تصویر اسلاید جراحی گوش برجسته 00
گوش برجسته چیست

گوش برجسته چیست؟

همه اجزای صورت به نوبه خود تاثیر بسزایی در زیبایی چهره دارند. یکی از این اجزا، گوش‌ها هستند. تاثیر گوش ها در فرم و زیبایی صورت هنگامی بیشتر به چشم می‌آید که از حالت طبیعی خود خارج شوند و دچار عارضه‌هایی مانند بزرگ بودن لاله یا نرمه گوش، برجستگی گوش یا رشد ناقص شده باشد.

گوش ها در صورت بزرگ بودن یا برآمده بودن زیبایی چهره را تحت تاثیر قرار می‌دهند تا جایی که شخص مجبور می‌شود، گوش‌های خود را زیر موها یا کلاه مخفی کند. اصلاح برجستگی گوش به کمک جراحی گوش برجسته روشی موثر برای جبران این ضایعه است.

تصاویر

قبل و بعد

متاسفانه بسیار دیده شده است که کودکانی که دچار عارضه‌هایی مانند برجستگی گوش هستند، توسط همسالان و هم‌کلاسی‌هایشان مورد تمسخر قرار می‌گیرند. مورد تمسخر قرار گرفتن توسط دیگران در سنین کودکی تاثیر مخرب زیادی روی شخصیت در حال شکل‌گیری کودک می‌گذارد.

احتمال اینکه این کودکان در بزرگسالی به مشکلات روانشناختی مبتلا شوند، نسبت به همسالان دیگر خود، بسیار بالاتر است. مشکلات روانشناختی مانند کمبود اعتماد بنفس، اضطراب و استرس در مواجهه با جامعه و احساس طردشدگی از جمله این مشکلات روانشناختی است.

این مسئله را می‌توان در اشک شوقی که بیماران پس از درمان می‌ریزند، به راحتی درک کرد. بنابراین توصیه می‌شود که این مشکل در سنین پایین مرتفع شود.

جراحی اتوپلاستی الو جراح 11

اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش چیست؟

اصطلاح اتوپلاستی به مجموعه‌ای از جراحی‌های زیبایی اطلاق می‌شود که هدف آن‌ها بهبود شکل، فرم و زیبایی گوش هاست.

گوش‌ها ممکن است در اثر عوامل مختلف دچار مشکلاتی شوند. هر کدام از این مشکلات، از طریق روش‌های مختلفی قابل درمان و اصلاح هستند. جراحی‌هایی مانند کوچک کردن نرمه گوش، کوچک کردن لاله گوش، درمان شکستگی گوش، کاشت پروتز یا غضروف در کسانی که قسمتی از گوش خود را از دست داده‌اند و اصلاح برجستگی گوش از جمله روش‌های درمانی اتوپلاستی گوش است.

تمامی این روش‌ها جزو جراحی زیبایی گوش دسته‌بندی می‌شوند و اتوپلاستی نام دارند.

تجربه عمل جراحی زیبایی گوش در الو جراح

در ویدئو زیر یکی از بهجویان عزیز، از تجربه جراحی که پیش ما داشتند و از درد های بعد از عمل برای شما توضیح می دهند. شما را به مشاهده آن دعوت می کنیم.

 اصلاح گوش برجسته
روش جراحی ایجاد برش در پشت گوش‌ها
مدت زمان جراحی 45 دقیقه تا 1 ساعت
بیهوشی بیهوشی یا بیحسی
دوره نقاهت همان روز مرخص می‌شوید / نیاز به استراحت زیاد ندارد.

گوش برجسته چیست و چه مشکلاتی ایجاد می‌کند؟

اغلب گوش‌ها از نظر ظاهری شبیه به هم هستند. در برخی از افراد زاویه گوش نسبت به جمجمه بیشتر از حالت عادیست. این عامل باعث بیرون‌زدگی گوش‌ها از دو طرف صورت می‌شود. این عارضه با نام گوش برجسته شناخته می‌شود.

زاویه نرمال گوش با جمجعه حدود 25 تا 30 درجه و فاصله لبه گوش با استخوان سر 15 تا 20 میلیمتر است.

گوش برجسته صرفا یک ویژگی ظاهری است. این عارضه مشکلی در قدرت شنوایی به وجود نمی‌آورد. کسانی که دچار برجستگی گوش هستند، از نظر ضریب هوشی تفاوتی با همسالان خود ندارند.

برجستگی گوش صرفا مشکلاتی را از نظر ظاهری برای فرد ایجاد می‌کند اما این مشکلات ظاهری گاها بقدری جدی می‌شوند که می‌توانند عامل ایجاد مشکلات روحی و روانی شوند. برای همین بسیاری از این افراد به دنبال روش‌های درمان برجستگی گوش هستند، مانند جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی.

جراحی اتوپلاستی الو جراح 7
ژنیکوماستی اینستاگرام الوجراح
جراحی اصلاح گوش برجسته

علت ایجاد گوش برجسته چیست؟

اگر قسمت بالا یا میانی گوش شما برجسته است، می‌تواند به دلیل چین خوردگی باشد. در اکثر افراد، گوش‌ برجسته ناشی از رشد ناقص چین خوردگی‌های گوش است. هنگامی که چین‌های گوش به درستی تشکیل نشوند، باعث بیرون آمدن لبه‌ی خارجی گوش می‌شوند. دلیل اصلی این رشد ناقص، عوامل ژنتیکی و وارثت است.

گوش‌های ناهمواری که به دور از سر نمایان می‌شوند به دلایل ژنتیک، نقایص مادرزادی و ضربه ایجاد می‌شوند. چین خوردگی‌های رشد نیافته گوش، می‌توانند گوش‌ها را به سمت جلو خم کرده و باعث فاصله گرفتن آن‌ها از جمجمه شوند. بیشتر روش‌های جراحی، به طور خاص بر حل این مسئله تمرکز دارند.

دلیل دیگر ایجاد گوش برجسته این است که لاله‌ گوش به شکلی تشکیل شود که باعث بیرون زدگی و دور شدن گوش از سر شود. برای درمان این مشکل معمولا بافت تشکیل دهنده‌ی لاله‌ی گوش را برمی‌دارند.

گاهی اوقات ترکیبی از این 2 عامل، باعث گوش برجسته می‌شود. لذا تشخیص دلیل به وجود آمدن برجستگی گوش در انتخاب روش جراحی آن بسیار موثر و تاثیرگذار بوده و لازم است توسط پزشک متخصص بررسی شود.

فیلم عمل جراحی گوش برجسته

در این ویدئو توضیحات کلی در مورد نحوه عمل، میزان درد، شرح عمل گوش برجسته ارائه شده است که تماشای را به تماشای آن دعوت می‌کنیم.

علائم گوش برجسته چیست؟

گوش‌ های برجسته به راحتی از طریق چشم قابل تشخیص است و نسبت به گوش‌هایی که به حالت عادی در کنار جمجمه قرار دارند، متفاوت است. می‌توان گفت اگر گوش های شما بیش از 2 سانتی متر بیرون زده باشند، گوش برجسته در نظر گرفته می‌شوند.

به طور کلی از نظر آناتومی، در نوزادان، کودکان و بزرگسالان سه ویژگی باعث ایجاد برجستگی در گوش می شود:

زاویه‌ی گوش در کنار سر: هنگامی که این زاویه‌ کوچک باشد، گوش‌ها نزدیک سر قرار می‌گیرند، اما زاویه‌ی بازتر باعث می‌شود که گوش ها برجسته تر دیده شوند.
شکل و اندازه‌ی قسمت بالایی گوش: قسمت بالایی و گرد گوش که به شکل کاسه است به عنوان کاسه‌ی مخروطی شناخته می‌شود. وقتی این قسمت از گوش بزرگ‌تر از حد معمول باشد، برجسته‌تر به نظر می‌رسد و گوش بیشتر بیرون می‌زند.
چین خوردگی بالای گوش: چین خوردگی‌های بالای گوش و نزدیک لبه‌ی خارجی، اگر این چین خوردگی‌ها ضعیف باشند، می‌توانند باعث بیرون آمدن گوش شوند.

جراحی اتوپلاستی الو جراح 6

برای دریافت مشاوره غیر‌حضوری با ما در ارتباط باشید!

جراحی اتوپلاستی الو جراح 5

اتوپلاستی روش درمان گوش برجسته

همان طور که در در بخش “علت ایجاد گوش برجسته” اشاره کردیم اکثر روش‌های درمان این عارضه، بر “جراحی” تاکید دارند. که مهم ترین دلیل آن، دائمی و بدون بازگشت بودن روش جراحی است.

در روش جراحی با ایجاد یک برش در قسمت پشتی لاله گوش، لاله و نرمه گوش با نخ‌های دائمی به عقب کشیده می‌شوند. در این روش غضروف برداشته نمی‌شود، بلکه تغییر شکل داده و به عقب کشیده می‌شود. این تغییر متناسب با خواسته بیمار و فرم صورت وی است.

بخیه‌ها در پشت گوش بصورت ظریف زده می‌شود و رد آن به راحتی قابل مشاهده نیست.

مدت زمان جراحی، حدود یک ساعت است و با بیحسی و به صورت سرپایی انجام می‌شود. نیازی به بستری شدن بعد از جراحی نیست و فرد بلافاصله بعد از جراحی، مرخص می‌شود.

بهترین سن برای اتوپلاستی

توجه کنید که جراحی گوش برجسته برای کودکان زیر 7 سال مناسب نیست، زیرا گوش آن‌ها هنوز در حال رشد و غضروف گوش‌شان هنوز بسیار نرم است. افراد بالای 7 سالی که رشد گوش آنها کامل شده باشد، می‌توانند تحت این جراحی قرار گیرند.

به شدت توصیه می‌شود که عارضه گوش برجسته تا حد ممکن در سنین پایین درمان شود تا از بروز عوارض روانی که تحت تاثیر فشارهای محیط ممکن است ایجاد شود، جلوگیری شود.

آیا پس از اتوپلاستی رد بخیه می ماند؟

بخیه‌های اتوپلاستی، پشت گوش به صورت ظریف زده می‌شود و قابل دیدن نیستند و به مرور اثر آن‌ها کم رنگ می‌شود.

تایم جراحی چقدر است؟

جراحی اتوپلاستی یک جراحی سبک به حساب می‌آید و به صورت سرپایی انجام می‌شود. مدت زمان این عمل، حدود یک ساعت است.

چند روز پس جراحی اتوپلاستی نیاز به استراحت است؟

پس از جراحی اتوپلاستی، یک روز استراحت سبک لازم دارید و پس از آن می‌توانید پانسمان را جدا کنید و به فعالیت‌های روزانه خود برسید.

آیا در جراحی اتوپلاستی غضروف گوش برداشته می‌شود؟

غضروف گوش برداشته نمی‌شود بلکه در این جراحی صرفا غضروف تغییر شکل داده شده و عقب کشیده می‌شود.

قیمت جراحی زیبایی گوش چقدر است؟

هزینه این جراحی برای بزرگسالان و کودکان متفاوت است که بصورت دقیق در مقاله هزینه جراحی زیبایی گوش آورده ایم.

جراحی اتوپلاستی الو جراح 4

دوره نقاهت و مراقبت‌های بعد از جراحی اتوپلاستی

 • حدود 24 ساعت بعد از جراحی پانسمان گوش برداشته می‌شود و نیاز به پانسمان مجدد نیست. در این مدت امکان خروج ترشحات و خونابه طبیعی است و جای نگرانی ندارد.
 • بعد از گذشت 24 ساعت می‌توانید حمام کنید و قسمت پشت گوش را با آب و شامپو بچه بشویید. بعد از حمام یک لایه پماد جنتامایسین یا ویتامین آ چشمی روی بخیه بزنید (نیازی به پانسمان مجدد نیست).
 • تا 1 هفته بعد از جراحی، هر 8 ساعت یک بار شستشوی گوش ادامه پیدا کند. بعد از هفته اول، یک بار شستشو در طول روز کافی است.
 • به مدت 10 شب موقع خواب از هدبند استفاده کنید. توجه کنید که هدبند فشار زیادی به گوش ها وارد نکند.
 • 3 هفته بعد از جراحی بخیه ها کشیده می‌شوند. درصورتی که از بخیه جذبی استفاده شده باشد، حدود دوماه بعد از جراحی بخیه ها جذب می‌شوند.
 • به طور کلی گوش شما حدود یک ماه تا دوماه ورم خواهد داشت.
 • به مدت 6 ماه از ضربه به گوش و کشیدگی گوش، جلوگیری شود.

نتایج جراحی زیبایی گوش

نتیجه جراحی گوش برجسته
قبل و بعد از جراحی گوش برجسته

میخوام تصاویر ببیشتری را ببینم:

پرسش و پاسخ در مورد جراحی گوش برجسته

 • درمان گوش برجسته در خانه امکانپذیر است؟

در اغلب نوارد دلیل اصلی برجستگی گوش، فرم نامناسب غضروف‌های آن است. با بالا رفتن سن، غضروف‌های گوش انعطلاف خود را به مرور از دست می‌دهند و ایجاد تغییر در فرم آن‌ها به کمک روش‌های عادی امکان پذیر نیست. پس اگر به دنبال درمان دائمی گوش برجسته هستید، درمان گوش برجسته در خانه برایتان امکان پذیر نخواهد بود و نیاز دارید به متخصص مراجعه کنید.

 • درمان گوش برجسته بدون جراحی امکانپذیر است؟

اگر در سنین نوزادی تشخیص داده شود، امکان درمان گوش برجسته بدون جراحی وجود دارد. در این حالت به کمک نصب آتل‌هایی در گوش نوزاد به مرور فرم نامناسب گوش اصلاح می‌شود. در مقابل در سنین بالا دیگر امکان درمان دائمی بدون جراحی وجود ندارد و موثرترین روش درمان، جراحی است.

 • چسب گوش بزرگسالان چیست و چه تاثیری در درمان گوش برجسته دارد؟

چسب گوش در واقع همان چسب معمولی است که برای جلوگیری از تا شدن گوش‌ها هنگام خوابیدن به پهلو در نوزادان استفاده می‌شود. به دلیل انعطاف بالای غضروف گوش در نوزادان، برخی از والدین با استفاده از این چسب‌ها درصدد جلوگیری از تا شدن گوش نوزاد بر‌می‌آیند تا گوش فرم برجسته به خود نگیرد. این چسب‌ها تاثیری در درمان گوش برجسته در بزرگسالان ندارند و شاید به صورت موقت در حد چند ساعت به مخفی کردن برجستگی گوش کمک کند.

 • عوارض عمل گوش برجسته چیست؟

عمل گوش برجسته، عملی سبک به حساب می‌آید و در صورتی که جراح کار خود را به خوبی انجام دهد، هیچگونه عوارضی برای فرد ایجاد نمی‌کند. عمل گوش برجسته به هیچ عنوان برای قدرت شنوایی مشکلی ایجاد نمی‌کند. بیمار در 2 هفته اول بعد از عمل باید به توصیه‌ها و مراقبت‌های بعد از عمل به خوبی عمل کند تا محل برش جراحی به خوبی ترمیم شود و عفونت و زخم ایجاد نشود.

 • گوش بل بلی به چه معناست؟

گوش بلبلی در واقع همان گوش برجسته است که در این مقاله به تفصیل توضیح داده شده است. لازم به ذکر است، کسانی که دچار گوش بل بلی هستند، هیچ تفاوتی از نظر ضریب هوشی با همسالان خود ندارند.

 • درمان گوش برجسته نوزاد با چه روش‌هایی ممکن است؟

چون غضروف گوش در دوران نوزادی هنوز انعطاف‌پذیر است، می‌توان برای درمان آن از روش درمان بدون جراحی استفاده کرد. این کار با نصب آتل گوش انجام می‌شود و فرم گوش به مرور زمان اصلاح می‌شود.

t.ly bit.ly cutt.ly