لیفت شقیقه چسیت؟

جراحی لیفت شقیقه

جراحی لیفت شقیقه چیست؟ تاثیر لیفت گوشه چشم بر زیبایی چهره افراد به چه میزان است؟ آناتومی و فرم چشم‌ها، پلک‌ها و ابرو‌ها و نواحی اطراف شقیقه، بیشترین تاثیر را در زیبایی و جذابیت چهره افراد دارد. به همین دلیل بانوان به زیبایی این ناحیه از صورتشان توجه ویژه‌ای دارند و به دنبال حفظ و افزایش زیبایی و طراوت آن هستند، از این رو استقبال بالایی از روش‌هایی مانند عمل لیفت شقیقه می‌شود.

تصاویر

قبل و بعد

زیبایی ناحیه شقیقه هنگامی به بهترین شکل ممکن نمایان می‌شود که اجزای واقع در یک سوم بالایی صورت یعنی چشم‌ها، ابرو‌ها و پلک‌ها در تناسب کامل نسبت به هم قرار داشته باشند. متاسفانه در اثر عوامل محیطی، افزایش سن، توجه نکردن به مراقبت‌های پوستی و عوامل ژنتیکی، ابرو‌ها و پلک‌ها به مرور زمان حالتی افتاده به خود می‌گیرند و پوست این نواحی دچار چین و چروک می‌شود.

افتادگی گوشه چشم باعث کاهش زیبایی چهره می‌شود. این عوارض از میزان جذابیت چهره افراد می‌کاهد و باعث می‌شود چهره‌شان مسن و پیر بنظر بیاید.

عمل لیفت شقیقه روشی موثر برای جوانسازی صورت و بهبود و رفع افتادگی گوشه چشم و دم ابرو‌هاست. اگر فقط در ناحیه دم ابرو‌ها دچار افتادگی هستید و پوست ناحیه شقیقه دچار چین و چروک شده است، این روش موثرترین و به صرفه‌ترین روش درمان برای شماست.

این عمل، در ترکیب با جراحی پلک یا بلفاروپلاستی، هم افتادگی ناحیه گوشه چشم و دم ابرو و هم افتادگی پلک‌ها را به صورت همزمان درمان می‌کند.

لازم است به این نکته دقت کنید که اگر تمامی قسمت‌های ابرو دچار افتادگی شده باشد، بهترین گزینه برای درمان آن، استفاده از جراحی لیفت ابرو است. تشخیص این موارد به کمک جراح و از طریق دریافت مشاوره حضوری یا آنلاین امکان پذیر است.

در ادامه توضیحات بیشتری در مورد جراحی لیفت شقیقه ارائه کرده‌ایم.

لیفت گوشه چشم از شقیقه

لیفت شقیقه چیست؟

لیفت شقیقه که به آن لیفت تمپورال شقیقه (Temporal) هم گفته می‌شود، نوعی جراحی زیباییست که با کشیدن پوست و عضلات ناحیه شقیقه، باعث رفع افتادگی گوشه چشم و انتهای ابرو‌ها و رفع چین و چروک پوست در اطراف چشم می‌شود. عمل کشیدن گوشه چشم از شقیقه، باعث جوان‌تر دیده شدن صورت و افزایش شادابی پوست نواحی دور چشم می‌شود.

عمل زیبایی شقیقه به 2 روش تهاجمی و غیر تهاجمی انجام می‌شود. روش تهاجمی به روش‌هایی گفته می‌شود که نیاز به ایجاد برش در ناحیه شقیقه است؛ مانند عمل جراحی لیفت شقیقه به روش باز و روش آندوسکوپ. روش غیر تهاجمی به روش‌های غیر از جراحی گفته می‌شود که نیازی به ایجاد برش ندارند؛ مانند لیفت شقیقه با نخ و لیفت شقیقه با بوتاکس.

عمل جراحی لیفت شقیقه (لیفت به روش جراحی) نسبت به سایر روش‌ها (لیفت با نخ و بوتاکس) بیشترین تاثیرگذاری و بیشترین ماندگاری را دارد. چون در جراحی لیفت شقیقه عضلات عمقی شقیقه به همراه پوست کشیده شده و لیفت می‌شوند، بنابراین ماندگاری جراحی لیفت شقیقه بسیار بیشتر است و بالای 10 سال نتیجه آن پایدار خواهد بود.

روش‌های غیر تهاجمی مانند لیفت با نخ مناسب افرادی هستند که دچار افتادگی زیادی نشده‌اند و با تغییرات اندک نیز می‌توانند به نتایج خوبی دست پیدا کنند.

عمل جراحی لیفت شقیقه به دو روش قابل انجام است؛ 1- لیفتینگ شقیقه به روش باز 2- لیفتینگ شقیقه به روش آندوسکوپ.

عمل لیفت شقیقه به روش باز بیشترین تاثیر و ماندگاری را نسبت به روش آندوسکوپ دارد. میزان برش در این روش بیشتر است اما چون محل برش در داخل مو‌ها زده می‌شود، ردی از برش در صورت نمایان نیست. در این مقاله روش جراحی باز مورد بررسی قرار گرفته است.

لیفت شقیقه
روش جراحی ایجاد برش در طرفین سر داخل موها
مدت زمان جراحی متوسط ۲ ساعت
بیهوشی دارد
دوره نقاهت 2 تا 3 روز استراحت کامل / برطرف شدن کبودی: 2 تا 3 هفته / برطرف شدن تورم: 1 ماه

فیلم جراحی لیفت گوشه چشم

در این ویدئو دکتر مرادیان به اصول مهم و اساسی که جراحی لیفت شقیقه باید رعایت شود، اشاره کرده‌اند. برای آشنایی بیشتر با این جراحی حتما این ویدیو را مشاهده کنید.

ژنیکوماستی اینستاگرام الوجراح

جراحی بالا کشیدن شقیقه برای چه کسانی مناسب است؟

لیفت گوشه چشم از شقیقه باعث بالا کشیدن و رفع افتادگی دم ابرو‌ها می‌شود و برای کسانی که نیاز به لیفت کامل ابرو ندارند، گزینه مناسبی است. جلوی آینه بایستید و دم ابرو‌های خود را با انگشتتان به سمت بالا بکشید. در واقع لیفت شقیقه چنین تاثیری در فرم صورت دارد. این کشیدگی در فرم صورت اغلب افراد، باعث ایجاد فرمی جذاب و دلنشین می‌شود.

همچنین این جراحی باعث رفع چین و چروک های گوشه چشم یا اصطلاحاً خطوط پنجه کلاغی می‌شود.

افتادگی ابرو‌ها خصوصا در ناحیه انتهایی آن، باعث خواب آلوده، خسته و عصبی بنظر آمدن فرد می‌شود. همین امر باعث کاهش جذابیت صورت فرد می‌شود. این افتادگی ممکن است به مرور زمان یا بصورت مادر زادی بوجود آید. برای درمان این عارضه، موثرترین روش عمل لیفت گوشه چشم است.
محدودیت سنی برای انجام این عمل وجود ندارد اما بهتر است در افراد بالای 25 سال انجام شود زیرا در این افراد رشد عضلات صورت کامل شده است.

علاوه بر مواردی که در بالا عنوان شد، ممکن است تقارن ابروها در برخی افراد به دلایلی مانند تصادف، بهم خورده باشد. با انجام جراحی لیفت شقیقه تا حد خیلی زیادی می‌توان این مشکل را حل کرد و این عدم تقارن را تا حد خیلی زیادی درمان نمود.

نتیجه جراحی لیفت شقیقه دائمی است

ماندگاری لیفت شقیقه چقدر است؟

میزان ماندگاری لیفت شقیقه ارتباط مستقیمی با روش جراحی دارد. در کل، ماندگاری روش‌هایی مانند لیفت با نخ یا اندوتاین نسبت به روش‌های لیفت با جراحی باز بسیار کمتر و ریسک بازگشت آن‌ها زیاد است.

میزان ماندگاری لیفتینگ شقیقه با جراحی نیز بستگی به این دارد که جراح کدام لایه از صورت را لیفت کند. اگر جراح فقط پوست را کشیده باشد، طبیعتا میزان ماندگاری کم خواهد بود.

ایده‌آل‌ترین حالت این است که جراح عضله‌های ناحیه شقیقه را نیز به همراه پوست لیفت کند. در این صورت جراحی بیشترین ماندگاری را خواهد داشت.

گذر زمان ممکن است در نتیجه جراحی تاثیر گذار باشد، زیرا با گذشت زمان عضلات مقداری از قدرت خود را از دست می‌دهند اما توجه کنید این به معنای بازگشت به حالت قبل نیست. در واقع نتیجه لیفت شقیقه با شما پیر خواهد شد.

برای دریافت مشاوره غیر‌حضوری با ما در ارتباط باشید!

مزایای جراحی لیفت شقیقه

 • نتیجه جراحی فورا قابل مشاهده است و خطوط کنار چشم را تا حد زیادی از بین می‌برد.
 • لیفت شقیقه به محکم شدن ناحیه بیرونی چشم کمک می‌کند و قسمت بیرونی ابرو را محکم می‌کند.
 • نتیجه عمل لیفت شقیقه دائمی است.
 • باعث رفع افتادگی گونه‌ها نیز می‌شود.
 • چین‌و‌چروک‌های قسمت بیرونی ابرو، پیشانی و گوشه‌های چشم کاهش چشمگیری پیدا می‌کند.
 • ظاهر خسته شما که ممکن است به خاطر سنگینی ابروها به وجود آمده باشد با عمل زیبایی شقیقه از بین می‌رود.
 • کیفیت و ماندگاری جراحی لیفت شقیقه (روش باز)، در مقایسه با سایر روش‌ها بالا است.
 • این جراحی نسبت به سایر روش‌های لیفتینگ ابرو نظیر تاتو، تزریق ژل و بوتاکس مقرون به صرفه‌تر است، چراکه نیاز به تکرار جراحی نیست و صرفاً در یک جلسه انجام می‌شود و نتیجه به مراتب ماندگار‌تری دارد.
 • با توجه به لیفت یک سوم انتهایی ابرو، این جراحی می‌تواند تاثیر مثبتی در سبک‌تر شدن پلک‌ها داشته باشد.
روند درمان در لیفت گوشه چشم
محل برش جراحی لیفتینگ شقیقه

روش جراحی

لیفت شقیقه به روش باز را می‌توان هم با بیهوشی و هم با خواب مصنوعی انجام داد.

در این جراحی برش‌هایی به طول 5 الی 8 سانتی‌متر در قسمت بالای گوش در دو طرف سر و در داخل موها زده می‌شود. جراح با باز کردن پوست و رسیدن به عضلات ناحیه شقیقه نسبت به لیفت کردن آ‌ن‌ها اقدام می‌کند.

(این جراحی اگر توسط جراح با تجربه انجام شود، آسیبی به فولیکول‌های مو وارد نمی‌کند).

جراح توسط نخ‌های دائمی قسمت شقیقه و دُم ابرو را کشیده و فیکس می‌شوند. میزان بالا بردن ابروها بستگی به درخواست فرد دارد. بعد از کشیدن و لیفت قسمت شقیقه و ابرو، محل برش بخیه می‌شود.

بخیه‌هایی که در این جراحی استفاده می‌شود، از نوع جذبی هستند و به مرور زمان بطور کامل بهبود می‌یابند و نشانه‌ای از محل برش باقی نمی‌ماند.

لیفت شقیقه و مراقبت‌های پس از جراحی

 • دوره نقاهت لیفت شقیقه کوتاه است چون جراحی لیفت شقیقه جراحی نسبتاً سبکی به حساب می‌آید.
 • پس از جراحی نیازی به بستری شدن ندارید و چند ساعت بعد از جراحی می‌توانید مرخص شوید.
 • بهتر است در روزهای اول از پوزیشن نیمه نشسته جهت استراحت استفاده کنید تا از فشار در ناحیه سر کاسته شود، چرا که این امر کمک شایانی به کاهش تورم در ناحیه سر می‌کند .
 • ممکن است در روزهای اول اطراف چشم و و در قسمت پیشانی دچار کبودی و ورم متوسط شوید که استفاده از کمپرس یخ در ۲۴ ساعت اول توصیه می شود. لازم به ذکر است که از گذاشتن مستقیم یخ بر روی موضع جراحی باید خودداری نمایید و حتماً در کیسه پلاستیکی یا بر روی پارچه از کمپرس یخ استفاده نمایید.
 • حدود یک هفته بعد از جراحی به راحتی می‌توانید به کار‌های روزمره خود برسید و اگر شاغل هستید در محل کار خود حاضر شوید.
 • بخیه‌ها پس از یک هفته کشیده می‌شوند.
مراقبت های جراحی لیفت شقیقه
عوارض لیفت شقیقه

لیفت شقیقه و عوارض آن

شایع‌ترین عوارض لیفت شقیقه، تورم و کبودی اطراف چشم است که پس از حدود یک ماه این علائم به طور کامل مرتفع می‌شوند. بنابراین لازم است هفته اول در خانه باشید و استراحت کنید.

لیفت به روش جراحی باز، نسبت به سایر روش‌ها دوران نقاهت طولانی‌تری دارد و متقاضی تا 2 هفته درگیر تورم و کبودی بعد از جراحی خواهد بود. این عوارض موقتی هستند و به مرور رفع خواهند شد اما ممکن است 2 هفته اول فرد را درگیر خود کنند.

اگر جراح از مهارت کافی برخوردار نباشد، ممکن است که عوارضی بعد از جراحی پیش آید مانند ماندن رد بخیه بعد از جراحی، ریزش موها در ناحیه برش، لیفت بیش از حد یا لیفت کم ناحیه شقیقه. پس در انتخاب بهترین جراح لیفت شقیقه دقت کنید.

برای حصول بهترین نتیجه ممکن، علاوه بر انتخاب جراح مناسب، باید مراقبت‌های بعد از جراحی نیز به درستی انجام شود، در غیر این صورت ممکن است فرد دچار عوارضی مانند عفونت و باقی ماندن رد بخیه‌ها شود.

نکته‌ای که حتماً باید به آن توجه داشته باشید این است که معمولاً با افزایش سن افراد دچار افتادگی پلک می‌شوند، بنابراین اگر هم دچار افتادگی ابرو هستید و هم افتادگی پلک، توصیه می‌کنیم برای اینکه بهترین نتیجه حاصل شود، همزمان با انجام جراحی شقیقه، جراحی پلک یا همان بلفاروپلاستی را نیز انجام دهید.

برای دریافت مشاوره غیر‌حضوری با ما در ارتباط باشید!

پرسش و پاسخ

 • لیفت شقیقه با بوتاکس برای چه کسانی مناسب است؟

روش‌های مختلفی برای لیفت شقیقه وجو دارد. از جمله این روش‌ها لیفت شقیقه با بوتاکس است. لازم یه ذکر است که هر کدام از روش‌های لیفت مزایا و معایب خود را دارند. در مورد لیفت با بوتاکس باید به این نکته اشاره کرد که این روش فقط برای کسانی کاربرد دارد که نیاز به ایجاد تغییرات جزئی دارند. زیرا بوتاکس قدرت کافی برای ایجاد تغییرات سنگین را ندارد. به کمک بوتاکس می‌توان چروک‌های پنجه کلاغی اطراف چشم ها و خطوط آن نواحی را برطرف نمود. برای ایجاد تغییرات بیشتر نیاز است به سراغ روش‌های دیگر برویم.

 • لیفت شقیقه با نخ برای من مناسب است؟

لیفت شقیقه با نخ یکی از روش‌های لیفت است. در این روش به کمک وارد کردن نخ‌هایی با جنس خاص که در سطوح خود خارهایی دارند، به ناحیه شقیقه، لیفت را انجام میدهند. این روش نسبت به روش جراحی قیمت پایین‌تری دارد و دوران نقاهت ان نیز کمتر است. در مقابل نتیجه لیفت با نخ دائمی نبوده و نیاز است تا در فواصل زمانی حدود 6 تا 12 ماه مجددا انجام شود. لیفت شقیقه با نخ برای کسانی که افتادگی زیادی دارند و خواهان تغییرات زیاد هستند گزینه مناسبی نیست. با در نظر گرفتن تکرار چند باره لیفت با نخ و قدرت و ماندگاری پایین آن نسبت به روش جراحی، توصیه ما این است که لیفت به روش جراحی انجام شود.

 • هزینه لیفت شقیقه با نخ چقدر است؟

هزینه لیفت شقیقه با نخ نسبت به روش جراحی به مراتب پایین‌تر است اما باید به این نکته نیز دقت کرد که لیفت با نخ حداقل تا 3 بار نیاز به تکرار دارد و نتیجه آن دائمی نیست. هزینه آن متغیر و بین 2 تا 8 میلیون تومان است.

 • لیفت شقیقه با آندوسکوپ بهتر است یا لیفت باز؟

لیفت شقیقه با آندوسکوپ یکی از زوش‌های لیفت است. در این روش چند برش کوچک در حد چند میلیمتر در بالای ناحیه شقیقه، در داخل موها زده می‌شود. سپس وسیله‌ای میله مانند به نام آندوسکوپ وارد پوست شده و جراح به کمک آن عضلات ناحیه شقیقه را لیفت می‌کند. این روش نسبت به روش جراحی باز قیمت کمتری دارد، دوران نقاهت کوتاه‌تر و آسان‌تری دارد اما درمقابل، تغییرات ایجاد شده در این روش به مراتب کمتر از روش جراحی باز است. در روش جراحی باز عضلات عمیق ناحیه شقیقه به طور کامل لیفت می‌شوند که در روش آندوسکوپ این لیفت عمقی و کامل به درستی انجام نمی‌شود.

برای کسانی که خواستار تغییرات متوسط هستند این روش مناسب و مقرون به صرفه است.

 • هزینه لیفت شقیقه به روش جراحی باز چقدر است؟

هزینه لیفت شقیقه به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ محل انجام جراحی، روش انجام آن، سابقه و تجربه جراح و عوامل مشابه دیگر. هزینه لیفت شقیقه در مجموعه الو جراح به طور متوسط 30 میلیون تومان است.

 • بهترین جراح لیفت شقیقه را چگونه انتخاب کنیم؟

در انتخاب بهترین جراح لیفت شقیقه باید به این فاکتور‌ها دقت کنید: مهارت جراح، تجربه و سابقه جراح، نحوه مشاوره قبلاز جراحی و انتخاب بهترین روش عمل، نحوه همراهی تیم جراحی و مشاوره در دوران نقاهت، قیمت جراحی. قبل از تصمیم‌گیری در مورد عمل، نتایج جراحی‌های قبلی جراح را حتما بررسی کنید.

 • ماندگاری لیفت شقیقه چقدر است؟

ماندگاری لیفت شقیقه به میزان خیلی زیادی بستگی به روش آن دارد. لیفت به روش جراحی باز بیشترین مدت ماندگاری را دارد و بیشتر از 10 سال با شما خواهد بود. لیفت به روش آندوسکوپ از نظر ماندگاری در رتبه دوم قرار دارد. لیفت با اندوتاین و لیفت با نخ نیز در رتبه های بعدر قرار می‌گیرند.