جراحی پلک یا بلفلاروپلاستی

زیبایی چهره برای همه ما آنچنان خوشایند است که حاضر نیستیم آن را با هیچ چیز دیگری معامله کنیم. اما پیری مساله‌ای است که با گذشت سن و سال برای همه افراد اتفاق خواهد افتاد. یکی از اجزای صورت که تاثیر زیادی در زیبایی و جوانی چهره دارد و از روند پیری تأثیر بالایی می پذیرد، پلک‌ها هستند.

اگر چشم‌های خود را ببندید و یک چهره میانسال را در ذهن خود مجسم کنید، یکی از اعضای صورت که نشانه‌های پیری آن شخص را نشان می‌دهد پلک‌هایی هستند که پوست آنها شل شده است.

افتادگی پلک در درجه اول به علت کاهش خاصیت ارتجاعی پوست اطراف چشم رخ می‌دهد. پوست پلک بسیار نازک است و با گذشت زمان و افزایش سن شل می‌شود و می‌افتد. وقتی سن بالا می‌رود، کلاژن‌ها از بین می‌روند، در نتیجه قدرت، استحکام و کشسانی پوست نیز از بین می‌رود. ماهیچه‌ها نیز به مرور زمان ضعیف شده و به سختی می‌توانند چشم‌ها را باز نگه دارند. گاهی اوقات، افتادگی پلک ها می‌تواند مردمک را پوشانده و حتی در بینایی فرد اختلال ایجاد کند. افتادگی پلک می‌تواند یک یا هر دو چشم را تحت تأثیر قرار دهد.

خوشبختانه با انجام جراحی زیبایی پلک که بلفاروپلاستی نام دارد می‌توان این رویه را کاملا برطرف نمود تا چهره فرد همان جذابیت و زیبایی قبل را باز یابد.

جراحی بلفاروپلاستی برای چه کسانی مناسب است؟

جراحی بلفاروپلاستی در درجه اول برای زیبایی چهره انجام می‌پذیرد. این جراحی برای کسانی که در اثر افزایش سن، علائم پیری در چهره آن‌ها نمایان شده بسیار مفید خواهد بود. اما نکته‌ای که همواره باید به آن توجه کنید این است که افتادگی پلک صرفاً در اثر افزایش سن اتفاق نمی‌افتد و ممکن است علت آن ارثی نیز باشد و از همان دوران کودکی همراه شخص باشد.

این جراحی علاوه بر جنبه زیبایی جنبه درمانی نیز دارد. افرادی که دچار افتادگی پلک هستند، غالباً در چشم‌های خود احساس سنگینی می‌کنند (به دلیل افتادگی پلک) و به شدت از این مسئله احساس نارضایتی دارند. همچنین به دلیل افتادگی پلک ها، محدوده بینایی این افراد (به خصوص هنگامی که به سمت بالا نگاه می کنند) کم می‌شود و دچار مشکلاتی در بینایی می‌شوند.

بنابراین با انجام جراحی پلک یا بلفاروپلاستی می‌توان این مشکلات را درمان نمود.

قبل از جراحی بلفاروپلاستی به این موارد دقت کنید

 • هنگام ویزیت توسط جراح، سابقه پزشکی خود را با وی در میان بگذارید.
 • بهتر است یک هفته قبل از جراحی مصرف سیگار و مشروبات الکلی را متوقف کنید؛ در غیر اینصورت روند بهبودی شما با تاخیر همراه می‌شود.
 • همچنین در صورت استفاده از داروهای رقیق کننده خون مانند ایبوپروفن یا وارفارین، مصرف آن‌ها را نیز متوقف کنید.
 • تا حدود یک هفته بعد از جراحی بهتر است در منزل بمانید، برای همین بهتر مقدمات لازم را فراهم کنید و این مساله را با اعضای خانواده در میان بگذارید.

روش جراحی پلک

جراحی پلک به صورت سرپایی و با بیحسی موضعی انجام می‌شود و نیازی به بیهوشی ندارد، گرچه در صورت درخواست بیمار امکان انجام جراحی با بیهوشی نیز وجود دارد.

جراحی بلفاروپلاستی پلک بالا، یک جراحی سبک و نسبتا ساده به حساب می‌آید و تکنیک یا روش جراحی خاص خود را دارد. در این تکنیک جراح متخصص با اندازه گرفتن میزان برش و برداشتن پوست اضافه، شروع به انجام جراحی می‌کند.

برای همین جراح باید میزان پوستی که باید برداشته شود را به طور دقیق اندازه‌گيري کند. در صورت بروز اشتباه ممکن است عوارضی برای پلک‌ها به وجود آید یا تغییری در حالت پلک‌ها به وجود نیاید.

بعد از اندازه گیری و علامت زدن روی پلک، بیحسی انجام شده و بهد از تاثیر ماده بیحسی جراحی شروع می‌شود.

ابتدا در محل‌هایی که در مرحله قبل مشخص شدند برش‌هایی ایجاد می‌شود، پوست اضافه برداشته شده و سپس بافت چربی که در ناحیه پلک برخی افراد وجود دارد و باعث پف کردن پلک‌ها شده است، تخلیه می‌شود تا این پف نیز برطرف شود تا پلک ها فرم زیباتری به خود بگیرند.

بعد از برداشتن چربی های داخلی و پوست اضافه، محل برش بخیه زده می‌شود. نخ بخیه استفاده شده برای این منظور جزو ظریف‌ترین نخ‌های بخیه است و بخیه‌ها به گونه‌ای زده می‌شود که اثری از محل بخیه باقی نماند. بعد از اتمام، محل بخیه‌ها پانسمان می‌شود.

برای دریافت مشاوره غیر‌حضوری با ما در ارتباط باشید!

جراحی پلک و مراقبت‌های بعد از آن

 • بلافاصله پس از اینکه روند جراحی شما به پایان رسید، می توانید به منزل برگردید؛ بهتر است کسی شما را تا رسیدن به منزل همراهی کند.
 • جراحی پلک نسبت به سایر جراحی ها سریع تر بهبود می یابد و پوست پلک نسبت به سایر قسمت های بدن بهتر ترمیم می شود بنابراین نگران جای بخیه ها در این جراحی نباشید.
 • به جهت برشی که روی پوست زده می‌شود، مقداری تورم و کبودی ایجاد خواهد شد که پس از مدت ٢ هفته کاملاً بهبود می‌یابد.
 • با مصرف مسکن‌هایی که برای شما تجویز می‌شود کمک می‌کند تا پس از جراحی دردی احساس نکنید.
 • نکته ای که لازم است به آن توجه کنید این است که تا زمان کشیدن بخیه ها، محل آن را تمیز نگه دارید.
 • در صورتی که به جهت ضعیف بودن چشم های خود از لنز استفاده می کنید بهتر است تا دو هفته از عینک طبی استفاده کنید.
 • 24 ساعت اول حتما از کیسه یخ بر روی چشم و اطرافش استفاده کنید.
 • پمادهای مربوطه و داروهای تجویز شده را حتما طبق دستور استفاده کنید. مرتب روی پلک‌ها پماد زده شود، پمادهای تجویزی شامل: جنتامایسین، تتراسایکلین، ویتامین آ چشمی است.
 • از روز سوم می‌توانید حمام کنید. موقع حمام از آب و شامپو بچه استفاده کنید.

عوارض جراحی بلفاروپلاستی

 • این جراحی بدون درد هست و کمترین عوارض را دارد اما اگر توسط غیر جراح انجام شود ممکن است عوارض جبران ناپذیری داشته باشد. پس در انتخاب جراح خود با دقت عمل کنید.
 • ممکن است در یک یا دو روز اول بعد از جراحی تار ببینید یا به روشنایی حساسیت داشته باشید، این طبیعی است و جای نگرانی ندارد.
 • احتمال ایجاد تورم و کبودی ناشی از برش در ناحیه پلک ها وجود دارد.
 • اگر جراح مهارت کافی نداشته باشد امکان باقی ماندن جای بخیه وجود دارد.

جراحی بلفاروپلاستی و اقدامات قبل از جراحی

قبل از تصمیم‌گیری برای انجام هرگونه جراحی نیاز است تا در مورد آن جراحی و جزئیاتش مانند نحوه انجام عمل، مقدمات لازم، عوارض جراحی و مراقبت های بعد از آن اطلاعاتی را کسب کنید. در مقاله ای که در حال مطالعه آن هستید، همچنین مطالبی که در زیر لینک آنها قرار داده شده است، مطالب مورد نیاز را مطالعه کنید.

برای دریافت مشاوره در مورد جراحی میتوانید از طریق فضای مجازی با مشاورین مجموعه در ارتباط باشید و با ارسال عکس و شرح وضعیتتان، راهنمایی لازم را از مشاورین دریافت و برای تعیین وقت ویزیت اقدام کنید.

در هنگام ویزیت و معاینه حضوری توسط پزشک شرایط پزشکی و انتظارات شما بررسی شده، روش جراحی مناسب برای شما تعیین و به سوالات شما بطور کامل پاسخ داده خواهد شد.

در صورتی که شما علاوه بر افتادگی پلک، دچار افتادگی پلک نیز هستید، توصیه می‌شود که برای بهتر شدن نتیجه جراحی و جذابیت و جوانسازی هر چه بیشتر چهره، جراحی پلک را همراه با لیفت شقیقه انجام دهید.

برای دریافت مشاوره غیر‌حضوری با ما در ارتباط باشید!