امیدواریم از جراحی خود راضی بوده و تا به اینجا دوران نقاهت بعد از جراحی را به خوبی پشت سر گذاشته باشید. کیفیت مراقبت‌های بعد از جراحی در کیفیت نتیجه نهایی جراحی تأثیر مستقیم دارد؛ یعنی بعد از مهارت و تجربه جراح، این نحوه و کیفیت مراقبت بعد از جراحی است بیشتر تأثیرگذاری را دارد. باوجوداین، بسیاری از افراد نمی‌دانند بعد از جراحی و در طول زمان بهبودی باید چه کاری انجام دهند. دانستن این دستورالعمل‌ها و انجام دادن آن‌ها طبق دستور پزشک باعث می‌شود روند بهبودی به درستی پیش برود و نتیجه خوبی حاصل شود. در ادامه قصد داریم تا به مراقبت‌های بعد از عمل ابدومینوپلاستی بپردازیم.

باید و نبایدهای مراقبت‌های بعد از عمل ابدومینوپلاستی

  1. بعد از عمل ابدومینوپلاستی تا 3 روز بعد از جراحی دوش نگیرید. در وان حمام نکنید و به‌هیچ‌وجه دوش آب گرم نگیرید و محل برش و بخیه‌های خود را مالش ندهید. برای تمیز کردن محل زخم و بخیه فقط می‌توانید محل اطراف آن را با یک دستمال مرطوب پاک کنید.
  2. تا 2 هفته اول حتماً از توالت فرنگی استفاده کنید.
  3. بعد از عمل ابدومینوپلاستی کاملاً صاف نایستید. ایستادن در این حالت می‌تواند به شما آسیب جدی وارد کند. پس از 1 یا 2 هفته می‌توانید درست بیاستید.
  4. یک ساعت بعد از جراحی راه بروید. به دفعات زیاد اما کوتاه، پیاده‌روی کنید. به‌جز پیاده‌روی هیچ ورزش دیگری را انجام ندهید. پیاده‌روی برای جلوگیری از تشکیل لخته خون ضروری است. کل روز در رختخواب دراز نکشید تا جایی که می‌توانید به آرامی حرکت کنید.
  5. فعالیت‌های سنگین انجام ندهید. به‌هیچ‌وجه وسایل سنگین را بلند نکنید، فشار ندهید و نکشید. بالا رفتن فشار خون باعث خون‌ریزی در محل برش‌ها می‌شود.
  6. رژیم غذایی سالم داشته باشید. نوشیدن مایعات بعد از جراحی بسیار مهم است. نوشیدنی‌های غیر گازدار، فاقد الکل و بدون کافئین مثل آب، شیر و آبمیوه مصرف کنید. همچنین در 24 ساعت اول غذاهای نرم و مقوی مصرف کنید، بعد از جراحی ممکن است دچار یبوست شوید. پس از غذاهای پر فیبر مانند سبزیجات استفاده کنید.
  7. سیگار نکشید. استعمال دخانیات می‌تواند عوارض خطرناکی داشته باشد و همچنین روند بهبود شما بعد از جراحی را مختل می‌کند.
  8. از قرار دادن زخم‌های خود زیر نور مستقیم خورشید تا چندین ماه خودداری کنید. اگر زخم‌ها در معرض آفتاب قرار گیرند، تیره می‌شوند و مدت‌زمان بیشتری طول می‌کشد تا محو شوند.
  9. تمام داروهایتان را طبق دستور پزشک مصرف کنید. این داروها شامل شل‌کننده عضلانی و غیره هستند. اگر درد شدید دارید، می‌توانید برای کمتر شدن درد از داروهایی مثل استامینوفن و یا ایبوپروفن استفاده کنید. حداقل تا 2 هفته پس از جراحی از مصرف قرص آسپرین یا داروهای مرتبط با آن خودداری کنید چون مصرف این داروها می‌تواند باعث خون‌ریزی شود.
  10. روزی یک بار گن را خارج کرده و شکم و پهلوهایتان را ماساژ دهید و دوباره گن را بپوشید.

توضیحات تکمیلی

بعد از جراحی اگر همان روز مرخص شدید یا روز بعد، باید تحت مراقبت یک فرد مسئول و بالغ باشید. این فرد باید به تمام دستورالعمل‌ها و نکات آگاه باشد تا بتواند در 24 ساعت اول پس از جراحی به درستی از شما مراقبت کند.

گن بعد از جراحی

تیم جراحی هنگام خروج از اتاق عمل یک شکم‌بند و گن برای فشرده‌سازی ناحیه جراحی شده، تهیه و در اختیار شما قرار می‌دهد تا بپوشید. این لباس به کاهش ورم و کاهش خطر ایجاد هماتوم و سروما کمک می‌کند و روند بهبود زخم‌ها را سرعت می‌بخشد؛ و تا زمانی که پزشک دستور بدهد باید آن را بپوشید یعنی تا حدود 3 ماه باید از گن استفاده کنید. فقط اجازه دارید برای مدت‌زمان کوتاهی که حمام می‌روید آن را دربیاورید.

استراحت و نحوه خوابیدن

ازآنجایی‌که در این جراحی پوست اضافه شکم برداشته می‌شود و عضلات شکم سفت می‌شوند، شما به مدت 1 یا 2 هفته یا بیشتر برای سرپا ایستادن دچار مشکل می‌شوید. در این دوره، هنگام دراز کشیدن چند بالشت زیر سر و زانوی خود قرار دهید تا کمترین فشار به محل جراحی وارد شود.

به مدت حداقل یک هفته فقط به پشت بخوابید و حالت خوابیدن شما، به‌صورت طاق‌باز باشد. در این مدت به‌هیچ‌وجه به روی شکم و پهلو نخوابید.

ترشحات بعد از جراحی

ممکن است بعد از جراحی از محل برش‌ها و بخیه‌های شما برای مدتی آب و خون ترشح شود. در این موارد پزشک لوله‌های نازک و کوچکی بنام درن را در اطراف محل برش قرار می‌دهد تا مایعات جمع شده در اطراف آن، تخلیه شود. این موضوع طبیعی است و لازم نیست نگران شوید. مقدار مایع تخلیه شده را ثبت کنید تا پزشک مقدار مایع تخلیه شده را بررسی کند. همچنین رنگ این مایع می‌تواند بین قرمز و زرد تغییر کند، پس نگران نباشید. برای تخلیه بهتر این ترشحات، ناحیه شکم و پهلو و پشت را ماساژ داده تا خونابه و ترشحات از درنها تخلیه شود. هر چقدر ماساژ بیشتر باشد، ترشحات بهتر تخلیه می‌شوند. بهتر است ماساژ با روغن بچه یا روغن زیتون انجام شود.

دوران نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی

اینکه دوره نقاهت شما چقدر طول می‌کشد بستگی به عوامل مختلفی دارد. عواملی مثل سن، سلامت عمومی فرد، نوع استخوان شکم و مراقب‌های بعد از جراحی. با توجه به این موارد پزشک درباره دوره نقاهتتان با شما صحبت خواهد کرد؛ اما به‌طورکلی بیشتر کسانی که جراحی کردند بعد از 8 هفته احساس بهبودی کامل می‌کنند.

مهم‌ترین نکته‌ای که در این دوران باید به خاطر بسپارید این است که حتماً دستورالعمل‌ها را طبق دستور پزشک انجام دهید و در صورت مشاهده علائمی که به آن اشاره خواهیم کرد، تاوَن با پزشک خود تماس بگیرید. علائمی مثل تب و لرز، خون‌ریزی بیش‌ازحد از محل برش‌ها، درد شدید و ناگهانی، متورم و قرمز شدن ناحیه جراحی شده. همچنین بعد از برداشتن چسب‌های بخیه ممکن است یک یا چند تاول در اطراف زخم خود مشاهده کنید. این مسئله نیز طبیعی است و این تاول‌ها بعد از چند روز از بین می‌روند.

بعد از عمل ابدومینوپلاستی، ورم یا کبودی در ناحیه شکم شما طبیعی است و بعد از 4 تا 6 هفته خوب می‌شود. یادتان باشد دوره نقاهت افراد متفاوت است و برخی از افراد ممکن است سریع‌تر و یا کندتر بهبود پیدا کنند؛ بنابراین لطفاً در دوره نقاهت و بهبودی خود صبور باشید و تمام دستورالعمل‌ها را به درستی انجام دهید. همچنین فراموش نکنید در صورت داشتن هرگونه سؤال، بدون تردید با مطب تماس بگیرید. با جراح و تیم جراحی درباره عمل مشورت کنید و تمام دستورالعمل‌ها و نکات در دوره نقاهت را یادداشت کنید تا فراموش نکنید.