عمل لیپوماتیک شکم و پهلو

تناسب‌اندام مسئله‌ای است که همه ما دوست داریم تا بدان دست یابیم. خوشبختانه علم پزشکی و جراحی زیبایی به‌قدری پیشرفت کرده که می‌توان در سریع ترین زمان به اندام ایده‌آل مدنظرمان دست یابیم. از جمله این جراحی‌ها می‌توان به لیپوماتیک شکم و پهلو اشاره کرد. لیپوماتیک شکم در واقع همان گونه که از نام آن پیداست موجب بهبود اندام در ناحیه شکم می‌شود. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر درباره عمل لیپوماتیک شکم بدانید.

لیپوماتیک شکم و پهلو چیست؟

معضل برآمدگی شکم از جمله مباحثی است که بسیاری از افراد با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند. برخی از افراد می‌توانند با گرفتن رژیم‌های غذایی مناسب و انجام ورزش، چربی‌های اضافی ناحیه شکم را از بین ببرند. اما برخی از افراد با وجود انجام چنین فعالیت‌هایی قادر به کاهش وزن در ناحیه شکم خود نیستند.

بدین ترتیب این افراد می‌توانند به سراغ انجام لیپوماتیک شکم بروند. لیپوماتیک شکم و پهلو از جمله جراحی‌هایی است که طی آن با استفاده از لوله‌های مخصوص چربی‌های اضافی این ناحیه را خارج می‌کنند. بدین ترتیب یک شخص می‌تواند شکمی صاف و زیبا داشته باشد.

تفاوت عمل لیپوماتیک شکم با لیپوساکشن

بر اساس مشاهدات گوناگون می‌توان گفت که عمل لیپوماتیک شکم در مجموع روش بهتری در برابر لیپوساکشن شناخته می‌شود. با استفاده از لیپوساکشن جراحان می‌توانند با استفاده از تکنیک مکش، چربی‌های اضافه نواحی مختلف بدن را کاهش دهند. اگرچه این مدل از جراحی شباهت نزدیکی با لیپوماتیک شکم دارد اما بااین‌حال دارای تفاوت‌های جزئی هستند.

همین تفاوت‌های جزئی موجب شده تا عمل لیپوماتیک شکم بیشتر از لیپوساکشن مورد اقبال عموم مردم قرار گیرد. مهم‌ترین تفاوت میان این دو جراحی را می‌توان به داشتن عوارض بیشتر لیپوساکشن دانست. در واقع آمارهای جهانی نشان داده است که امکان ایجاد عوارض گوناگون بعد از عمل لیپوساکشن بیشتر از عمل لیپوماتیک شکم و پهلو است.

آسیب‌ بافت بدن، به‌وجودآمدن ناهمواری‌های توده‌ای در چربی‌های بدن پس از لیپوساکشن بسیار بیشتر دیده شده است. این در حالی است که در لیپوماتیک شکم به دلیل استفاده از دستگاه‌های پیشرفته‌تر کمتر می‌توانیم شاهد عوارض مختلف باشیم.

از همین رو لیپوماتیک را به‌نوعی روشی پیشرفته‌تر از لیپوساکشن می‌دانند. شایان‌ذکر است که مهارت‌های متخصصین نیز در این عمل بسیار تأثیرگذار است. درصورتی‌که عمل لیپوماتیک را نزد جراحان غیرماهر انجام دهید احتمال ایجاد عوارض مختلف بیشتر است. از همین رو باید در انتخاب جراح خود نهایت دقت را به خرج دهید.

لیپوماتیک شکم و پهلو برای چه افرادی مناسب است؟

جراحی لیپوماتیک شکم و پهلو را نمی‌توان برای همه اشخاص انجام داد. از همین رو اگر شرایط زیر را دارید می‌توانید برای انجام عمل اقدام کنید:

افراد دارای سلولیت

سلولیت یا عفونت بافتی از جمله بیماری‌هایی است که پوست را درگیر می‌کند. از جمله علائم آن می‌توان به ایجاد یک ناحیه قرمزرنگ و ایجاد ورم بر روی پوست اشاره کرد. از همین رو در صورت ایجاد چنین عفونتی در ناحیه پوست شکم می‌توان با استفاده از لیپوماتیک آن را از بین برد.

افراد دارای اضافه‌وزن اندک

در صورت داشتن اضافه‌وزن بیش از حد ممکن است ابتدا این جراحی خطراتی را برای شما در پی داشته باشد. از همین رو معمولاً ابتدا پزشکان سعی می‌کنند با رژیم غذایی مناسب و ورزش اندکی وزن شما را پایین آورده و سپس برای انجام جراحی اقدام کنند.

افراد دارای چاقی موضعی

چاقی موضعی در واقع نوعی از چربی بدن است که درست در زیر پوست شکم ذخیره می‌شود. بدیهی است که چنین افرادی برای انجام لیپوماتیک شکم و پهلو مناسب هستند. زیرا اصلی‌ترین کار لیپوماتیک شکم نیز برداشتن چربی‌های اضافه این ناحیه از بدن است.

مزایای انجام عمل لیپوماتیک شکم

همان‌طور که پیش‌ازاین بیان کردیم، انجام عمل لیپوماتیک به‌طورکلی دارای مزایای گوناگونی است. از همین رو توانسته رضایت بسیاری از افراد را جلب کند. از جمله مزایای انجام لیپوماتیک شکم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دارای ایمنی بالا؛ به‌گونه‌ای که سیستم حفاظتی لوله‌های کانولا که با آن چربی‌ها را می‌کشند، مانع از آسیب‌زدن به بافت‌های غیرچربی شکم می‌شود.
 • کاهش احتمال بروز عوارضی مانند آمبولی به دلیل استفاده از دستگاه‌های پیشرفته
 • صاف و هموار شدن شکم در سریع ترین زمان ممکن
 • درد بسیار اندک در افراد نسبت به سایر روش‌ها که درد بیشتری را به همراه دارند.
 • مکان کشیدن پوست پس از عمل به جهت زیباتر کردن ناحیه شکم
 • دوره نقاهت بسیار کوتاه نسبت به سایر عمل ها
 • امکان انجام لیپوماتیک شکم با سایر عمل‌های زیبایی

انجام لیپوماتیک شکم همزمان با سایر عمل‌های زیبایی

یکی از مزیت‌های عمده‌ای که عمل لیپوماتیک شکم دارد، امکان انجام‌دادن آن با سایر روش‌های جراحی زیبایی است. در واقع برخی افراد می‌خواهند به جهت رسیدن به اندام متناسب و ایده‌آل خود جراحی‌های گوناگون را به‌صورت هم‌زمان یا در یک فاصله کوتاه‌مدت انجام دهند. برخی از عمل‌هایی که به‌منظور کاهش چربی‌های بدن انجام می‌شوند مانع از انجام دیگر عمل‌های زیبایی می‌شوند. از همین رو فراهم آمدن چنین شرایطی در جراحی‌های لیپوماتیک از مهم‌ترین مزیت‌های آن به شمار می‌آید. در ادامه به برخی از این عمل‌ها اشاره می‌کنیم:

عمل ماموپلاستی

ماموپلاستی در واقع همان جراحی ترمیمی پستان است. در بانوانی که اضافه‌وزن بیش از حد دارند ممکن است پستان‌ها به شکل افتاده دیده شود. این امر می‌تواند برای بسیاری از آن‌ها ناخوشایند باشند. خوشبختانه امکان این امر وجود دارد که هم‌زمان با برداشتن چربی‌های شکم با لیپوماتیک، عمل کوچک‌کردن سینه‌ها نیز انجام شود.

عمل ژنیکوماستی

برخی از مردان نیز دچار بزرگی و افتادگی سینه‌ها هستند. از همین رو این مورد می‌تواند مورد رضایت آن‌ها نباشد و در نتیجه اعتمادبه‌نفس مردان را کاهش دهد. عمل ژنیکوماستی نیز همانند ماموپلاستی به‌منظور ترمیم سینه‌ها انجام می‌شود. با این تفاوت که ژنیکوماستی مخصوص مردان است. مردانی که به‌منظور برداشتن چربی‌های ناحیه شکم با عمل لیپوماتیک اقدام می‌کنند می‌توانند هم‌زمان ژنیکوماستی را نیز انجام داده تا به اندام مدنظر خود دست یابند.

لیپوماتیک بازو

همان‌طور که از نام آن مشخص است، با استفاده از لیپوماتیک بازو می‌توان چربی‌های اضافی این ناحیه را برداشت. بدین ترتیب شاهد بازوهایی صاف و برجسته خواهیم بود. از همین رو لیپوماتیک یا لیفت بازو از پرتقاضاترین جراحی‌های لیپوماتیک به شمار می‌رود. خوشبختانه این امکان نیز مهیا است که همراه با لیپوماتیک شکم، عمل لیفت بازو را نیز انجام داد. بدین ترتیب افراد می‌توانند هم‌زمان به اندام مدنظر خود در بازو و شکم دست یابند.

تزریق چربی به باسن

یکی از جالب‌ترین نکاتی که می‌توان با لیپوماتیک شکم انجام داد امکان تزریق چربی برداشته از شکم به سایر نواحی بدن است. این امر به‌خصوص در مورد باسن بسیار استفاده می‌شود. شایان‌ذکر است که تزریق چربی به باسن بیشتر توسط بانوان صورت می‌گیرد.

مراحل انجام لیپوماتیک شکم و پهلو

در مجموع به‌منظور انجام لیپوماتیک شکم باید مراحل زیر را بگذرانید:

 1. بر اساس تشخیص جراح، بیمار ابتدا تحت بیهوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی قرار می گیرد. در بیهوشی عمومی، بیمار به طور کامل هوشیاری خود را از دست می‌دهد. این در حالی است که در بی‌حسی موضعی صرفاً بیمار بی حس و خواب‌آلود می‌شود. انتخاب هر کدام از آن‌ها بر اساس نیاز بیمار صورت می‌گیرد که پزشک بنا بر شرایط بیمار اقدام به انتخاب یکی از آن‌ها می‌کند.
 2. پس از بیهوشی، جراح با استفاده از دیامتر سوراخ‌هایی را در ناحیه شکم و پهلو ایجاد می‌کند.
 3. سپس لوله‌هایی به نام کانولا را در سوراخ‌های ایجاد شده وارد می‌کنند.
 4. در این مرحله دستگاه لیپوماتیک اقدام به مکش چربی‌های اضافه می‌کند. دستگاه حفاظتی لیپوماتیک به شکلی است که نمی‌تواند به بافت‌های غیر چربی آسیبی برساند. در واقع پس از مکش چربی‌ها درصورتی‌که به بافت غیر چربی برسد متوقف خواهد شد.
 5. پس از خارج‌کردن چربی‌ها، نوبت به خارج‌کردن خونابه‌ها می‌رسد. خارج‌کردن خونابه‌ها با استفاده از لوله‌های مخصوصی به نام لوله درن انجام می‌شود. لوله‌های درن دارای مخازن مشخصی هستند. از همین رو پس از پر شدن باید تخلیه شوند. لوله‌های درن یک هفته پس از لیپوماتیک نیز باید در بدن بماند تا به طور کامل خونابه‌ها را خارج کند.

مراقبت‌های بعد از لیپوماتیک شکم و پهلو

برای اینکه نتایج عمل شما رضایت بخش باشد، باید یک سری از نکات را رعایت کنید. در واقع مراقبت‌های بعد از جراحی موجب می‌شود تا احتمال ایجاد عوارض مختلف را به کمترین درصد ممکن کاهش دهید. از جمله نکاتی که باید رعایت کنید شامل موارد زیر است:

 • به پهلو و روی شکم خود نخوابید.
 • به مدت 12 ساعت پس از عمل با کمک یک همراه راه بروید.
 • از خوابیدن بیش از حد پس از جراحی اجتناب کنید. این مورد می‌تواند عوارضی را برای شما به همراه داشته باشد.
 • از گن‌های مخصوص با مشورت جراح استفاده کنید.
 • باید زخم‌های ایجاد شده را به طور مرتب پانسمان کنید. محل زخم را به طور مرتب بشویید. از نگه‌داشتن طولانی‌مدت پانسمان‌ها اجتناب کنید.
 • تا 3 روز پس از عمل استحمام نکنید.
 • از مصرف داروهای بدون تجویز پزشک اجتناب کنید.
 • پمادهای تجویز شده را به‌صورت مرتب استفاده کنید.
 • از انجام فعالیت‌های بدنی سنگین اجتناب کنید.
 • مهم: توصیه های مشاورین بعد از عمل را جدی بگیرید و مو به مو اجرا کنید.

عوارض عمل لیپوماتیک شکم

اگرچه در موارد فوق اشاره کردیم که عوارض لیپوماتیک شکم بسیار کم است اما بااین‌حال باید بدانید که این روش عاری از هرگونه عارضه نیست. در واقع تمامی عمل‌های جراحی که تا به امروز در دنیا صورت می‌گیرد ممکن است عوارضی را با خود به همراه داشته باشند.

لیپوماتیک شکم نیز از این قاعده مستثنی نیست. اگرچه همان‌طور که پیش‌ازاین بیان کردیم، عوارض ایجاد شده با لیپوماتیک شکم نسبت به سایر روش‌ها مانند لیپوساکشن بسیار کمتر است. در مجموع می‌توان گفت عوارض ناشی از لیپوماتیک شکم و پهلو به شرح زیر است:

 • ایجاد تورم و کبودی
 • ایجاد زخم و کلوئید (به ایجاد گوشت برجسته در ناحیه زخم، کلوئید گفته می‌شود.)
 • بی حسی در ناحیه جراحی شده
 • تجمع مایعات(سروما) در زیر پوست بدن
 • ایجاد لخته خون(هماتوم)
 • ایجاد ناهمواری‌های پوستی
 • احتمال ایجاد واکنش‌های آلرژیک به دلیل داروی بیهوشی در برخی از افراد
 • احتمال ایجاد عفونت

هزینه لیپوماتیک شکم

هزینه لیپوماتیک شکم بر مبنای شرایط مختلفی مانند مهارت و تجربه جراح، تکنیک عمل جراحی استفاده شده، نوع دستگاه ساکشن و… تعیین می‌شود. بااین‌حال بر اساس آخرین مصوبه مجموعه الو جراح می‌توان اشاره کرد که هزینه لیپوماتیک شکم برای مردان در سال 1402 بین 35 – 40 میلیون تومان است.

البته این میزان هزینه بر اساس میزان چربی فرد می‌تواند کاهش یا افزایش پیدا کند. همان‌طور که پیش‌ازاین بیان کردیم، امکان انجام برخی از جراحی‌های زیبایی دیگر در کنار لیپوماتیک شکم وجود دارد. به طور مثال می‌توان گفت که انجام لیپوماتیک شکم در کنار تزریق چربی به باسن برای بانوان هزینه‌ای بین 40 تا 45 میلیون تومان را در بر دارد.

پرسش‌وپاسخ متداول لیپوماتیک شکم

1. آیا لیپوماتیک شکم عوارض دارد؟

در مجموع هیچ عملی بدون عوارض نیست. بااین‌حال می‌توان گفت که لیپوماتیک شکم یکی از کم عارضه ترین جراحی‌های موجود در جهان است. کبودی، تورم، زخم، لخته خون و… از جمله عوارض موقتی است که ممکن است به وجود بیاید.

2. آیا لیپوماتیک شکم و پهلو درد دارد؟

ممکن است پس از جراحی کمی درد داشته باشید. بااین‌حال باید اشاره کرد که درد ناشی از لیپوماتیک شکم نسبت به دیگر جراحی‌های مشابه بسیار کمتر است.

3. لیپوماتیک شکم و پهلو چگونه انجام می‌شود؟

ابتدا جراح بیمار را بیهوش می‌کند. ایجاد سوراخ‌هایی بر روی ناحیه شکم با استفاده از دیامتر، واردکردن لوله‌های کانولا در سوراخ‌های ایجاد شده، مکش چربی‌های اضافی و قراردادن لوله‌های درن به جهت خارج‌کردن خونابه‌ها از دیگر مراحلی است که باید بگذرانید.

4. آیا می‌توان لیپوماتیک شکم و پهلو را با سایر عمل‌های زیبایی انجام داد؟

بله. خوشبختانه شرایط به شکلی مهیا است تا لیپوماتیک شکم و پهلو را با سایر جراحی‌های زیبایی مانند ماموپلاستی، ژنیکوماستی، تزریق چربی بر باسن و… انجام دهید.

5. مزیت‌های عمل لیپوماتیک شکم چیست؟

ایمنی بالا، کاهش احتمال بروز عوارض، انجام جراحی در مدت‌زمان کوتاه، داشتن دوران نقاهت کوتاه، انجام هم‌زمان آن با سایر جراحی‌های زیبایی و… از مزیت‌های عمل لیپوماتیک شکم است.

سخن پایانی

لیپوماتیک شکم و پهلو از جمله جراحی‌های زیبایی است که طی آن چربی‌های اضافی ناحیه شکم برداشته می‌شود. بدین ترتیب، شاهد تناسب‌اندام ایده آلی در این ناحیه هستیم. لیپوماتیک شکم با لیپوساکشن تفاوت‌هایی دارد و در مجموع روش پیشرفته‌تری به‌حساب می‌آید. عمل لیپوماتیک شکم برای افراد دارای سلولیت، افراد دارای اضافه‌وزن اندک و افراد دارای چاقی موضعی مناسب است.

ایمنی بالا، دوران نقاهت کوتاه، داشتن درد کمتر نسبت به سایر روش‌ها و… از مزیت‌های جراحی لیپوماتیک شکم است. شایان‌ذکر است که می‌توان لیپوماتیک شکم را همراه با سایر جراحی‌های زیبایی مانند ماموپلاستی، ژنیکوماستی، تزریق چربی به باسن و… انجام داد. ایجاد سوراخ‌هایی بر روی ناحیه شکم با استفاده از دیامتر، واردکردن لوله‌های کانولا در سوراخ‌های ایجاد شده، مکش چربی‌های اضافی و قراردادن لوله‌های درن به جهت خارج‌کردن خونابه‌ها، از مراحل انجام این جراحی است.

به‌منظور مشاهده نتایج لیپوماتیک شکم باید یک سری از نکات مانند نخوابیدن بر روی پهلو، عدم استحمام به مدت 72 ساعت، مصرف داروهای تجویز شده و… را پس از جراحی رعایت کند. کبودی، تورم، ایجاد زخم و… از جمله عوارضی است که ممکن است به وجود بیاید. در نهایت نیز باید گفت که هزینه جراحی لیپوماتیک شکم به موارد متعددی مانند انجام آن با دیگر جراحی‌های زیبایی، میزان چربی و… بستگی دارد.