اگر از برجسته بودن گوش‌هایتان ناراحت هستید، ممکن است تصمیم به عمل گرفته باشید. اما بهتر است قبل از این که اقدام کنید با همه عوارض عمل زیبایی گوش آشنا شوید. داشتن گوش‌های برجسته هیچ تاثیری در قدرت شنیداری فرد ندارد، اما افرادی که دچار گوش‌های برجسته هستند، ممکن است اعتماد به نفس خود را از دست بدهند و تصمیم به این عمل بگیرند. پس با ماه همراه باشید تا در مورد عوارض عمل گوش برجسته بیشتر صحبت کنیم.

عوارض عمل زیبایی گوش چیست؟

ممکن است چند ساعت تا چند روز بعد از عمل با این عوارض روبرو شوید:

عفونت

احتمال عفونت در هر عمل جراحی وجود دارد. مصرف آنتی‌بیوتیک می‌تواند به پیشگیری از عفونت کمک کند. میزان شیوع عفونت پس از عمل زیبایی گوش 2.4 درصد الی 5.2 درصد است. طیف عفونت ممکن است از سلولیت‌های ساده تا عفونت گسترده‌تر متغیر باشد.

کبودی و لخته شدن خون

بعد از عمل گوش احتمال لخته شدن خون زیر پوست گوش وجود دارد که ممکن است یک الی سه روز پس از عمل خودش را نشان دهد. بهتر است برای درمان لخته شدن خون پس از جراحی گوش، مسئله را با پزشک خود در میان بگذارید.

تصحیح بیش از حد

یکی از عوارض عمل گوش برجسته این است که اگر جراح شما بی‌تجربه باشد، احتمال تصحیح بیش‌ازحد گوش وجود دارد. در این صورت ممکن است گوش‌ها خیلی نزدیک به سر شده باشند یا گوش‌ها نامتقارن شده باشند.با انتخاب جراح حرفه‌ای می‌توانید احتمال این نوع عوارض را از بین ببرید.

شل شدن بخیه‌ها

این نوع عارضه بیشتر در کودکانی که تحت عمل گوش برجسته قرارگرفته‌اند، شایع است. برای پیشگیری از آن باید به نکاتی که پزشک متخصص ارائه می‌کند، کاملاً گوش دهید. بهتر است یک هفته پس از عمل زیبایی گوش از انجام فعالیت‌های سخت دوری‌کنید. توصیه می‌شود یک یا دو روز پس از عمل به‌طور کامل استراحت کنید. برای بهبودی کامل و جلوگیری از بروز هرگونه عوارض عمل زیبایی گوش نیاز به شش هفته استراحت دارید.

نکروز پوست و غضروف

نکروز غضروف به خاطر عفونت پس از عمل اتفاق می‌افتد و به‌صورت عفونت پریکاندریوم ظاهر می‌شود. ممکن است غضروفی که دچار نکروز شده است دوباره نیاز به عمل داشته باشد. نکروز پوست نیز معمولاً حاصل روش جراحی است.

درد پس از عمل جراحی
یکی از عوارض عمل گوش برجسته، درد است که بسیار خفیف می‌باشد. در اکثر موارد، این درد با مسکن‌ها و داروهای ضدالتهاب کاهش می‌یابد.

خارش
بعد از عمل زیبایی گوش، احتمال اینکه بیمار در ناحیه تحت جراحی احساس خارش کند بسیار زیاد است. خارش معمولاً به خاطر خشک شدن بخیه‌ها است. خارش از جمله عوارض عمل زیبایی گوش است که با دارو درمان می‌شود. درواقع، این عوارض چندین روز پس از جراحی از بین می‌روند و جای نگرانی نیست.

بی‌حسی
بی‌حسی یکی از عوارض عمل زیبایی گوش می‌تواند باشد که موقتی و گذراست. بسیاری از بیمارانی که تحت عمل زیبایی گوش قرار می‌گیرند، نوعی از بی‌حسی را پس از عمل تجربه می‌کنند. چون عصب‌ها در داخل و یا اطراف گوش باید دوباره بازسازی شوند، بی‌حسی موقتی در اطراف گوش امری طبیعی است.
بی‌حسی ممکن است چند روز پس از عمل ادامه داشته باشد و یا حتی تا ماه‌ها ممکن است اطراف گوش شما بی‌حس شود. اگر دچار بی‌حسی شده‌اید، باید از قرار گرفتن در معرض گرما و یا سرمای بیش‌ازحد خودداری کنید.

از دست دادن شنوایی
بسیاری از بیماران نگران این هستند که آیا احتمال از دست دادن شنوایی یا کاهش شنوایی پس از عمل جراحی وجود دارد یا نه. این نوع مشکل تقریباً نادر است و تقریباً هرگز دیده نشده است. تحریف کانال گوش از طریق تغییرات مهم استخوان صدفه می‌تواند موجب تغییراتی در شنیداری شود. بااین‌حال، جراح ماهر می‌تواند احتمال بروز چنین خطری را ارزیابی کند و مراحل لازم را برای جلوگیری از آسیب شنوایی انجام دهد.

برگشت تدریجی گوش برجسته
در اکثر موارد، نتایج عمل گوش برجسته، موفقیت‌آمیز و دائمی است اما چون گوش‌ها شامل غضروف زیادی است، برخی بیماران چند سال بعد از عمل متوجه برگشت حالت گوش خود می‌شوند. در بسیاری از موارد بیماران ترجیح می‌دهد عمل زیبایی گوش را دوباره انجام دهند. بااین‌حال زیاد جای نگرانی است و مطالعات نشان می‌دهند که تقریباً 85 درصد از بیماران پس از عمل جراحی گوش از نتایج طولانی‌مدت آن راضی هستند.

پس از شناخت عوارض عمل زیبایی گوش، می‌توانید با دقت بیشتری نسبت به انتخاب جراح مناسب اقدام کنید. اگر در مورد جراحی اصلاح گوش برجسته و نحوه انجام آن و تاثیری در درمان برجستگی گوش دارد، نیاز به اطلاعات بیشتری دارید، بر روی لینک زیر کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره غیر‌حضوری با ما در ارتباط باشید!

واتس آپ
تماس تلفنی