یکی از مدرن‌ترین روش‌های جراحی زیبایی به‌منظور از بین بردن چربی‌های بدن به‌ویژه در نواحی شکم و پهلو، عمل لیپوماتیک است که از حدود 20 سال پیش به‌طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. جراحی لیپوماتیک توسط جراح عمومی و یا متخصص زیبایی به منظور پیکرتراشی در افرادی که با چاقی مواجه هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بر خلاف لاغری به روش ورزش که سلول‌های چربی از بین نمی‌روند بلکه با از دست دادن ذخیره چربی خود کوچک می‌شوند، اساس روش لیپوماتیک حذف و خارج کردن سلول‌های چربی زیر پوستی است. لیپوماتیک از جهات زیادی شبیه به لیپوساکشن است با این تفاوت که روش لیپوماتیک روش به‌روزتر و مدرن‌تری بوده و در نحوه جداسازی سلول‌های چربی از زیر پوست نیز تفاوت‌های عمیقی با یک دیگر دارند.

بر خلاف روش لیپوساکشن جداسازی سلول‌های چربی موجود در بافت زیر پوست به شیوه‌ای انجام می‌شود که آسیبی به سلول‌های چربی وارد نمی‌شود. به همین دلیل است که سلول‌های چربی خارج شده از بدن فرد را می‌توان در دیگر نواحی بدن مانند لب‌ها، باسن و یا گونه‌ها تزریق کرد.

لیپوماتیک بدون این که به بافت آسیب جدی وارد کند موجب یکنواختی چربی زیر پوست شده و ظاهری صاف و یکنواخت به پوست شکم و پهلو می‌بخشد. جهت اثر بخشی مطلوب‌تر لیپوماتیک با روش‌های پیکر تراشی دیگری نظیر لیفت سینه، برجسته سازی باسن و دیگر روش‌های پیکر تراشی ترکیب می‌شود.

این روش تنها مختص به زن‌ها نبوده و مردانی که قصد رهایی از چربی‌های اضافه بدن خود را دارند نیز می‌توانند از لیپوماتیک استفاده نمایند. لیپوماتیک برای سیکس پک کردن شکم نیز مورد استفاده مردان قرار می‌گیرد.

عمل لیپوماتیک  
روش جراحی ایجاد برش‌هایی با عرض چند میلیمتر
مدت زمان جراحی  ۲ تا 3 ساعت
بیهوشی دارد
دوره نقاهت روز جراحی مرخص می‌شوید / تا 1 هفته استراحت در منزل

کدام افراد می‌توانند بدن خود را لیپوماتیک کنند؟

اگرچه تصمیم‌گیری برای هر نوع عمل زیبایی یک تصمیم فردی است. با این حال متأسفانه برخی از افراد تحت تأثیر نظر بقیه و بدون در نظر گرفتن ویژگی‌های بدنی خود این روش پیکر تراشی را جهت دستیابی به بدن ایده‌آل خود انتخاب می‌کنند.

به همین جهت توصیه می‌شود در وهله اول به منظور حفظ سلامتی خود و همچنین دست یابی به یک نتیجه خوب و مؤثر قبل از هر چیزی مطمئن شوید که یک کاندید مناسب به منظور جراحی به روش لیپوماتیک هستید؛ اما چه افرادی کاندیدای خوبی برای عمل لیپوماتیک هستند؟ و چه افرادی کاندیدای مناسبی برای لیپوماتیک نیستند؟

انجام عمل لیپوماتیک به افراد زیر 20 سال توصیه نمی‌شود. همچنین افرادی که به بیماری‌های زمینه‌ای و مشکلات خاصی نظیر مشکلات قلبی دچار هستند، بهتر است قبل از عمل با پزشکان متخصص خود مشورت نمایند و در صورتی که تشخیص پزشک عدم انجام عمل بود، از انجام عمل جداً خودداری نمایند.

عمل لیپوماتیک برای افرادی که دچار افتادگی شدید پوست هستند نیز توصیه نمی‌شود. این افراد باید از دیگر روش‌های زیبایی مانند روش ابدومینوپلاستی استفاده نمایند. در افرادی که دارای بیماری‌هایی نظیر ریتمی قلبی، اختلالات تشنج و یا خونریزی بیش از حد هستند و همچنین در افرادی با سابقه لخته شدن خون در ریه‌ها و یا پاها هستند، عوارض حین و بعد جراحی لیپوماتیک می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

علاوه بر این افرادی که داروهای خاصی نظیر کوادمین (وارفارین)، آسپرین و یا دارو‌های ضدالتهابی غیراستروئیدی مصرف می‌نمایند، ممکن است در حین عمل با خونریزی بیشتری مواجه شوند. بنابراین توصیه می‌شود در صورت استفاده از این قبیل داروها و یا هر داروی خاص دیگری حتماً پزشک معالج را مطلع سازید و در صورت امکان و صلاحدید متخصص خود حداقل دو هفته قبل از عمل از مصرف این چنین داروهایی اجتناب کنید.

لیپوماتیک برای افرادی که چاقی مفرط ندارند اما به صورت موضعی به‌ویژه در نواحی شکم و پهلو ذخیره چربی دارند و از چاقی رنج می‌بیزند می‌تواند گزینه مطلوبی باشد. این گونه افراد معمولاً علیرغم ورزش و رعایت رژیم غذایی نیز نمی‌توانند به راحتی چربی‌های موضعی خود را از بین ببرند.

افراد غیر سیگاری که معمولاً سلامت فیزیکی خوبی دارند و پوست و عضله ارتجاعی دارند (دچار افتادگی پوست و عضله نیستند) می‌توانند کاندیداهای بسیار مناسبی برای عمل لیپوماتیک باشند.

لازم به ذکر است هیچ روش پیکر تراشی از جمله لیپوماتیک نمی‌تواند روش ماندگار و پاسخ ایده آل و یا راه حل دائمی برای افزایش وزن باشد. بهتر است بعد از لیپوماتیک نیز با ورزش و رعایت رژیم غذایی همواره وزن خود را کنترل نموده تا به نتیجه مؤثرتر و واقع‌بینانه‌تری دست پیدا کنید.

آمادگی‌های قبل از عمل لیپوماتیک

به منظور کسب بهترین نتیجه ممکن از عمل لیپوماتیک بهتر است مواردی را قبل از عمل رعایت کرد تا بتوانید نتیجه مطلوب‌تری از پیکرتراشی خود به دست آورید.

قبل از عمل بدن شما توسط یک پزشک متخصص مورد معاینه قرار می‌گیرد. در این جلسه پزشک حجم توده چربی را مورد معاینه قرار می‌دهد و چنانچه حجم چربی شما بیش از مقدار معمولی باشد به نحوی که عمل لیپوماتیک تأثیر مطلوبی نداشته باشد، از شما درخواست خواهد شد با ورزش و رعایت رژیم غذایی حجم چربی موجود را به منظور عملی شدن عمل کاهش دهید.

در صورتی که مقدار چربی موجود بسیار بیشتر از حد معمول باشد، پزشک احتمالاً شما را از انجام عمل منع کرده و دیگر روش‌های پیکر تراشی را به شما پیشنهاد خواهد داد.

قبل از عمل لیپوماتیک از خوردن آب زیاد اجتناب کنید و سعی کنید ناشتا باشید. بهتر است شب قبل از عمل نیز شام سبکی خورده و تا جایی که مقدور است معده و شکم خود را سبک و خالی نگه دارید. مصرف قرص آسپرین با توجه به رقیق کردن خون می‌تواند به شدت خونریزی شما را افزایش دهد به همین منظور حتماً باید دو هفته قبل از عمل مصرف آسپرین را متوقف کنید. از کشیدن سیگار و یا مصرف قلیان اجتناب کنید و همچنین از مصرف ویتامین E یک روز پیش از عمل خودداری کنید.

رعایت توصیه‌های فوق در حین عمل جراحی می‌تواند کمک شایانی به کیفیت عمل داشته باشد. عمده توصیه‌هایی که در بالا به آن اشاره شد به این منظور است که در حین عمل عوارضی نظیر خونریزی بیش از حد و یا مشکلات انعقادی خون اتفاق نیفتد و جراح با آرامش بتواند فعالیت خود را انجام دهد.

عمل لیپوماتیک چگونه انجام می‌شود؟

در صورتی که قصد جراحی لیپوماتیک دارید بی‌تردید یکی از مهم‌ترین سؤالات شما این است که روش جراحی لیپوماتیک به چه صورت است؟ آشنایی با نحوه انجام عمل لیپوماتیک می‌تواند علاوه بر ارضای حس کنجکاوی شما به شناخت بهتر این روش و انتظارات بعد از جراحی کمک شایانی داشته باشد.

عمل لیپوماتیک بیشتر به صورت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود اما در صورتی که منطقه تحت عمل بزرگ باشد از بیهوشی عمومی استفاده می‌شود. اساس روش جراحی به این شکل است که با ایجاد شکافت‌ها و حفره‌هایی به میزان 2 الی 5 میلی متر لوله‌های باریکی موسوم به لوله‌های کانو را به سطح زیر پوست وارد کرده و با استفاده از این لوله‌ها به کمک انرژی حاصل از امواج فراصوتی و همچنین لرزش و ارتعاش سلول‌های چربی را از بافت جدا می‌کنند و به کمک مکش چربی‌های جدا شده از بافت را به بیرون بدن هدایت می‌کنند. به منظور افزایش بی‌حسی، ایجاد کرختی و همچنین کاهش خونریزی محلول‌هایی را از طریق حفره‌های ایجاد شده به زیر پوست تزریق می‌کنند.

ابزارهای جراحی لیپوماتیک مجهز به یک سیستم ایمنی هستند که در صورت نفوذ لوله‌های کانولا به بافتی غیر از بافت چربی، متوقف می‌شوند. این سیستم ایمنی منجر می‌شود که احتمال آسیب به دیگر بافت‌هایی مانند بافت عصبی مجاور بافت چربی به حداقل برسد.

روش لیپوماتیک آسیب جدی به بافت‌ها وارد نمی‌کند و به همین دلیل جزو روش‌های غیرتهاجمی محسوب می‌شود. یکی از مهم‌ترین مزایای لیپوماتیک این است که چربی‌هایی که از زیر پوست خارج می‌شوند عمدتاً بدون آسیب دیدگی بوده و از این چربی‌ها می‌توان به منظور فرم دهی باسن، لیفت سینه و یا برجسته سازی گونه استفاده کرد.

برای دریافت مشاوره غیر‌حضوری با ما در ارتباط باشید!

واتس آپ
تماس تلفنی

جراحی لیپوماتیک برای کدام اندام‌ها قابل استفاده است؟

اگرچه روش جراحی لیپوماتیک، اغلب بر روی شکم و پهلوها انجام می‌شود اما عمل لیپوماتیک را می‌توان بر روی نواحی دیگر بدن نیز انجام داد.

عمل لیپوماتیک پهلوها

یکی از رایج‌ترین نقاط برای عمل لیپوماتیک، لیپوماتیک پهلوها است، با استفاده از لیپوماتیک می‌توان حجم توده چربی را در پهلوها به حداقل رساند و به این ترتیب به زیبایی بیشتر اندام زیباجویان کمک کرد.

عمل لیپوماتیک شکم

با توجه به این که بخش زیادی از چربی‌های بدن در شکم جمع می‌شود، یکی از مؤثرترین روش برای لاغری و کاهش چربی‌های شکم عمل لیپوماتیک است. با استفاده از لیپوماتیک می‌توانید چربی‌های اضافه شکم را حذف کنید و به اندام ایده¬آل خود نزدیک‌تر شوید.

عمل لیپوماتیک غبغب

عمل لیپوماتیک را می‌توان بر روی ناحیه غبغب نیز انجام داد. تجمع چربی‌ها در ناحیه غبغب ممکن است برای برخی آزار دهنده باشد، این افراد می‌توانند با استفاده از لیپوماتیک چربی‌های ناحیه غبغب را خارج کرده و چهره مطلوب‌تری داشته باشند.

عمل لیپوماتیک بازو

لیپوماتیک صرفاً به منظور کاهش وزن بدن در افرادی که دچار اضافه وزن هستند نیست، برخی افراد ممکن است به صورت موضعی چربی انباشته‌ای در ناحیه بازو داشته باشند. این چربی اضافه را می‌توان با استفاده از لیپوماتیک از بدن خارج کرد. لیپوماتیک بازو بیشتر در میان خانم‌هایی که دچار چربی موضعی هستند و قصد دارند دست‌های کشیده و خوش تراش داشته باشند، رواج دارد.

عمل لیپوماتیک ران

با توجه به نقش پاها و به‌ویژه ران‌ها در داشتن یک اندام زیبا به‌ویژه در میان خانم‌ها، لیپوماتیک ران به منظور از بین بردن چربی‌های اضافه و سلولیدها یکی از محبوب‌ترین انواع عمل لیپوماتیک است که امروزه به‌طور گسترده‌ای در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. با لیپوماتیک ران و از بین بردن سلولیدها و چربی‌های اضافه می‌توانید پاها و اندامی زیباتر و تراشیده‌تر داشته باشید.

روش لیپوماتیک چه مزایایی نسبت به روش لیپوساکشن دارد؟

  • دوره نقاهت کوتاه‌تر
  • بدنی یک دست و یکنواخت
  • استفاده مجدد از چربی‌های تخلیه شده

اگرچه روش لیپوماتیک و لیپوساکشن از اساس مشابه هم هستند و هر دو به منظور خارج کردن چربی‌های اضافه مورد استفاده قرار می‌گیرد اما روش لیپوماتیک نسبت به لیپوساکشن دارای برتری‌های برجسته‌ای است. شاید مهم‌ترین مزیت لیپوماتیک استفاده مجدد از چربی‌ها استخراج شده، بر خلاف روش لیپوساکشن باشد چرا که در روش لیپوساکشن سلول‌های چربی خارج شده از بین می‌روند. در لیپوماتیک پوست یکنواخت‌تر است و گلوله‌های چربی در زیر پوست باقی نمی‌مانند. لیپوماتیک دوره نقاهت کوتاه‌تری در مقایسه با لیپوساکشن دارد

علاوه بر این در لیپوماتیک تنها نیاز به مدت دو هفته به بستن گن نیاز دارید. این در حالی است که در لیپوساکشن در حدود 6 ماه باید گن استفاده کنید.

دوره نقاهت لیپوماتیک و مراقبت‌های بعد از انجام جراحی

عمل لیپوماتیک عموماً یک جراحی سرپایی است و در مواردی که حجم بالایی چربی برداشته نشود، نیاز به بستری ندارد. با این وجود جراحی لیپوماتیک نیز مانند هر جراحی دیگری دوره نقاهت دارد و به برخی مراقبت‌ها خاص نیز نیازمند است.

یکی از مهم‌ترین مراقبت‌های بعد از عمل استفاده دو هفته‌ای از گن است. این گن بدن شما را محکم کرده و در عین حال ممکن است حرکات بدنی شما را نیز محدود نماید.

به منظور خارج کردن خونابه‌ها و سرمای تزریق شده به پوست، لوله‌هایی در زیر پوست شما کار گذاشته شده است تا مایعات اضافی را به بیرون بدن تخلیه کند. شما باید تحت نظر پزشک با نحوه مراقبت و زمان خروجی این لوله‌های بخصوص آشنا شوید.

احساس درد و تورم در روزهای اول بعد از جراحی لیپوماتیک کاملاً طبیعی است به همین دلیل دکتر بعد از جراحی تعدادی مسکن برای کاهش درد تجویز می‌کند. در کمتر از یک هفته درد به طرز چشمگیری کاهش می‌یابد به‌طوری که به احتمال زیاد در هفته دوم قادر خواهد بود فعالیت‌های عادی روزانه خود را بدون مشکل خاصی انجام دهید. در پایان هفته چهارم جراحی لیپوماتیک می‌توانید ورزش‌های سبک را شروع کنید.

عوارض احتمالی لیپوماتیک

از عوارض حین جراحی لیپوماتیک می‌توان به موارد متعددی اشاره کرد. آسیب به سایر بافت‌های بدن نظیر رگ‌ها و عصب‌ها، کوفتگی بدن به علت ضربات ویبره‌ای لوله کانو و خطر آمبولی و مسدود شدن رگ‌ها تعدادی از مهم‌ترین عوارضی هستند که ممکن است در حین عمل ایجاد شود. از عوارض بعد از عمل نیز می‌توان به محل زخم‌ها اشاره کرد که با استفاده از برخی روش‌های زیبایی می‌توان آن‌ها را از بین برده و یا تا حد زیادی کاهش داد.

برای دریافت مشاوره غیر‌حضوری با ما در ارتباط باشید!

واتس آپ
تماس تلفنی