اتوپلاستی که به‌عنوان جراحی زیبایی گوش نیز شناخته می‌شود روشی برای تغییر شکل یا اندازه گوش‌ها است. خوشبختانه امروزه علم پزشکی در حوزه زیبایی به‌قدری پیشرفت کرده است که ما می‌توانیم هرکدام از اعضای بدن خود را که فکر می‌کنیم زیبایی کمتری دارد را عمل کنیم. یکی از همین جراحی‌های زیبایی عمل اتوپلاستی است. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با این مدل جراحی زیبایی آشنا شوید.

اتوپلاستی چیست؟

گوش از جمله اندام‌هایی است که همواره موردتوجه افراد برای انجام جراحی‌های زیبایی قرار می‌گیرد. در واقع هر گونه ناهنجاری در گوش‌ها می‌تواند تأثیر منفی در زیبایی چهره فرد داشته باشد. بزرگی لاله گوش، برجستگی بیش از حد، بزرگی نرمه گوش و… برخی از ناهنجاری‌های گوش به‌حساب می‌آید.

از همین رو امروزه شاهد این امر هستیم که پیرسینگ‌های متنوع و جراحی‌های زیادی بر روی گوش انجام می‌شود. در واقع همان‌طور که پیش‌ازاین بیان کردیم، اتوپلاستی به معنای جراحی زیبایی گوش است. در طی این جراحی، شکل، موقعیت یا اندازه گوش‌ها می‌تواند تغییر کند.

این عمل برای کودکان بالای پنج سال و بزرگسالان می‌تواند انجام شود. برخی به‌اشتباه پیش از عمل تصور می‌کنند که انجام این عمل تغییراتی را در شنوایی به وجود می‌آورد. در واقع جراحی اتوپلاستی همانند دیگر عمل‌های زیبایی قادر به تغییر حواس شما نمی‌شود. بنابراین می‌توان گفت که شنوایی شما با انجام این عمل همانند قبل خواهد بود. لازم به ذکر است که دوران نقاهتی که افراد باید پس از عمل بگذرانند بین 4 تا 6 هفته است.

دلایل انجام عمل اتوپلاستی

دلایل گوناگونی می‌تواند باعث شود تا افراد اقدام به جراحی زیبایی گوش کنند. یکی از دلایل عمده را می‌توان آسیب‌دیدگی گوش‌ها دانست. در واقع حوادث گوناگون مانند تصادف، کشتی، دیگر ورزش‌های رزمی و… می‌تواند منجر به آسیب‌دیدگی گوش‌ها شود. برخی از افراد نیز از کودکی دچار نقصان‌های مادرزادی در گوش‌های خود هستند. نامتناسب بودن فرم گوش‌ها با سر نیز از دیگر دلایل استفاده از جراحی زیبایی گوش است. از همین رو موارد ذکر شده می‌تواند موجب شود تا یک شخص بخواهد عمل اتوپلاستی را انجام دهد.

انواع جراحی زیبایی گوش

جراحی گوش برجسته

مهم‌ترین، اصولی‌ترین و بهترین جراحی در بین جراحی‌های اصلاحی گوش با عنوان جراحی گوش برجسته شناخته می‌شود. مراحل انجام این جراحی به شرح زیر است.

 1. در این جراحی ابتدا پزشک برشی مشخص در پشت لاله گوش ایجاد می‌کند.
 2. قسمتی از بافت‌های مشخص شده به‌منظور جراحی را برداشته و اقدام به اصلاح وضعیت ظاهری گوش می‌کند.
 3. در نهایت نیز برجستگی و مشکلاتی مانند متقارن نبودن دو گوش را اصلاح می‌کند.

این جراحی در سنین زیر ۱۲ سال بهتر است که با بیهوشی عمومی انجام شود. در سنین بالاتر نیز می‌توان به‌جای بیهوشی عمومی آن را با بی‌حسی انجام داد. شایان‌ذکر است که در مجموعه‌ الو جراح این جراحی با تکنیک‌های روز دنیا انجام شده و به‌هیچ‌عنوان برگشت‌پذیری ندارد. در نظر داشته باشید که مسئله برگشت‌پذیری این روزها بدل به نکته‌ای مهم و رایج شده است.

برگشت‌پذیری در واقع موجب می‌شود تا فقط هزینه اضافی را پرداخت کرده باشید. از همین رو بهتر است پیش از انجام جراحی زیبایی گوش در انتخاب مجموعه و پزشک خود تحقیقات لازم را انجام دهید. به‌طورکلی اگر این جراحی با روش درست انجام شود می‌تواند تأثیر بسزایی در زیبایی چهره فرد داشته باشد.

شایان‌ذکر است که موارد متعددی بر هزینه جراحی زیبایی گوش برجسته تأثیرگذار است. تجربه و میزان تخصص پزشک جراحی، هزینه تجهیزات، سن افراد و مواردی ازاین‌دست در نهایت می‌تواند بر قیمت نهایی مؤثر باشد. به جهت اطلاع دقیق از قیمت‌ها می‌توانید با ما تماس بگیرید.

جراحی اصلاح نرمه گوش

برخی از افراد به طور مادرزادی دچار بزرگی در قسمت نرمه گوش خود هستند. برخی از خانم‌ها نیز در اثر استفاده از گوشواره‌های سنگین دچار کشیدگی و بزرگی در نرمه گوش می‌شوند. در این حالت جراح با استفاده از برش‌های مشخص اقدام به کوچک‌کردن نرمه گوش می‌کند.

جراحی کوچک‌کردن لاله گوش

شاید اسم این جراحی به گوش کمتر کسی خورده باشد. زیرا بسیار کم مورداستفاده قرار می‌گیرد. مراحل زیر هنگام انجام جراحی لاله گوش دیده می‌شود.

 1. در این جراحی ابتدا قسمت لاله گوش و قسمتی از بافت لاله جدا می‌شود.
 2. در این مرحله برش‌هایی در قسمت‌های مشخص شده از سوی پزشک صورت می‌گیرد. همچنین قسمت‌های فوقانی و تحتانی گوش را به یکدیگر وصل می‌کنند.
 3. پوست جداسازی شده مجدد بر روی لاله بازگردانده می‌شود. این امر به این دلیل صورت می‌گیرد که برش ایجاد شده روی لاله را پنهان کنند.

باید در نظر داشت که خون‌رسانی بافت غضروفی گوش ضعیف‌تر از سایر بافت‌ها است. از همین رو می‌توان نتیجه گرفت برش روی لاله ریسک بسیار بالایی دارد ممکن است گوش دچار نکروز یا همان سیاه‌شدگی شود. به همین دلیل ما در مجموعه الوجراح این مدل از جراحی را انجام نمی‌دهیم.

برخی از جراحی‌ها و اقدامات غیرمتعارف همانند گوش الاغی و پیرسینگ‌های خیلی بزرگ نیز در بسیاری از مجموعه‌های پزشکی و آرایشی انجام می‌شود. این مدل از جراحی‌ها می‌تواند تخریب‌کننده باشند. زیرا ترمیم مجدد در 80 درصد موارد برای گوش امکان‌پذیر نیست. از همین رو توصیه می‌کنیم از انجام چنین فعالیت‌هایی بدون مشورت پزشک معتبر خودداری کنید.

مراقبت‌های لازم پس از انجام هر نوع جراحی زیبایی گوش

رعایت برخی نکات پس از انجام جراحی باعث می‌شود تا نتایج جراحی به شکل دلخواه شما دیده شود. از همین رو در انجام آن‌ها نهایت دقت را داشته باشید. از جمله این مراقبت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بعد از جراحی از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کنید.
 • هنگام درازکشیدن، از خوابیدن به پهلو و روی گوش‌ها خودداری کنید.
 • مصرف نمک را به حداقل برسانید. زیرا نمک موجب افزایش تورم گوش خواهد شد.
 • سه روز پس از جراحی از رفتن به حمام خودداری نمایید. پس از این سه روز نیز توجه داشته باشید که به‌هیچ‌عنوان گوش‌ها نباید خیس شوند.
 • داروهای تجویز شده از سوی پزشک جراح را مصرف کنید.
 • از کشیدن سیگار و نوشیدنی‌های الکلی تا دو هفته پس از انجام جراحی حتماً اجتناب کنید.
 • سعی کنید کمتر قسمت‌های جراحی شده را لمس کنید.
 • پس از باز کردن بخیه‌ها حتماً هدبندهای مخصوص تجویز شده از سوی پزشک جراح را هنگام خواب استفاده کنید. این هدبندهای مخصوص مانع از ایجاد فشار بر روی گوش‌ها می‌شود.
 • به‌منظور کنترل درد تنها مسکن‌های تجویز شده از سوی پزشک را مصرف کنید. در واقع به‌هیچ‌عنوان مسکن‌ها را بدون مشورت با پزشک جراح خودمصرف نکنید.
 • از مصرف داروهای ضد انعقادی مانند آسپرین و وارفارین خودداری کنید.
 • به‌منظور بهترشدن نتیجه جراحی، توصیه‌های مشاورین را به شکل دقیق اجرا کنید.

عوارض جانبی عمل اتوپلاستی

تمامی جراحی‌های حاضر در جهان عاری از هرگونه خطرات و عوارض نیستند. این امر درباره عمل اتوپلاستی نیز صادق است. البته مسئله مهم این است که این جراحی زیبایی را با تحقیق فراوان و زیر نظر جراحان ماهر انجام دهید. در این صورت است که می‌توانید عوارض اتوپلاستی را به حداقل برسانید. اتوپلاستی مانند هر نوع جراحی بزرگ دیگری خطراتی از قبیل خونریزی، عفونت و واکنش نامطلوب به بیهوشی را می‌تواند داشته باشد. از دیگر عوارضی که ممکن است به وجود بیاید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • احساس خواب‌آلودگی و حالت تهوع پس از جراحی
 • ایجاد التهاب پوست در اثر مشکلات ناشی از بخیه
 • ایجاد واکنش‌های آلرژیک در اثر تماس با وسایل جراحی یا به‌وجودآمدن حساسیت‌هایی پس از انجام عمل

پرسش‌وپاسخ متداول

1. اتوپلاستی چیست و برای چه کسانی مناسب است؟

اتوپلاستی با عنوان جراحی زیبایی گوش شناخته می‌شود. در طی این جراحی زیبایی می‌توان موقعیت، شکل و اندازه گوش‌ها را تغییر داد. افرادی که گوش‌های آن‌ها در طی حادثه آسیب‌دیده‌اند و درصورتی‌که فرم گوش شما نسبت به صورتتان نامتناسب است، می‌توانید اتوپلاستی را انجام دهید.

2. آیا جراحی اتوپلاستی بدون خطر است؟

در اکثر مواقع عمل اتوپلاستی بدون خطر انجام می‌شود. بااین‌حال مانند بسیاری از جراحی‌های گوناگون می‌تواند عوارضی مانند خونریزی، عفونت و… داشته باشد.

3. دوران نقاهت اتوپلاستی چه‌قدر طول می‌کشد؟

به طور میانگین زمانی بین 4 تا 6 هفته برای بهبودی کامل لازم است. البته این بازه زمانی منوط به این است که مراقبت‌های پس از عمل مانند عدم انجام فعالیت‌های سنگین، مصرف داروهای تجویز شده و… را انجام دهید.

4. آیا عمل جراحی اتوپلاستی درد دارد؟

جراحی زیبایی گوش دردناک نیست. زیرا بیماران برای جراحی تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرند. بااین‌حال ممکن است بلافاصله پس از عمل کمی احساس ناراحتی کنید. به‌منظور کاهش دردهای پس از عمل بهتر است داروهای تجویز شده را مصرف کنید.

5. بهترین زمان برای انجام جراحی زیبایی گوش چه سنی است؟

گوش‌های ما تا زمانی که به چهار یا پنج‌سالگی می‌رسیم تقریباً به طور کامل رشد می‌کنند. از همین رو می‌توان نتیجه گرفت که پس از 5 سالگی می‌توانید جراحی زیبایی گوش را انجام دهید. بااین‌حال مزایای انجام جراحی زیبایی گوش در سنین پایین بسیار زیاد است.

سخن پایانی

اتوپلاستی در واقع همان جراحی زیبایی گوش است که طی آن می‌توان اندازه و شکل گوش را تغییر داد. جراحی گوش برجسته، اصلاح نرمه گوش و کوچک‌کردن لاله گوش از جمله انواع عمل اتوپلاستی است. به‌منظور بهبودی کامل باید برخی از نکات مانند عدم انجام فعالیت‌های سنگین، مصرف داروهای تجویز شده و… را انجام دهید. شایان‌ذکر است که در موارد معدودی اتوپلاستی می‌تواند عوارضی همچون خونریزی، عفونت و… را داشته باشد.