مراقبت‌های بعد از عمل کوچک کردن سینه از اهمیت زیادی برخوردار است. رعایت نکات مهم در دوران نقاهت بعد از عمل، از اهمیت بالایی برخوردار است؛ بطوریکه نتیجه نهایی جراحی به کیفیت مراقبت‌های بعد از عمل بستگی دارد. در این مقاله می‌خواهیم به نکات مهمی در این مورد اشاره کنیم که حتماً باید به آن‌ها دقت کنید.

دوش گرفتن پس از عمل

یکی از مراقبت‌های بعد از عمل کوچک کردن سینه این است که در 48 ساعت اول پس از عمل جراحی (دو روز) دوش نگیرید. بعدازاینکه دوش گرفتن را شروع کردید، هر روز دوش بگیرید تا محل جراحی تمیز نگه‌داشته شود. ابتدا دمای آب را در پشت یا روی دست‌ها امتحان کنید چون سینه‌ها هنوز بی‌حس هستند و ممکن است دمای آب را در آن ناحیه حس نکنید.

از صابون بدون عطر و ملایم استفاده کنید. دوش را به طور مستقیم بر روی سینه‌هایتان نگیرید. با یک حوله تمیز سینه‌هایتان را خشک کنید. به هیچ وجه مالش ندهید. قرار گرفتن در وان حمام احتمال عفونت را افزایش می‌دهد. بهتر است برای حمام کردن در وان، شش تا 8 هفته صبر کنید.

سطح فعالیت پس از عمل چقدر باشد

یکی از مراقبت‌های بعد از عمل، توجه به میزان فعالیت‌های بدنی است. تا دو هفته بعد از جراحی رانندگی نکنید. 4 تا شش هفته پس از جراحی از انجام فعالیت‌های شدید خودداری کنید. بعد از دو هفته می‌توانید انجام فعالیت‌های سبک را به تدریج شروع کنید. از بلند کردن اشیای سنگین به مدت 4 تا 6 هفته خودداری کنید.

بعد از عمل ماموپلاستی چی بخوریم

بعد از عمل ماموپلاستی چی بخوریم؟ در دوران نقاهت بعد از كوچك كردن سينه، رعایت اصول تغذیه و بایدها و نبایدهای آن اهمیت بالایی دارد. بعد از جراحی، بدن شما بیشتر از حد نرمال به پروتئین نیاز دارد تا بتواند مانع از عفونت بدن شود و سلول‌ها ترمیم شوند و بخیه‌ها نیز بهبود یابند.

غذاهای غنی از پروتئین مانند بوقلمون، ماهی و پنیر گزینه‌های خوبی هستند. همچنین می‌توانید جذب پروتئین را به وسیله افزودن پودر پروتئین به اسموتی صبحگاهی یا شیر و خوردن میان ‌وعده با پروتئین زیاد مانند بادام و بادام‌زمینی افزایش دهید.

رعایت اصول تغذیه یکی از مهم‌ترین بخش‌های مراقبت بعد از جراحی کوچک کردن سینه است. نوشیدن مقدار زیادی آب در فرآیند بهبودی از اهمیت زیادی برخوردار است.

آب مسئول هر فعالیتی در بدن است. به وسیله نوشیدن آب بیشتر، احتمال عوارض جانبی کمتر می‌شود و می‌توانید با جذب آب بیشتر، احتمال عفونت را کاهش دهید.

حذف کافئین در سه هفته اول بعد از جراحی از اهمیت زیادی برخوردار است. ترک کافئین ممکن است سخت باشد، اما به سختی‌اش می‌ارزد. با حذف کافئین از رژیم غذایی‌تان می‌توانید زودتر بهبود یابید.

کافئین می‌تواند موجب کم‌آبی بدن شود که در نتیجه روند بهبودی را کندتر می‌کند. همچنین کافئین باعث افزایش اضطراب، تحریک‌پذیری و حالت تهوع می‌شود.

روزانه باید سبزیجات و میوه‌های تازه مصرف شود. هرچه در رژیم غذایی خود دقیق‌تر باشید بهتر است. میوه و سبزیجات، ویتامین‌های بدن را تأمین می‌کنند، در نتیجه با مصرف آن‌ها از عفونت پیشگیری می‌کنید.

بیشتر بدانیم: لیفت سینه چیست؟

طرز خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی

طرز خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی تأثیر زیادی در روند بهبودی دارد. امکان اینکه هر شب فقط در یک سمت بخوابید وجود دارد، اما این طرز خوابیدن دارای عوارضی است. اکثر جراحان پلاستیک به بیماران خود پیشنهاد می‌کنند که تا زمان بهبودی به پشت بخوابند.

خوابیدن به پشت بدین معناست که نیروی گرانش نمی‌تواند بر عضلات سینه تأثیر بگذارد و احتمال آسیب به سینه‌ها کاهش پیدا می‌کند.

علاوه بر این، توصیه می‌شود در هنگام خوابیدن به پشت، زیر زانوهایتان یک بالش قرار دهید. قرار دادن بالش در زیر زانو بعد از جراحی سینه می‌تواند ورم و کبودی را که ممکن است تجربه کنید تا حدود زیادی کاهش دهد، با این کار گردش جریان خون بهتر می‌شود.

نحوه مراقبت از جای بخیه

بسیاری از بیماران بعد از عمل جراحی از محصولات موضعی مانند روغن ویتامین E یا کره کاکائو استفاده می‌کنند. برخی بر این باور هستند که ورق سیلکون به نرم شدن جای بخیه و کاهش ظاهر آن کمک زیادی می‌کند، اما این امر هنوز به لحاظ علمی ثابت نشده است.

پیشنهاد می‌شود تا خوب شدن جای بخیه از هیچ پماد و کرمی بدون نظر پزشک متخصص استفاده نکنید. به جای اینکه روغن ویتامین E را به طور مستقیم بر روی بخیه بزنید، بهتر است از منابع غذایی غنی از ویتامین E استفاده کنید تا از روند بهبودی جای بخیه‌ها اطمینان حاصل کنید.

ویتامین E حاوی خواص آنتی‌اکسیدانی است و از سلول‌ها در برابر آسیب ایجاد شده به وسیله رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند. برای کاهش عفونت، ممکن است آنتی‌بیوتیک تجویز شود.

ماساژ جای بخیه

یکی دیگر از مراقبت‌های بعد از عملماموپلاستی کاهشی، نحوه ماساژ دادن سینه‌هاست. ماساژ جای بخیه، روشی است که شامل حرکات ملایم با انگشتان است. به آرامی جای بخیه را ماساژ دهید. این ماساژ باید به حالت دورانی باشد. این روش به افزایش کلاژن و انعطاف‌‌پذیری در محل بخیه کمک می‌کند و در عین حال درد و ناراحتی را در محل بخیه کاهش می‌دهد.

ماساژ جای بخیه را تقریباً دو هفته بعد از عمل کوچک کردن سینه شروع کنید. روزانه ده دقیقه ماساژ را ادامه دهید و سه بار در روز تکرار کنید. بعدازاینکه جای بخیه بهبود پیدا کرد، با لیزر می‌توانید جای بخیه را از بین ببرید. این روش شامل لیزرهای میکروسکوپی است که می‌توانند بر پوست تأثیر زیادی بگذارند.

سیگار نکشید

سیگار کشیدن می‌تواند موجب انقباض رگ‌‌های خونی شود. در این زمان شما به جریان خون بیشتری در سینه‌هایتان نیاز دارید. اگر نمی‌توانید به ترک سیگار پس از عمل جراحی فکر کنید، بهتر است به این فکر کنید که با ترک سیگار روند بهبودی‌تان سریع‌تر خواهد شد.

درد پس از جراحی ماموپلاستی

جراح برای کنترل درد پس از عمل دارو تجویز خواهد کرد. اگر با مصرف این داروها بازهم احساس درد شدید در ناحیه سینه دارید، باید با پزشک متخصص خود مشورت کنید. برای کاهش درد می‌توانید طبق دستورات زیر عمل کنید:

 • انجام ورزش‌های سبک. ورزش‌هایی مانند چرخش بازو، حرکت شانه و کشش سینه می‌توانند به کشیدگی عضلات سینه کمک کنند. انجام این ورزش‌ها تنها یک ساعت بعد از جراحی می‌تواند از انقباض عضلانی پیشگیری کند.

جدول زمانی مراقبت‌های بعد از عمل کوچک کردن سینه

با رعایت مراقبت‌های بعد از عمل، می‌توانید عوارض بعد از عمل کوچک کردن سینه را به حداقل برسانید:

روز اول تا چهارم پس از عمل:

 • در رختخواب به حالت ایستاده بخوابید (یک یا دو بالش را زیر سرتان قرار دهید، این کار به کاهش ورم کمک می‌کند).
 • با نظر پزشک متخصص، سوتین بپوشید.
 • وقتی در خانه هستید حرکت‌های خیلی سبک انجام دهید.
 • از پوشیدن سوتین‌های سیمی تا یک ماه بعد از عمل خودداری کنید. بعد از پایان یک ماه بعد از عمل، هر سوتینی که می‌خواهید را می‌توانید بپوشید.
 • در این چند روز هیچ گونه وسیله سنگینی را بلند نکنید.

روز پنجم تا پانزدهم بعد از عمل

 • به آهستگی فعالیت‌های خود را افزایش دهید اما از انجام فعالیت‌های سخت و طاقت‌فرسا پرهیز کنید.
 • در طول این زمان، هرگونه بخیه غیر قابل حل برداشته خواهد شد.
 • اگر احساس راحتی می‌کنید، می‌توانید رانندگی را شروع کنید.

روز پانزدهم تا سی‌اُم بعد از عمل

 • ورم و کبودی کم‌کم از بین می‌روند.
 • می‌توانید به سر کار برگردید.

یک تا شش ماه بعد از عمل

 • انجام حرکات ورزشی آرام را شروع کنید اما از انجام ورزش‌های سخت خودداری کنید.

شش تا نه ماه بعد از عمل

 • کم‌کم اسکار ایجاد شده نرم‌تر می‌شود و ناپدید می‌شود.
 • نتیجه نهایی عمل در این مدت مشخص می‌شود.

بایدها و نبایدهای مراقبت‌های بعد از عمل سینه

 • بعد از عمل جراحی، بی‌نهایت احساس خستگی خواهید کرد، برای همین تا می‌توانید استراحت کنید.
 • در چند روز اول فشار خونتان بالا خواهد بود، بنابراین از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کنید.
 • در 48 ساعت اول پس از عمل حتماً یک نفر کنارتان باشد تا از شما مراقبت کند.
 • باید به این نکته توجه کنید که برای جلوگیری از لخته شدن خون، پیاده‌روی سریع روزانه برای شما ضروری است.
 • در سه روز اول نمی‌توانید سوار هواپیما شوید. بعد از آن مسافرت با هواپیما ایرادی ندارد.
 • اگر تب دارید یا احساس گرما می‌کنید، احتمالاً عفونت دارید. با پزشک متخصص تماس بگیرید و علائم خود را شرح دهید.
 • اگر به آنتی‌بیوتیک‌ها حساسیت نشان داده‌اید، فوراً با پزشک تماس بگیرید.
 • در سه ماه اول باید از سوتین‌های ورزشی استفاده کنید.
 • به هیچ وجه اشیای سنگین بلند نکنید.
 • احتمال یبوست بعد از عمل جراحی وجود دارد. دلیل آن هم استفاده از داروها بیهوشی است.

عادت‌های شما چقدر در روند بهبودی‌تان تأثیر می‌گذارند؟

کیفیت مراقبت بعد از عمل کوچک کردن سینه، تأثیر مستقیمی بر کیفیت نهایی جراحی دارد. برخی از بیماران به صورت طبیعی سریع‌تر از دیگر افراد بهبود می‌‌یابند، درحالی‌که برخی دیگر ممکن است دیرتر بهبود پیدا کنند. با این وجود، عوامل بسیاری بر روند بهبودی تأثیر می‌گذارند که می‌توانید با کنترل این عوامل به بهبودی سریع‌‌تر خود کمک کنید. فوراً بعد از جراحی تورم و کبودی و درد را تجربه خواهید. با بدنتان مهربان باشید و تا می‌توانید استراحت کنید.

برای دریافت مشاوره غیر‌حضوری با ما در ارتباط باشید!