای عمل غبغب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عدم ایجاد سوختگی برخلاف برخی از روش‌های دیگر
 • ازبین‌بردن چربی به‌صورت متقارن به‌گونه‌ای که پوست نواحی مختلف گردن پس از برداشتن چربی‌ها به‌صورت یکسان و صاف دیده می‌شود.
 • داشتن ماندگاری بسیار بالا
 • عدم استفاده از بیهوشی عمومی

عمل غبغب برای چه کسانی مناسب نیست؟

با وجود مزایای گسترده لیپوماتیک غبغب می‌توان گفت که این روش برای تمامی افراد مناسب نیست. در واقع بر اساس شرایط هر بیمار و با تشخیص نهایی پزشک باید در نظر گرفت که این مدل از جراحی می‌تواند برای فرد مؤثر باشد یا نه. در مجموع می‌توان گفت که لیپوماتیک غبغب برای افرادی که شرایط زیر را دارند مناسب نیست.

 • افراد مبتلا به حساسیت‌های پوستی
 • ازبین‌نرفتن چربی‌های اضافه غبغب با وجود انجام ورزش و رعایت رژیم غذایی
 • دختران نوجوان و بانوان بسیار مسن

لازم به ذکر است که پیش از عمل باید برخی از موارد را رعایت کنید. به طور مثال از کشیدن سیگار و دیگر دخانیات 2 هفته پیش از جراحی اجتناب کنید. عدم مصرف برخی از داروها مانند وارفارین و آسپرین نیز از دیگر نکات حائز اهمیت پیش از عمل است. همچنین مصرف کافئین را نیز باید کم کنید.

مراحل انجام لیپوماتیک غبغب

به‌منظور انجام عمل لیپوماتیک غبغب باید مراحل زیر را بگذرانید:

 1. اولین مرحله این است که باید بدانید پزشکان لیپوماتیک غبغب را با بی‌حسی موضعی انجام می‌دهند. به‌عبارت‌دیگر می‌توان گفت که این عمل با بیهوشی عمومی صورت نمی‌گیرد.
 2. استریل کردن ناحیه گردن
 3. ایجاد شکاف‌های ریز در قسمتی از نواحی گردن
 4. واردکردن لوله ساکشن از شکاف‌های ایجاد شده
 5. تخریب چربی‌ها به‌وسیله لوله‌های وارد شده و سپس مکش آن‌ها به خارج از گردن
 6. شکاف ایجاد شده را بخیه و پانسمان می‌کنند.
 7. قراردادن لوله‌هایی به نام درن به جهت تخلیه کامل چربی‌ها. توصیه می‌شود که لوله‌های مذکور را تکان ندهید.

مراقبت‌های پس از عمل غبغب

به‌منظور دیدن نتایج مثبت لیپوماتیک غبغب باید برخی موارد را نیز پس از انجام عمل رعایت کنید. از جمله این نکات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از کمپرس سرد به جهت کاهش درد در روزهای ابتدایی
 • مصرف داروها و مسکن‌های تجویز شده
 • عدم استفاده از داروهای ضدانعقاد خون به جهت احتمال ایجاد خونریزی
 • در معرض نور مستقیم خورشید قرارنگرفتن
 • عدم تحرک و تکان‌دادن بیش از حد گردن
 • درصورتی‌که بخواهید از گردن‌بند استفاده کنید صرفاً باید از گردن‌بندهایی استفاده شود که طبی باشند.
 • استفاده از دو بالش برای بلندتر قراردادن سر هنگام خواب به دلیل عدم جمع‌شدن مایعات در گردن
 • رعایت رژیم غذایی
 • پیاده‌روی سالم به‌صورت روزانه به دلیل عدم تجمع لخته‌های خون در پا
 • مصرف مواد غذایی حاوی پروتئین، ویتامین c، ویتامین B12 و آهن مانند ماهی، مرغ، تخم‌مرغ، انواع حبوبات، سبزیجات و مرکبات
 • مصرف منظم انواع میوه‌ها و محصولات پروبیوتیک مانند شیر، ماست، کلم ترش و… .

هزینه لیپوماتیک غبغب

هزینه لیپوماتیک غبغب در کلینیک‌‌هایی گوناگون بر اساس مدل دستگاه‌ها، میزان چربی این ناحیه، مهارت جراح و موارد دیگر گوناگون است. بااین‌حال بر اساس مصوبه سال 1402 در مجموعه الو جراح، قیمت این عمل حدود 15 میلیون تومان است.

سؤالات متداول

1. عوارض لیپوماتیک غبغب چیست؟

با وجود این که لیپوماتیک غبغب نسبت به دیگر روش‌ها، عمل ایمن‌تری محسوب می‌شود. بااین‌حال باید گفت که عاری از عوارض نیست. در موارد محدودی امکان ایجاد عوارضی مانند خونریزی، عفونت، خارش و تورم وجود دارد.

2. طی‌کردن دوران نقاهت پس از برداشتن غبغب چه مدت طول می‌کشد؟

روش‌های متعددی برای برداشتن غبغب وجود دارد که هر کدام مدت‌زمان متفاوتی برای گذراندن دوران نقاهت نیاز دارند. بااین‌حال به‌صورت میانگین برای لیپوماتیک غبغب زمانی بین یک تا دو هفته نیاز است. دوران نقاهت کوتاه‌مدت از مزیت‌های بزرگ لیپوماتیک غبغب نسبت به سایر روش‌ها به‌حساب می‌آید.

3. آیا برداشتن غبغب با لیپوماتیک ماندگاری دائمی دارد؟

به‌طورکلی هیچ‌کدام از جراحی‌های برداشتن غبغب نمی‌توانند ادعای ماندگاری کامل نتایج عمل را داشته باشند. بااین‌حال لیپوماتیک غبغب نسبت به سایر روش‌ها دارای ماندگاری طولانی‌مدتی است. به‌منظور دائمی کردن این ماندگاری باید برخی از عادات مناسب مانند رژیم غذایی سالم و ورزش‌کردن را در زندگی خود رعایت کنید.

4. انواع روش‌های برداشت غبغب کدام است؟

به جز لیپوماتیک غبغب، با روش‌هایی مانند فرکانس رادیویی RF، لیفت گردن، کرایولیپولیز، هایفوتراپی،مزوتراپی،اسکالپشور و تزریق مواد حل‌کننده چربی نیز می‌توان غبغب را از بین برد.

5. به چه دلایلی غبغب ایجاد می‌شود؟

به‌طورکلی عدم رعایت رژیم غذایی، ورزش‌نکردن، افزایش سن و ژنتیک می‌تواند موجب ایجاد غبغب شود.

سخن پایانی

غبغب در اثر نداشتن رژیم غذایی مناسب، ورزش‌نکردن، افزایش سن و ژنتیک ایجاد می‌شود. بدین ترتیب چربی‌های اضافی در ناحیه زیر چانه انباشته می‌شود. از همین رو روش‌های متعددی مانند لیپوماتیک غبغب، هایفوتراپی، مزوتراپی و… برای برداشتن غبغب به وجود آمده که بر اساس آمار، بهترین روش همان لیپوماتیک غبغب است. عمل غبغب دارای مزیت‌هایی مانند طی‌کردن دوران نقاهت کوتاه‌مدت، ماندگاری بالا، نماندن لکه و… است. شایان‌ذکر است که این عمل را با بی‌حسی موضعی انجام می‌دهند.