جراحی ابدومینوپلاستی

عمل ابدومینوپلاستی(جراحی شکم)

ابدومینوپلاستی یا تامی تاک (Tummy Tuck)، جراحی زیبایی برای بهبود شکل ناحیه شکم است. در واقع جراحی شکم شامل برداشتن پوست شل اضافی و چربی است. از همین رو امروزه شاهد این امر هستیم که عمل ابدومینوپلاستی توسط برخی از افراد که به آن نیاز دارند انجام می‌شود. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با این عمل جراحی آشنا شوید.

عمل ابدومینوپلاستی چیست؟

به‌طورکلی ما انسان‌ها تمایل داریم تا همواره زیباتر دیده شویم. در واقع تلاش برای داشتن اندام ایده‌آل موجب می‌شود تا اعتمادبه‌نفس بیشتری را به دست آوریم. از همین رو ابدومینوپلاستی نیز می‌تواند در این زمینه کمک شایانی به ما کند تا به هدف ایده آل خود دست یابیم. ابدومینوپلاستی به بیان ساده جراحی زیبایی شکم است. واژه ابدومینوپلاستی از دو قسمت تشکیل شده است. ابدومینو+پلاستی که ابدومینو در علم پزشکی به معنای شکم و پلاستی به معنای جراحی زیبایی است.

به‌طورکلی دلایل مختلفی می‌تواند منجر به ایجاد پوست‌های اضافه و شل در ناحیه شکم شود. 2 دلیل عمده ایجاد چنین مشکلی را می‌توان کاهش وزن بسیار زیاد و بارداری در خانم‌ها دانست. علاوه بر موارد ذکر شده، افزایش سن و فرم طبیعی بدن در برخی از افراد نیز می‌تواند منجر به ایجاد پوست شل و اضافه در افراد شود. این شرایط در نهایت می‌تواند برخی از افراد را ترغیب کند تا برای انجام ابدومینوپلاستی اقدام کنند.

بیشتر بدانید: هزینه ابدومینوپلاستی چقدر است؟

انواع جراحی شکم

عمل جراحی زیبایی شکم توسط پزشکان با روش‌های متعددی صورت می‌گیرد. در واقع نوع جراحی زیبایی شکم بر اساس آناتومی بدن و نوع مشکل فرد انتخاب می‌شود. انواع ابدومینوپلاستی به شرح زیر است.

ابدومینوپلاستی کامل

این روش رایج‌ترین و سنتی‌ترین نوع ابدومینوپلاستی است. در طول جراحی، جراح 2 برش روی استخوان لگن یا نزدیک ناحیه ناف ایجاد می‌کند تا دسترسی بهتری به ساختارهای داخلی داشته باشد. ناف بیمار اغلب ممکن است نیاز به تغییر موقعیت داشته باشد تا از ظاهر طبیعی پس از جراحی اطمینان حاصل شود. انجام ابدومینوپلاستی کامل برای افراد زیر مناسب است:

 • مردان و زنانی که پوست یا چربی اضافه آن‌ها متوسط یا زیاد است.
 • خانم‌های باردار

جراحی شکم کوچک (مینی ابدومینوپلاستی)

همان‌طور که از نام آن پیداست، افرادی مناسب این مدل از جراحی هستند که اضافی شکم آن‌ها بسیار کم است. مینی ابدومینوپلاستی معمولاً فقط به قسمت پایین شکم مربوط می‌شود. از همین رو یک برش درست زیر ناف ایجاد می‌شود. نیاز به زمان کوتاه برای بهبودی و کم‌خطر بودن آن نسبت به ابدومینوپلاستی کامل از جمله مزایای این مدل از جراحی شکم است.

عمل ابدومینوپلاستی گرداگرد

در عمل ابدومینوپلاستی گرداگرد یا 360 درجه، هدف، بهبود پهلوهای منتهی به شکم است. از همین رو برش انجام شده در این روش بیشتر است. زمان لازم برای بهبودی ابدومینوپلاستی گرداگرد همانند جراحی شکم کامل است. در مواردی نیز مشاهده شده که زمان بیشتری نیز برای بهبودی لازم است. همچنین زخم‌های ایجاد شده در اثر این عمل ممکن است به لیپوساکشن نیز نیاز داشته باشد. این عمل معمولاً برای افرادی نیاز است که میزان زیادی از وزن خود را ازدست‌داده‌اند.

ابدومینوپلاستی معکوس

در برخی از افراد پوست شل در ناحیه بالای شکم ایجاد می‌شود. از همین رو برای این افراد تامی تاک معکوس موردنیاز است. در واقع تفاوت آن با ابدومینوپلاستی کامل یا سنتی نیز در ناحیه برش است. در ابدومینوپلاستی، کامل برش از ناحیه تحتانی شکم انجام می‌شود. این در حالی است که در تامی تاک معکوس شاهد برش از ناحیه فوقانی شکم هستیم. این روش گاهی با عنوان جراحی شکم اصلاح شده نیز شناخته می‌شود.

ابدومینوپلاستی
روش جراحی ایجاد برشی افقی در زیر شکم و برداشتن پوست اضافه
مدت زمان جراحی  2.5 تا 3 ساعت
بیهوشی دارد
دوره نقاهت 3 روز استراحت کامل / 7 تا 10 روز استراحت در منزل

ابدومینوپلاستی برای چه کسانی مناسب است؟

باید به این نکته توجه داشته باشید که تشخیص اینکه جراحی ابدومینوپلاستی برای چه کسی مناسب است به عهده پزشک متخصص است. مسئله مهم این است که شما نمی‌توانید افتادگی پوست شکم خود را با ورزش کردن از بین ببرید. زیرا هر اضافه وزنی نیاز به جراحی ابدومینوپلاستی ندارد. در چنین شرایطی اگر پزشک متخصص تشخیص دهد که این جراحی سلامت جسمانی شما را به خطر نمی اندازد می توانید عمل ذکر شده را انجام دهید. افراد مناسب این جراحی شامل اشخاص زیر هستند:

افراد دارای اضافه‌وزن

افرادی که دارای اضافه‌وزن در ناحیهٔ کمربند شکمی هستند به‌طوری‌که چاقی آن‌ها منجر به ایجاد پوستی اضافی در این ناحیه شده است. اگر بخواهیم این موضوع را ساده‌تر بیان کنیم ناف این افراد در اکثر موارد دچار افتادگی به سمت پایین است. در نتیجه هر چاقی در ناحیه شکم نیاز به جراحی ابدومینوپلاستی ندارد.

کاهش وزن زیاد

افرادی که کاهش وزن قابل‌توجهی داشته‌اند. در اکثر افراد این اتفاق منجر به ایجاد افتادگی پوست در ناحیه شکم می‌شود. از همین رو این افراد نیز کاندید جراحی ابدومینوپلاستی شکم یا حتی ابدومینوپلاستی ۳۶۰ درجه هستند. ابدومینوپلاستی 360 نیز روشی است که در آن هم از جراحی تامی تاک و هم لیپوساکشن استفاده می شود.

پس از بارداری

خانم‌هایی که سابقه بارداری و زایمان به روش سزارین و در برخی موارد زایمان طبیعی داشته‌اند. پوست و عضلات جدار شکمی خانم‌ها در اثر بارداری دچار کشیدگی بیش از حد می‌شود. از همین رو جراحی ابدومینوپلاستی برای این افراد بسیار مناسب است. توجه داشته باشید که به‌منظور جراحی ابدومینوپلاستی باید 6 ماه از آخرین بارداری شما گذشته باشد. زیرا بارداری مجدد باعث برهم‌زدن نتیجه جراحی می‌شود. آمارهای مختلف نشان داده است که این عمل اثر مخربی بر روی بارداری مجدد مادر ندارد.

مناسب برای کاهش سایز

ابدومینوپلاستی بهترین روش برای کاهش سایز است. باید توجه داشته باشیم که با انجام جراحی ابدومینوپلاستی کاهش محسوسی در وزن ایجاد نمی‌شود و بیشتر تغییرات در سایز است. همچنین لازم است بدانید که این جراحی باعث لاغری سایر نقاط بدن نمی‌شود.

مناسب برای ازبین‌بردن اثر جراحی‌های لاغری

افرادی که جراحی‌های لاغری مانند باریاتریک، بای‌پس یا اسلیو معده انجام داده‌اند، پس از گذشت مدت‌زمان کوتاهی از عمل جراحی‌ها به دلیل اینکه این افراد وزن قابل‌توجهی ازدست‌داده‌اند، در نتیجه اغلب دچار افتادگی‌های شدید در اکثر نقاط بدن به‌خصوص شکم و پهلو می‌شوند. از همین رو این افراد به‌منظور ازبین‌بردن پوست‌های اضافی ناشی از عمل می‌توانند جراحی ابدومینوپلاستی را انجام دهند.

ابدومینوپلاستی برای چه کسانی مناسب نیست؟

همان‌طور که پیش‌ازاین بیان کردیم برخی از افراد به دلیل داشتن شرایط خاص، امکان انجام تامی تاک را ندارند. زیرا انجام این جراحی می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری را برای آن‌ها به همراه داشته باشد؛ بنابراین اگر جزء دسته افراد زیر هستید توصیه می‌کنیم برای انجام جراحی زیبایی شکم اقدام نکنید:

اضافه‌وزن بسیار زیاد

تمامی جراحی‌های پیکرتراشی محدودیت وزن دارند. این جمله بدان معناست که شاخص توده بدنی افراد متقاضی پیکرتراشی باید ۳۵ و یا زیر ۳۵ باشد. در واقع افراد با چاقی مفرط و اضافه‌وزن بیش از حد، مناسب این جراحی نیستند. زیرا این جراحی نه‌تنها برای این افراد مفید نیست بلکه می‌تواند سلامتی آن‌ها را به خطر بیندازد. از همین رو اگر شاخص bmi شما بالاتر از 35 باشد بهتر است به سراغ ابدومینوپلاستی نروید. این افراد در ابتدای امر باید وزن خود را تا حد مشخصی که توسط پزشک توصیه می‌شود پایین بیاورند و بعد از آن برای جراحی اقدام کنند.

بیماری‌های زمینه‌ای

افراد با مشکلات و بیماری‌های زمینه‌ای به‌خصوص بیماری‌های قلبی و عروقی نیز مناسب این جراحی زیبایی نیستند. در واقع اگر فرد متقاضی مشکلات حاد قلبی و عروقی داشته باشد و یا بیماری زمینه‌ای غیرقابل‌درمان داشته باشد معمولاً نمی‌تواند این دسته از جراحی‌ها را انجام دهد. زیرا ابدومینوپلاستی می‌تواند زندگی این افراد را خطر بیندازد. شایان‌ذکر است که افراد با دیابت کنترل نشده نیز مناسب این جراحی نیستند.

بارداری مجدد

از مناسب‌بودن این جراحی برای خانم‌های باردار در بالا پرداختیم. نکته‌ای که لازم است بدانید این است که ابدومینوپلاستی تحت شرایط خاصی برای خانم‌های باردار مناسب است. در واقع افراد با احتمال بارداری مجدد بهتر است این جراحی را انجام ندهند. زیرا که بارداری باعث ازبین‌بردن نتیجه جراحی می‌شود‌.

سنین زیر 18 و بالای 60 سال

در حالت کلی بهتر است این جراحی در سنین بالای ۱۸ سال و زیر ۶۰ سال انجام شود. از همین رو اگر سنین شما بین این محدوده نیست توصیه می‌کنیم که از انجام این عمل صرف‌نظر کنید. لازم به ذکر است که برخی از تحقیقات نشان داده که این عمل برای افرادی که سیگار می‌کشند مناسب نیست.

ابدومینوپلاستی برای چه کسانی مناسب نیست

برای دریافت مشاوره غیر‌حضوری با ما در ارتباط باشید!

مراحل جراحی ابدومینوپلاستی

پیش‌ازاین درباره انواع مختلف عمل‌های ابدومینوپلاستی صحبت کرده‌ایم. در واقع بر اساس انواع مختلف دریافتیم که نوع عمل شما تعیین می‌کند کدام ناحیه از شکم برش بخورد. از همین رو مراحل اشاره شده در زیر به‌طورکلی مطرح شده و بیشتر مربوط به عمل ابدومینوپلاستی کامل است. با این تفاسیر به‌منظور انجام ابدومینوپلاستی باید مراحل زیر را بگذرانید:

 1. بعد از اینکه شخص توسط پزشک ویزیت شد و تأیید نهایی توسط جراح انجام شد فرد متقاضی باید آزمایش و اقدامات پاراکلینیکی (سونوگرافی٫ سی‌تی‌اسکن و…) که توسط پزشک تجویز شده است را انجام دهد.
 2. پس از انجام آزمایشات و تأیید نهایی توسط تیم جراحی، تاریخ جراحی مقرر می‌شود.
 3. ابتدا به‌منظور انجام فرایند عمل، بیهوشی توسط متخصصان این رشته انجام می‌شود. نوع بیهوشی بر اساس شرایط بیمار تعیین می‌شود.
 4. برش انجام شده بر اساس میزان چربی اضافی انجام می‌شود. برش انجام شده در زیر شکم رخ می‌دهد. به‌صورت دقیق اگر بخواهیم بیان کنیم باید گفت که پزشکان بین ناحیه رویش مو و قسمت تحتانی شکم برش را انجام می‌دهند.
 5. برش دیگر در بین اطراف ناف رخ می‌دهد.
 6. پس از انجام برش‌های ذکر شده، پوست کشیده شده و اضافی برداشته می‌شود.
 7. عضلات جدار شکم که در اثر چاقی دچار ازهم‌گسیختگی شده‌اند توسط جراح بازسازی می‌شود.
 8. لبه‌های لایه‌های شکمی با تکنیک مشخص به همدیگر‌ دوخته می‌شوند.
 9. در مرحله آخر پوست باظرافت هرچه‌تمام‌تر بخیه و پانسمان می‌شود.
 10. همچنین در انتهای جراحی وسیله‌ای به نام درن در نواحی مشخص شده توسط جراح قرار داده می‌شود. وظیفه این درن‌ها تخلیه ترشحات ناحیه جراحی است. درن‌ها بعد از ۷ روز کشیده می‌شود.

نکاتی درباره عمل ابدومینوپلاستی

در طول عمل جراحی برخی از نکات وجود دارد که پیش از انجام جراحی، بهتر است از وجود آن‌ها اطلاع داشته باشید. از جمله این نکات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • فرد متقاضی باید روز قبل از جراحی موهای ناحیه ی جراحی یعنی شکم ٫ پهلو و همچنین موهای زاید ناحیه استخوان شرمگاهی را اصلاح کند.
 • باتوجه‌به ساعت جراحی، رعایت ناشتایی ۸ الی ۱۲ ساعته توسط متقاضی باید رعایت شود.
 • این جراحی اغلب با بیهوشی عمومی انجام می‌شود.
 • باتوجه‌به اینکه این جراحی نیاز به بستری (حداقل ۱ شب) دارد، بهتر است همراه مریض فردی کارآمد حضور داشته باشد.
 • به سبب انجام جراحی ممکن است بیمار روزهای اول درد داشته باشد. از همین رو اغلب از سوی پزشکان مسکن‌هایی به جهت کاهش درد تجویز می‌شود.
 • طول مدت جراحی ابدومینوپلاستی به طور میانگین بین 2 تا 5 ساعت است.
 • در طول مدت جراحی برای کاهش خطرات ناشی از عمل، از یک وسیله مخصوص به نام پمپ درد استفاده می‌شود.

مراقبت‌های بعد از جراحی ابدومینوپلاستی

بعد از ترخیص از مرکز درمانی یک سری مراقبت‌های مخصوص مربوط به جراحی ابدومینوپلاستی به شما ارائه می‌شود که باید آن‌ها را به بهترین نحو ممکن انجام دهید. نکاتی که باید رعایت کنید به شرح زیر است:

 • معمولاً استراحتی بین 4 تا 6 هفته برای شما در نظر گرفته می‌شود. در طی این مدت باید ورزش و فعالیت‌های روزمره خود را انجام ندهید تا دوره نقاهت به طور کامل تمام شود.
 • در طول این دوران باید شلوارهای مخصوصی را بپوشید تا فشاری به ناحیه جراحی شده وارد نشود.
 • در طول خواب بهتر است زانوهای جای خود را خم کنید. همچنین نباید به سمت شکم خود بخوابید. در واقع شکل خواب باید به شکلی باشد که فشاری به بخیه‌ها وارد نشود.
 • در طول دوره نقاهت مجدد به پزشک خود مراجعه کنید تا روند بهبودی مورد بررسی قرار گیرد.
نقاهت جراحی ابدومینوپلاستی

عوارض جانبی عمل ابدومینوپلاستی

هر عملی ممکن است عوارضی را با خود به همراه داشته باشد. عمل تامی تاک نیز از این قاعده مستثنی نیست. البته نکته بسیار مهم این است که این جراحی را زیر نظر پزشکان حاذق انجام دهید. در غیر این صورت ممکن است عوارض جانبی حاصل از عمل بیشتر شود. از همین رو توصیه می‌کنیم پیش از انجام جراحی حتماً سوابق پزشکان متخصص را مورد بررسی قرار دهید. عوارض جانبی که می‌تواند به وجود بیاید شامل موارد زیر است:

 • ممکن است زخم‌های حاصل از جراحی در نواحی نزدیک به ناف اندکی پس از بهبودی نیز باقی بمانند.
 • مدت کوتاهی پس از جراحی ممکن است صاف ایستادن برایتان مشکل باشد. البته این مشکل به‌مرورزمان قابل‌حل است.
 • درد و کبودی از جمله مواردی است که بعد از جراحی تا مدت کوتاهی تجربه می‌کنید.
 • برای چند ماه ممکن است هیچ حسی هنگام لمس‌کردن شکم خود نداشته باشید. در مواردی نیز مشاهده شده که این احساس تا یک یا دو سال نیز ادامه داشته است.
 • جای زخم باقی‌مانده پس از عمل تا مدت 6 هفته متورم و قرمز است. پس از این مدت زخم ایجاد شده به‌مرورزمان بهبود میابد.
 • ممکن است سروما(Seroma) ایجاد شود. سروما به تجمع مایع شفاف (پلاسمای خون فیلترشده) می‌گویند. این عارضه به‌صورت یک توده متورم که در زیر پوست ایجاد شده، دیده می‌شود. این زائده را می‌توان با علائم فیزیکی و با سی‌تی‌اسکن تشخیص داد.
 • پوست اضافی کنده شده در لبه‌های زخم، برآمدگی‌های زیر پوست، خونریزی بیش از حد، عفونت، ایجاد لخته‌های خون در ناحیه جراحی شده و مشکلات تنفسی از دیگر عوارضی است که ممکن است در برخی از افراد بوجود بیاید. البته عوارض گفته شده نادر است و درصد کمی از افراد پس از جراحی مبتلا به آن‌ها می‌شوند. در موارد بسیار نادر نیز مشاهده شده که برخی از افراد دچار واکنش‌های آلرژیک نسبت به داروهای بیهوشی شده‌اند. توصیه می‌شود در صورت ایجاد هر کدام از موارد گفته شده حتماً آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

برای دریافت مشاوره غیر‌حضوری با ما در ارتباط باشید!

پرسش و پاسخ ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی چیست؟

ابدومینوپلاستی جراحی زیبایی شکم است که طی آن شکل و ظاهر شکم بهبود میابد. این عمل دارای انواع گوناگونی مانند ابدومینوپلاستی کامل، مینی ابدومینوپلاستی و… است. هرکدام از انواع مختلف بر اساس نوع مشکل افراد انتخاب می‌شود.

ابدومینوپلاستی کامل با مینی ابدومینوپلاستی چه تفاوتی دارد؟

ابدومینوپلاستی کامل برای افرادی مناسب است که پوست شل ناحیه شکم آن‌ها بیش از حد متوسط باشد. این در حالی است که عمل مینی ابدومینوپلاستی بر روی افرادی انجام می‌شود که پوست اضافی شکم آن‌ها کم‌تر از حد متوسط است.

آیا جراحی ابدومینوپلاستی عاری از عوارض جانبی است؟

تامی تاک یک روش بسیار ایمن برای جراحی زیبایی شکم است. بااین‌حال همانند جراحی‌های دیگر، این عمل نیز خطراتی ممکن است داشته باشد. خونریزی، عفونت و عوارض ناشی از بیهوشی برخی از خطرات بالقوه آن محسوب می‌شوند.

آیا پس از انجام جراحی زیبایی شکم می‌توان باردار شد؟

باردارشدن پس از انجام تامی تاک هم برای مادر و هم برای نوزاد ایمن در نظر گرفته می‌شود. بااین‌حال این امر می‌تواند منجر به ازبین‌رفتن تأثیرات جراحی زیبایی بر روی ناحیه شکم شود.

مدت‌زمان بهبودی عمل ابدومینوپلاستی چه‌قدر است؟

به‌طورکلی پزشکان مدت زمانی بین 4 تا 6 هفته را در نظر می‌گیرند. در واقع حدود 6 هفته طول می‌کشد تا به طور کامل بهبود یابید و تأثیر کامل عمل جراحی شکم را مشاهده کنید.

سخن پایانی

ابدومینوپلاستی عمل زیبایی شکم است که طی آن شکل ظاهری این ناحیه بهبود میابد. در واقع با استفاده از جراحی شکم می‌توان پوست اضافی و شل این ناحیه را برداشت. عمل ابدومینوپلاستی به انواع گوناگونی همچون ابدومینوپلاستی کامل، مینی ابدومینوپلاستی، ابدومینوپلاستی گرداگرد و ابدومینوپلاستی معکوس تقسیم می‌شود. این عمل برای افراد دچار اضافه‌وزن با شاخص توده بدنی بین 25 تا 35، افراد دارای کاهش وزن زیاد و خانم‌هایی که زایمان کرده‌اند مناسب است. شایان‌ذکر است که برای گذراندن دوران نقاهت پس از عمل، به زمانی بین 4 تا 6 هفته نیاز است.