عمل لیپوماتیک
جراحی لیپوماتیک

عمل لیپوماتیک چیست؟

یکی از مدرن‌ترین روش‌های جراحی زیبایی به‌منظور از بین بردن چربی‌های بدن به‌ویژه در نواحی شکم و پهلو، عمل لیپوماتیک است. این جراحی از حدود 20 سال پیش به‌طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. جراحی لیپوماتیک به منظور پیکرتراشی در افرادی که با چاقی مواجه هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اساس روش لیپوماتیک حذف و خارج کردن سلول‌های چربی زیر پوستی است. لیپوماتیک از جهات زیادی شبیه به لیپوساکشن است با این تفاوت که روش لیپوماتیک روش به‌روزتر و مدرن‌تری بوده و در نحوه جداسازی سلول‌های چربی از زیر پوست نیز تفاوت‌های عمیقی با یک دیگر دارند.

بر خلاف روش لیپوساکشن جداسازی سلول‌های چربی موجود در بافت زیر پوست به شیوه‌ای انجام می‌شود که آسیبی به سلول‌های چربی وارد نشود. به همین دلیل است که سلول‌های چربی خارج شده از بدن فرد را می‌توان در دیگر نواحی بدن مانند لب‌ها، باسن، سینه و یا گونه‌ها تزریق کرد.

لیپوماتیک یکی از بی خطر ترین روش های پیکرتراشی است. بدون این که به بافت آسیب جدی وارد کند، موجب یکنواختی چربی زیر پوست شده و ظاهری صاف و یکنواخت به پوست شکم و پهلو می‌بخشد. جهت اثر بخشی مطلوب‌تر لیپوماتیک با روش‌های پیکر تراشی دیگری نظیر لیفت سینه، برجسته سازی باسن و دیگر روش‌های پیکر تراشی ترکیب می‌شود.

این روش تنها مختص به بانوان نبوده و آقایانی که قصد رهایی از چربی‌های اضافه بدن خود را دارند نیز می‌توانند از لیپوماتیک استفاده نمایند. این جراحی برای سیکس پک کردن شکم نیز مورد استفاده مردان قرار می‌گیرد.

عمل لیپوماتیک
روش جراحی ایجاد برش‌هایی با عرض چند میلیمتر
مدت زمان جراحی  ۲ تا 3 ساعت
بیهوشی دارد
دوره نقاهت روز جراحی مرخص می‌شوید / تا 1 هفته استراحت در منزل
لیپوماتیک برای چه کسانی مفید است

کدام افراد می‌توانند بدن خود را لیپوماتیک کنند؟

اگرچه تصمیم‌گیری برای هر نوع عمل زیبایی یک تصمیم فردی است. با این حال متأسفانه برخی از افراد تحت تأثیر نظر بقیه و بدون در نظر گرفتن ویژگی‌های بدنی خود این روش پیکر تراشی را جهت دستیابی به بدن ایده‌آل خود انتخاب می‌کنند.

به همین جهت توصیه می‌شود در وهله اول به منظور حفظ سلامتی خود و همچنین دست یابی به یک نتیجه خوب و مؤثر قبل از هر چیزی مطمئن شوید که کاندید مناسبی برای جراحی لیپوماتیک هستید؛ اما چه افرادی کاندیدای خوبی برای عمل لیپوماتیک هستند و چه افرادی کاندیدای مناسبی برای این عمل نیستند؟

انجام جراحی لیپوماتیک به افراد زیر 20 سال توصیه نمی‌شود. همچنین افرادی که به بیماری‌های زمینه‌ای و مشکلات خاصی نظیر مشکلات قلبی دچار هستند، بهتر است قبل از عمل با پزشکان متخصص خود مشورت نمایند و در صورتی که تشخیص پزشک عدم انجام عمل بود، از انجام عمل جداً خودداری نمایند.

عمل لیپوماتیک برای افرادی که دچار افتادگی شدید پوست هستند نیز توصیه نمی‌شود. این افراد باید از دیگر روش‌های زیبایی مانند روش ابدومینوپلاستی استفاده نمایند.

در افرادی که دارای بیماری‌هایی نظیر آریتمی قلبی یا نامنظمی ضربان قلب، اختلالات تشنج و یا خونریزی بیش از حد هستند و همچنین افرادی که سابقه لخته شدن خون در ریه‌ها و یا پا را دارند، عوارض حین و بعد جراحی لیپوماتیک می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

علاوه بر این افرادی که داروهای خاصی نظیر کوادمین (وارفارین)، آسپرین و یا دارو‌های ضد التهابی غیر استروئیدی مصرف می‌نمایند، ممکن است در حین عمل با خونریزی بیشتری مواجه شوند.

بنابراین توصیه می‌شود در صورت استفاده از این قبیل داروها و یا هر داروی خاص دیگری حتماً پزشک معالج را مطلع سازید و در صورت امکان و صلاحدید متخصص خود حداقل دو هفته قبل از عمل از مصرف این چنین داروهایی اجتناب کنید.

برای دریافت مشاوره غیر‌حضوری با ما در ارتباط باشید!

لیپوماتیک مناسب کسانی است که چاقی مفرط ندارند

جراحی لیپوماتیک برای افرادی که چاقی مفرط ندارند اما به صورت موضعی به‌ویژه در نواحی شکم و پهلو ذخیره چربی دارند و از چاقی رنج می‌برند، می‌تواند گزینه مطلوبی باشد. این گونه افراد معمولاً علیرغم ورزش و رعایت رژیم غذایی نیز نمی‌توانند به راحتی چربی‌های موضعی خود را از بین ببرند.

افرادی که سلامت فیزیکی خوب و پوست و عضله ارتجاعی دارند (دچار افتادگی پوست و عضله نیستند) می‌توانند کاندیداهای بسیار مناسبی برای عمل لیپوماتیک باشند.

لازم به ذکر است هیچ روش پیکر تراشی از جمله لیپوماتیک نمی‌تواند روش ماندگار و پاسخ ایده آل و یا راه حل دائمی برای کاهش وزن باشد. بهتر است بعد از انجام این جراحی نیز با ورزش و رعایت رژیم غذایی همواره وزن خود را کنترل نموده تا به نتیجه مؤثرتر و واقع‌بینانه‌تری دست پیدا کنید.

آمادگی‌های قبل از عمل لیپوماتیک

به منظور کسب بهترین نتیجه، بهتر است مواردی را قبل از انجام عمل رعایت کنید تا بتوانید نتیجه مطلوب‌تری از پیکرتراشی خود به دست آورید.

قبل از جراحی، بدن شما توسط یک پزشک متخصص مورد معاینه قرار می‌گیرد. در این جلسه پزشک حجم توده چربی را مورد معاینه قرار می‌دهد و چنانچه حجم چربی شما بیش از مقدار معمولی باشد به نحوی که عمل لیپوماتیک تأثیر مطلوبی نداشته باشد، از شما درخواست خواهد شد با ورزش و رعایت رژیم غذایی حجم چربی موجود را به منظور عملی شدن عمل کاهش دهید.

در صورتی که مقدار چربی موجود بسیار بیشتر از حد معمول باشد، پزشک احتمالاً شما را از انجام عمل منع کرده و دیگر روش‌های پیکر تراشی را به شما پیشنهاد خواهد داد.

قبل از عمل لیپوماتیک از خوردن آب زیاد اجتناب کنید و سعی کنید ناشتا باشید. بهتر است شب قبل از عمل نیز شام سبکی خورده و تا جایی که مقدور است معده و شکم خود را سبک و خالی نگه دارید.

مصرف قرص آسپرین با توجه به رقیق کردن خون می‌تواند، شدت خونریزی شما را افزایش دهد. به همین منظور حتماً باید دو هفته قبل از عمل مصرف آسپرین را متوقف کنید.

از کشیدن سیگار و یا مصرف قلیان اجتناب کنید. همچنین از مصرف ویتامین E یک روز پیش از عمل خودداری کنید.

رعایت توصیه‌های فوق در حین عمل جراحی می‌تواند کمک شایانی به کیفیت عمل داشته باشد. عمده توصیه‌هایی که در بالا به آن اشاره شد به این منظور است که در حین عمل عوارضی نظیر خونریزی بیش از حد و یا مشکلات انعقادی خون اتفاق نیفتد و جراح با آرامش بتواند فعالیت خود را انجام دهد.

عمل لیپوماتیک چگونه انجام می شود

عمل لیپوماتیک چگونه انجام می‌شود؟

در صورتی که قصد جراحی لیپوماتیک دارید، بی‌تردید یکی از مهم‌ترین سؤالات شما این است که مراحل عمل لیپوماتیک به چه صورت است؟ آشنایی با نحوه انجام عمل لیپوماتیک می‌تواند علاوه بر ارضای حس کنجکاوی شما، به شناخت بهتر این روش و انتظارات بعد از جراحی کمک شایانی داشته باشد.

عمل لیپوماتیک بیشتر به صورت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود اما در صورتی که منطقه تحت عمل بزرگ باشد، از بیهوشی عمومی استفاده می‌شود. اساس روش جراحی به این شکل است که با ایجاد شکافت‌ها و حفره‌هایی به میزان 2 الی 5 میلی متر لوله‌های باریکی به نام کانولا را به سطح زیر پوست وارد می‌کنند.

با استفاده از این لوله‌ها به کمک انرژی حاصل از امواج فراصوتی و همچنین لرزش و ارتعاش، سلول‌های چربی را از بافت جدا می‌کنند. به کمک مکش چربی‌های جدا شده از بافت را به بیرون بدن هدایت می‌کنند. به منظور افزایش بی‌حسی، ایجاد کرختی و همچنین کاهش خونریزی محلول‌هایی را از طریق حفره‌های ایجاد شده به زیر پوست تزریق می‌کنند.

ابزارهای جراحی لیپوماتیک مجهز به یک سیستم ایمنی هستند که در صورت نفوذ لوله‌های کانولا به بافتی غیر از بافت چربی، متوقف می‌شوند. این سیستم ایمنی منجر می‌شود که احتمال آسیب به دیگر بافت‌هایی مانند بافت عصبی مجاور بافت چربی به حداقل برسد.

روش لیپوماتیک آسیب جدی به بافت‌ها وارد نمی‌کند و به همین دلیل جزو روش‌های غیرتهاجمی محسوب می‌شود. یکی از مهم‌ترین مزایای آن این است که چربی‌هایی که از زیر پوست خارج می‌شوند، هیچ آسیبی نمی‌بینند و از این چربی‌ها می‌توان به منظور فرم دهی باسن، لیفت سینه و یا برجسته سازی گونه استفاده کرد.

جراحی لیپوماتیک برای کدام اندام‌ها قابل استفاده است؟

اگرچه روش جراحی لیپوماتیک، اغلب بر روی شکم و پهلوها انجام می‌شود اما آن را می‌توان بر روی نواحی دیگر بدن نیز انجام داد.

عمل لیپوماتیک پهلوها

یکی از رایج‌ترین نقاط برای عمل، لیپوماتیک پهلوها است، با استفاده از این روش می‌توان حجم توده چربی را در پهلوها به حداقل رساند و به این ترتیب به زیبایی بیشتر اندام زیباجویان کمک کرد.

عمل لیپوماتیک شکم

با توجه به این که بخش زیادی از چربی‌های بدن در شکم جمع می‌شود، یکی از مؤثرترین روش برای لاغری و کاهش چربی‌های شکم عمل لیپوماتیک است. با استفاده از این روش چربی‌های اضافه شکم را حذف کنید و به اندام ایده‌آل خود نزدیک‌تر شوید.

عمل لیپوماتیک غبغب

جراحی لیپوماتیک را می‌توان بر روی ناحیه غبغب نیز انجام داد. تجمع چربی‌ها در ناحیه غبغب ممکن است برای برخی آزار دهنده باشد، این افراد می‌توانند با استفاده از لیپوماتیک چربی‌های ناحیه غبغب را خارج کرده و چهره مطلوب‌تری داشته باشند.

عمل لیپوماتیک بازو

برخی افراد ممکن است به صورت موضعی چربی انباشته‌ای در ناحیه بازو داشته باشند. این چربی اضافه را می‌توان با استفاده از این جراحی از بدن خارج کرد. لیپوماتیک بازو بیشتر در میان خانم‌هایی که دچار چربی موضعی هستند و قصد دارند دست‌های کشیده و خوش تراش داشته باشند، رواج دارد.

عمل لیپوماتیک ران

پاها و به‌ویژه ران‌ها در داشتن یک اندام زیبا در میان خانم‌ها، نقش بالایی دارند. لیپوماتیک ران به منظور از بین بردن چربی‌های اضافه و سلولیدها، محبوبیت بالایی دارد. با لیپوماتیک ران و از بین بردن سلولیدها و چربی‌های اضافه می‌توانید پاها و اندامی زیباتر و تراشیده‌تر داشته باشید.

لیپوماتیک چه مزایایی نسبت به لیپوساکشن دارد؟

  • دوره نقاهت کوتاه‌تر
  • بدنی یک دست و یکنواخت
  • استفاده مجدد از چربی‌های تخلیه شده

اگرچه روش لیپوماتیک و لیپوساکشن از اساس مشابه هم هستند و هر دو به منظور خارج کردن چربی‌های اضافه مورد استفاده قرار می‌گیرد اما روش لیپوماتیک نسبت به لیپوساکشن دارای برتری‌های برجسته‌ای است. شاید مهم‌ترین مزیت آن استفاده مجدد از چربی‌ها استخراج شده، بر خلاف روش لیپوساکشن باشد چرا که در روش لیپوساکشن سلول‌های چربی خارج شده از بین می‌روند.

در لیپوماتیک پوست یکنواخت‌تر می‌شود و گلوله‌های چربی در زیر پوست باقی نمی‌مانند و دوره نقاهت کوتاه‌تری در مقایسه با لیپوساکشن دارد.

علاوه بر این در لیپوماتیک تنها نیاز است به مدت دو هفته گن لیپوماتیک ببندید. این در حالی است که در لیپوساکشن در حدود 6 ماه باید از گن استفاده کنید.

برای دریافت مشاوره غیر‌حضوری با ما در ارتباط باشید!

هزینه لیپوماتیک کل بدن

قیمت معمولا بر اساس هر ناحیه از بدن تعیین می شود. بعنوان مثال هزینه عمل لیپوماتیک شکم به تنهایی 3 ملیون و هزینه عمل شکم و پهلو 9 میلیون است (هر پهلو 3 میلیون). در صورتی که پشت بدن هم نیاز به لیپوماتیک داشته باشد (یا همان لیپوماتیک خط سوتین)، هزینه این قسمت هم 6 میلیون می شود. بطور کلی می توان گفت قیمت لیپوماتیک در تهران بسته به حجم چربی بدن، ما بین 15 الی 19 میلیون است. برای دریافت مشاوره تخصصی و اطلاع از هزینه پیکرتراشی با مشاورین مجموعه در ارتباط باشید.

دوره نقاهت لیپوماتیک و مراقبت‌های بعد از جراحی

عمل لیپوماتیک عموماً یک جراحی سرپایی است و در مواردی که حجم بالایی چربی برداشته نشود، نیاز به بستری ندارد. با این وجود جراحی لیپوماتیک نیز مانند هر جراحی دیگری دوره نقاهت دارد و به برخی مراقبت‌ها خاص نیز نیازمند است.

یکی از مهم‌ترین مراقبت‌های بعد از عمل، استفاده دو هفته‌ای از گن است. این گن بدن شما را محکم کرده و در عین حال ممکن است حرکات بدنی شما را نیز محدود نماید.

به منظور خارج کردن خونابه‌ها و مایعات تزریق شده به پوست، لوله‌هایی در زیر پوست شما کار گذاشته شده است تا مایعات اضافی را به بیرون بدن تخلیه کند. شما باید تحت نظر پزشک با نحوه مراقبت بعد از عمل آشنا بشوید.

احساس درد و تورم در روزهای اول بعد از جراحی لیپوماتیک کاملاً طبیعی است به همین دلیل دکتر بعد از جراحی تعدادی مسکن برای کاهش درد تجویز می‌کند. در کمتر از یک هفته درد به طرز چشمگیری کاهش می‌یابد به‌طوری که به احتمال زیاد در هفته دوم قادر خواهد بود فعالیت‌های عادی روزانه خود را بدون مشکل خاصی انجام دهید. در پایان هفته چهارم جراحی می‌توانید ورزش‌های سبک را شروع کنید.

عوارض احتمالی لیپوماتیک

از عوارض لیپوماتیک و پیکرتراشی می‌توان به موارد متعددی اشاره کرد. آسیب به سایر بافت‌های بدن نظیر رگ‌ها و عصب‌ها، کوفتگی بدن به علت ضربات ویبره‌ای لوله کانولا و خطر آمبولی و مسدود شدن رگ‌ها تعدادی از مهم‌ترین عوارضی هستند که ممکن است در حین عمل ایجاد شود. از عوارض عمل شکم و پهلو نیز می‌توان به محل زخم‌ها اشاره کرد که با استفاده از برخی روش‌های زیبایی می‌توان آن‌ها را از بین برده و یا تا حد زیادی کاهش داد.

پرسش و پاسخ جراحی لیپوماتیک

  • ترشحات بعد از لیپوماتیک چند روز ادامه دارد؟

تا یک هفته بعد از عمل، بروز ترشحات طبیعی است.

  • فرد در عمل لیپوماتیک چند سایز کم می‌کند؟

این جراحی باعث کاهش 3 الی 4 سایز از سایز بدن فرد می‌شود.

  • عمل لیپوماتیک چقدر طول می کشد؟

مدت زمان جراحی در عمل شکم، پهلو و پشت حدودا 3 ساعت است.

  • امکان مرگ در اثر لیپوماتیک وجود دارد؟

این تهدید فقط برای کسانی که شرایط خاصی مانند کم خونی، مشکلات قلبی عروقی، شاخص توده بدنی بالای 35 دارند، وجود دارد. برای همین این جراحی برای این افراد توصیه نمی‌شود.

  • دکتر خوب برای عمل لیپوماتیک چه تخصصی باید داشته باشد؟

بهترین جراح لیپوماتیک شکم و پهلو می تواند تخصص جراحی عمومی یا پلاستیک داشته باشد. سابقه جراح در این مورد بسیار مهم است.

  • ماندگاری عمل لیپوماتیک چقدر است؟

اگر شخص سبک زندگی خود را بهبود ببخشد امکان برگشت چربی بعد از عمل لیپوماتیک وجود نخواهد داشت؛ یعنی فعالیت‌های ورزشی روتین داشته باشد و در تغذیه تا حد امکان از مضرف بی رویه غذاهای چرب پرهیز کند.

  • خطر امبولی در لیپوماتیک وجود دارد؟

خطر امبولی با توجه به دستگاه‌های پیشرفته‌ای که در چند سال اخیر وارد حوزه پزشکی شده‌اند، بسیار کم شده است.