لیپوماتیک ران چیست و چگونه انجام می‌شود؟

عدم تحرک و فعالیت روزانه موجب شده تا بسیاری از افراد از افزایش وزن و تجمع چربی در برخی از نواحی بدن مانند ران، پهلو و شکم ناراضی باشند. اما با استفاده از عمل لیپوماتیک ران بدون هیچ گونه عوارض جانبی می‌توان در کوتاه‌ترین زمان ممکن از این چربی‌ها خلاص شد و اندامی هماهنگ و متناسب داشت. لیپوماتیک پا روشی است که برای استخراج چربی‌های انباشته شده در نواحی ران و پاها مورد استفاده قرار می‌گیرد. لیپوماتیک ران پا کمک می‌کند تا روند لاغر شدن سریع‌تر پیش رفته و چربی اضافی برخی از نواحی پا که به سختی آب می‌شوند، از بین برود.

لیپوماتیک ران چیست؟

عمل لیپوماتیک ران روشی ساده و مطمئن است که چربی‌های اضافی نواحی مختلف ران و پا (که به صورت موضعی در زیر پوست انباشته شده است) را خارج می‌کند. چاقی پا و ران تاثیر زیادی در زیبایی و تناسب اندام دارد، علاوه بر این اضافه وزن در قسمت ران و شکم موجب می‌شود تا مشکلاتی از جمله درد در ناحیه زانو و مچ پا به‌وجود آید. بنابراین عمل لیپوماتیک ران نه تنها برای بهبود مشکلات درد پا و زانو، بلکه برای افزایش اعتماد به نفس نیز بسیار مفید و موثر است.

در قسمت ران پا نیز همانند سایر قسمت‌های بدن با افزایش وزن، چربی‌های اضافی ایجاد می‌شوند. از جمله مشکلاتی که به دلیل افزایش چربی در نواحی ران ایجاد می‌شود عبارت است از:

 • قسمت بالای ران به دلیل برخورد ران‌ها با یکدیگر خیلی زود عرق سوز می‌شود.
 • فرد در زمان راه رفتن احساس سنگینی کرده و به سختی قدم برمی‌دارد.
 • ران‌ها در زمان راه رفتن به یکدیگر برخورد کرده و راه رفتن را برای فرد سخت می‌کند.
 • در زمان پوشیدن لباس فرد با مشکل مواجه شده و نمی‌تواند لباس مناسب پیدا کند.

عمل لیپوماتیک پا چگونه انجام می‌شود؟

با استفاده از عمل لیپوماتیک ران می‌توان سلول‌های چربی اضافی انباشته شده در ناحیه ران را به کمک ارتعاشاتی که دستگاه ایجاد می‌کند استخراج نمود. از این عمل برای نواحی مختلف پا نیز استفاده می‌شود. در این روش چند لوله که کانولا نامیده می‌شوند از چند ناحیه مختلف از طریق پوست وارد پوست می‌شوند و سپس با ایجاد حرکت لرزشی چربی‌های موجود در زیر پوست را جدا کرده و با عمل مکش آنها را تخلیه می‌کنند.

لازم به ذکر است عمل لیپوماتیک ران به صورت ترکیبی با عمل‌های لیپوماتیک شکم و پهلو، لیپوماتیک بازو، ماموپلاستی و … انجام می‌شود و بیمار می‌تواند طی یک جلسه چربی نواحی مختلف بدن را تخلیه کند. عمل لیپوماتیک ران هم با بیهوشی و هم با بی‌حسی موضعی قابل انجام است. در صورتی که بیمار قصد داشته باشد چندین عمل را با هم انجام دهد، در صورت صلاحدید پزشک از بیهوشی کامل استفاده می‌شود.

چه افرادی کاندید عمل لیپوماتیک ران پا هستند؟

به طور کلی تمامی افرادی که در رده سنی 18 تا 60 سال هستند می‌توانند عمل لیپوماتیک ران را انجام دهند. هر فردی که از چربی‌های اضافی انباشته شده در نواحی ران و پا رنج می‌برند می‌توانند با استفاده از این عمل اندامی متناسب و خوش فرم داشته باشند. این عمل برای 2 دسته از افراد انجام می‌شود:

 1. افرادی که در نواحی پا و ران چربی دچار اضافه وزن هستند اما پوست آنها شل نشده است.
 2. افرادی که دارای وزن زیادی بوده و پس از کاهش وزن، پوست شل و مقداری چربی اضافی در نواحی ران دارند.

اقدامات لازم قبل از عمل لیپوماتیک ران

چنانچه قصد انجام عمل لیپوماتیک ران پا را دارید، لازم است پیش از عمل، چند نکته را رعایت کنید:

 • تا یک هفته پیش از عمل، مصرف هر گونه دخانیات را قطع کنید(حتی سیگار).
 • از مصرف داروهای ضد التهاب و ضد انعقاد خود از جمله آسپرین و … تا چند روز پیش از عمل خودداری کنید.
 • در صورت ابتلا به بیماری خاص، حتما به پزشک اطلاع دهید.
 • آزمایشات تجویز شده توسط پزشک را انجام دهید.

مراقبت‌های پس از عمل لیپوماتیک ران

این عمل همانند هر عمل دیگری یک دوره نقاهت دارد. در صورتی که از نواحی جراحی به درستی مراقبت نشود مشکلاتی از جمله تجمع باکتری و عفونت در اطراف بخیه ایجاد خواهد شد و محل بخیه‌ها دیرتر بهبود خواهند یافت. در نتیجه رعایت نکات زیر پس از انجام عمل لیپوماتیک الزامی است:

 • تا چند روز پس از عمل (به منظور جلوگیری از خونریزی) از انجام کارهای سنگین و تمرین‌های ورزشی خودداری کنید.
 • در صورتی که پزشک داروی خاصی را تجویز کرده باشد، داروها به موقع و به اندازه مناسب مصرف کنید.
 • پیاده روی آهسته به منظور جلوگیری از لخته شدن خود انجام دهید.
 • تا بهبودی کامل زخم‌ها از رفتن به سونا و جکوزی اجتناب کنید(پ.ن: حضور در این مکان‌ها احتمال عفونت را بیشتر خواهد کرد).
 • از مصرف داروهای ضد التهاب مانند آسپرین و ایبوپروفن تا 3 روز پس از عمل پرهیز کنید.
 • از مصرف غذاهای چرب و پرکالری بعد از عمل خود داری کنید.

تاثیر پوشیدن گن پس از انجام عمل لیپوماتیک ران

استفاده از گِن بعد از عمل لیپوماتیک ران، تاثیر فوق العاده ای در نتیجه جراحی دارد. زیرا:

 1. به نواحی که تحت جراحی بوده است، فشار به صورت یکنواخت وارد می‌شود.
 2. پوشیدن گن کمک می‌کند روند بهبود زخم با افزایش تولید کلاژن، تسریع یابد.
 3. از تجمع دوباره چربی در زیر پوست جلوگیری می‌کند.
 4. کمک می‌کند تا پوست بصورت ثابت و صاف بماند.
 5. از چین خوردن پوست در ناحیه ران جلوگیری می‌کند.

هزینه لیپوماتیک ران پا

هزینه عمل لیپوماتیک ران در مجموعه الوجراح برای سال 1402، بسته به مقدار چربی موجود در ران پا و نواحی اطراف آن، مابین 20 تا 35 میلیون تومان است. لازم به ذکر است، به دلیل اینکه این عمل جز عمل‌های زیبایی به شمار می رود، بیمه هزینه آن را پرداخت نمی‌کند.

سوالات متداول درباره لیپوماتیک ران

آیا برداشتن چربی با استفاده از عمل لیپوماتیک ران دائمی است؟

در صورتی که پرهیز غذایی و ورزش به صورت مرتب و درست رعایت شود و فرد از مصرف غذاهای چرب و پرکالری خودداری کند، ماندگاری این عمل بالا بوده و چربی اضافی در نواحی ران تجمع نخواهد داشت.

عوارض ناشی از جراحی پس از چند روز رفع می‌شود؟

در صورتی که فرد توصیه‌های پزشک را به درستی رعایت کند پس از 6 الی 8 هفته تمامی عوارض ناشی از عمل مانند تورم و کبودی به طور کامل رفع خواهند شد.

دوره نقاهت عمل لیپوماتیک ران چند روز است؟

به طور معمول بیمار بایستی تا 10 روز از انجام کارهای سنگین پرهیز کند و برای این که پوست ران به طور سفت شود بهتر است تا 3 الی 4 ماه از گن استفاده شود.

آیا عمل لیپوماتیک ران درد زیادی دارد؟

برای این که بیمار در طول عمل لیپوماتیک ران دردی احساس نکند پزشک از داروی بی‌حسی استفاده می‌کند و فرد در طول درمان هیچ دردی را احساس نخواهد کرد. هر زمان که آثار بی‌حسی از بین رفت پزشک بلافاصله از داروی بی‌حسی استفاده می‌کند.

لیپوماتیک ران برای سنین بالا نیز انجام می‌شود؟

در صورتی که فرد از نظر سلامت عمومی در شرایط مساعدی قرار داشته باشد و پزشک تشخیص دهد که وی می‌تواند عمل لیپوماتیک را انجام دهد، مانعی برای انجام این عمل وجود نخواهد داشت.

کلام آخر

عمل لیپوماتیک ران همانند سایر عمل لیپوماتیک، هیچ عارضه‌ ماندگاری برای بیمار به‌همراه ندارد. برخی از علائم مانند تورم و کبودی در نواحی ران(به دلیل ارتعاشاتی که در زیر پوست ایجاد می‌شود) طبیعی بوده و به مرور زمان بهبود می‌یابد. توجه کنید پس از عمل لیپوماتیک پا، توصیه ما به این است رژیم غذایی و برنامه لاغری همانند گذشته ادامه یابد.