جراحی لیپوساکشن

لیپوساکشن یک عمل جراحی برای از بین بردن چربی قسمت‌هایی از بدن مانند شکم، پهلو، بازو و ران است که امکان از بین بردن آن‌ها از طریق ورزش و رژیم غذایی وجود ندارد. لیپوساکشن یک تکنیک برای کاهش وزن نیست، بلکه روشی برای خارج کردن چربی‌های رسوب کرده در بدن است.

لیپوساکشن برای کسانی که به طور معمول وزن کم می‌کنند، اما با از بین بردن چربی بعضی از نقاط بدنشان مشکل دارند، گزینه مناسبی است و می‌تواند عالی‌ترین انتخاب باشد.

این جراحی در دسته جراحی‌های زیبایی قرار می‌گیرد. لیپوساکشن با استفاده از یک میله نازک به نام کانولا و ایجاد یک برش کوچک به اندازه یک سانتیمتر روی پوست و اتصال به یک سیستم خلاء انجام می‌پذیرد. همه ساله تکنیک‌ها و دستگاه‌های جدیدی به این گروه از جراحی‌های زیبایی اضافه می‌شود.

اقدامات قبل از جراحی لیپوساکشن

قبل از جراحی حتما طی مشاوره‌ای که با کارشناسان گروه الوجراح به صورت مجازی انجام می‌پذیرد، شرح حال شما (قد و وزن، داشتن سابقه بیماری، سابقه زایمان در بانوان) سنجیده شده و در صورت تایید اولیه، وقت مشاوره حضوری با پزشک متخصص تعیین می‌شود.

لیپوساکشن شکم پهلو
لیپوساکشن شکم پهلو

برای اینکه شما بهترین نتیجه را از جراحی بگیرید، لازم است قبل از جراحی به وزن ثابتی رسیده باشید. در اغلب موارد بهجویانی که پوست سفتی دارند نتیجه جراحی آنها زیباتر می‌شود.

پس از مشاوره حضوری و بیان انتظارات خود، با تایید پزشک وقت جراحی برای شما تعیین می‌گردد. تاکید می‌کنیم قبل از جراحی لیپوساکشن حتماً توصیه‌های قبل از جراحی را از مشاورین جویا شوید.

مواردی که باید قبل از جراحی لیپوساکشن رعایت کنیم

  • از مشروبات الکلی، دخانیات و برخی از دمنوش‌های گیاهی، تا 2 هفته قبل از جراحی استفاده نکنید. چون در غیر این صورت ممکن است بعد از جراحی دچار خونریزی شوید و روند بهبودی و درمان شما به تعویق بیفتد.
  • تا مدت حداقل 5 سال قصد بارداری نداشته باشید، چون بارداری باعث افزایش اندازه شکم می‌شود، و نتیجه جراحی شما از بین می‌رود.

جراحی لیپوساکشن

روز جراحی قسمت مد نظر برای ساکشن چربی ها، توسط تیم جراحی با ماژیک علامت گذاری می‌شود.

لازم به ذکر است، ممکن است برای مقایسه نتیجه قبل و بعد از جراحی، از ناحیه شکم و پهلو فیلم یا عکس تهیه کنند تا در پرونده شما ثبت شود.

پس از مرحله علامت گذاری، تیم بیهوشی مقدمات بیهوشی شما را فراهم می‌کند و پس از آن تیم جراحی به سرپرستی متخصص جراح، وارد عمل شده و شروع به کار می‌کنند.

آیا می‌توان از چربی‌های ساکشن شده مجددا استفاده کرد؟

چربی‌های خارج شده از ناحیه های مورد نظر قابل استفاده در نواحی دیگر بدن هستند. به عنوان مثال از این چربی ها پس از پردازش می‌توان در خانم‌ها برای فرم‌دهی به باسن، جوانسازی صورت و همچنین زاویه‌سازی فک استفاده نمود.

مدت زمان جراحی شما با توجه به حجم چربی شما بین 1 الی 3 ساعت است.

لیپوساکشن

بعد از جراحی لیپوساکشن با پوست اضافه چه کار می‌کنید؟

باید به شما بگوییم که خاصیت کشسانی پوست در این مرحله از جراحی به کار تیم جراحی می‌آید و درصد زیادی از پوست جمع شده و به ناحیه ساکشن شده می‌چسبد اما اگر میزان افتادگی پوست بیش از حد باشد، و پوست بصورت شُل و آویزان درآمده‌باشد، پزشک جراح از تکنیک ابدومینوپلاستی استفاده می‌کند.

روش جراحی ابدومینوپلاستی

در این تکنیک، جراح با استفاده از یک برش عرضی از ابتدای عضله مایل خارجی تا طرف مقابل برش داده و قسمتی از پوست به همراه چربی را جدا نموده و خارج می‌کند. این برش که از بالای ناحیه شرمگاهی عبور می‌کند در اکثر موارد به صورت نیم هلالی ایجاد می‌شود.

همزمان با این برش عضلات راست شکم به همدیگر نزدیک شده و بخیه می‌شود تا ناحیه میان تنه باریک‌تر شده و عضلات سفت‌تر به نظر بیاید. سپس قسمت جدا شده پوست روی عضله که فرم جدیدی به خود گرفته است کشیده شده و با قسمت پایین برش کنار هم قرار داده شده و به صورت کاملاً ظریف بخیه زده می‌شود.

در این جراحی شکل ناف نیز اصلاح شده و در ناحیه جدید روی پوست بخیه می‌شود. همزمان با زدن بخیه، دِرَن نیز کارگذاشته می‌شود تا مایعات و ترشحات زیر پوستی را خارج نماید.
تایم جراحی ابدومینوپلاستی بین ۳ الی ۵ ساعت است. لازم به ذکر است که این جراحی نیز با بیهوشی انجام می‌شود.

چه کسانی نباید جراحی ابدومینوپلاستی انجام دهند؟

افرادی که با جراحی ابدومینوپلاستی به دنبال کاهش وزن هستند، تصور اشتباهی از جراحی دارند. چراکه این جراحی روش مناسبی برای کاهش وزن نیست و نهایتاً در حد ۵ کیلوگرم می‌تواند وزن شما را کاهش دهد.

بانوانی که قصد بارداری مجدد دارند باید از انجام جراحی ابدومینوپلاستی صرف نظر کنند چرا که بارداری مجدد می‌تواند نتایج جراحی را ازبین ببرد.

افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن قلبی، دیابت و سندروم روده تحریک پذیر باید از انجام ابدومینوپلاستی اجتناب کنند.

افرادی که با اسکار یا رد خط بخیه مشکل دارند، باید از انجام این جراحی منصرف شوند چون در بهترین حالت رد بخیه جراحی ابدومینوپلاستی به صورت یک خط صاف باقی می‌ماند.

در این جراحی نیز همانند جراحی لیپوساکشن باید گن مخصوص پوشیده شود، تا نتیجه جراحی به بهترین شکل ممکن رقم بخورد. علاوه بر آن ممکن است پزشک جراح برای شما به منظور جلوگیری از dvt یا همان ترومبوز ورید های عمقی داروهایی نظیر هپارین یا انکساپارین تجویز نماید.

ابدومینوپلاستی

بخیه‌های جراحی ابدومینوپلاستی چه زمانی کشیده می‌شوند؟

بخیه‌های ناحیه ابدومینوپلاستی در اکثر موارد جذبی بوده و نیازی به کشیدن بخیه نیست، به جز بخیه‌های درن که هنگام خارج سازی درن کشیده می‌شود.

بعد از از اتمام دوره نقاهت اولیه، جراح برای شما پماد‌های مخصوص به منظور ترمیم اسکار یا همان جای زخم تجویز می‌نماید که این پمادها می‌توانند تا حد زیادی اسکار ناحیه برش خورده را تقلیل بخشند.

مشاوره

برای دریافت مشاوره غیر‌حضوری با ما در ارتباط باشید!

واتس آپ
تماس تلفنی

بعد از جراحی لیپوساکشن

ریکاوری لیپوساکشن

توصیه ما این هست که پس از جراحی لیپوساکشن حتما یک نفر ۲۴ ساعت اول جراحی همراه شما باشد.

ممکن است به تشخیص پزشک و بسته به حجم جراحی پیکرتراشی شما یک شب در مرکز جراحی بستری شوید که این مسئله به جهت اینکه زیر نظر مستقیم کادر درمان خواهید بود برای شما نیز بهتر است.

آیا لیپوساکشن دردناک است؟

با توجه به این اصل که جراحی یک روش تهاجمی به حساب می آید، لیپوساکشن نیز می‌تواند با دردهای اولیه همراه باشد.

نگران نباشید دردهای این جراحی با استفاده از مسکن‌های تجویزی و داروهای ضد التهاب کنترل می‌شود. این دردها ناتوان کننده نیست و در نهایت دو الی سه هفته بعد، شما زندگی عادی خودتان را از سر خواهید گرفت.

نتیجه جراحی لیپوساکشن

نتیجه این جراحی بلافاصله قابل مشاهده نیست، پس اگر بعد از جراحی تورم داشتید یا احساس کردید که ناحیه ساکشن شده بزرگ‌تر و متورم‌تر از حالت قبل شده نگران نباشید. سعی کنید با صبر و حوصله و رعایت نکات دریافتی از پزشک جراح و تیم مشاوره بعد از جراحی روند بهبودی خود را تسریع ببخشید.

بعد از جراحی، گن مخصوص متناسب جراحی شما توسط تیم جراحی تهیه می‌شود و در اختیار شما قرار می‌گیرد تا از آن استفاده کنید.

چرا باید پس از جراحی لیپوساکشن گن بپوشید؟

  • کاهش تورم ناشی از عمل جراحی
  • جلوگیری از تجمع مایعات در ناحیه ساکشن شده
  • بهبود شکل ظاهری و یکنواخت شدن ناحیه ساکشن شده
  • تسریع التیام زخم

به یاد داشته باشید که بهترین وضعیت بدنی برای شخصی که ساکشن انجام داده، حالت درازکش و یا ایستاده است و به هیچ عنوان هفته اول بعد از جراحی نباید بنشیند چراکه باعث افزایش تورم و فشار در ناحیه جراحی و بخیه‌ها می‌‌شود.

رژیم غذایی بعد از جراحی لیپوساکشن

رعایت رژیم غذایی بعد از جراحی در حفظ نتیجه جراحی بسیار تأثیرگذار است. برای کاهش تورم ناشی از ساکشن، استفاده از غذاهای پرچرب و پرنمک، فست‌فودها و دوغ‌های صنعتی خودداری کنید. در عوض از غذاهای پر فیبر استفاده کنید، چرا که یبوست بعد از جراحی می‌تواند برای شما آزاردهنده و خطرناک باشد.

نکته: چند روز اول بعد از جراحی بهتر است رانندگی نکنید. حتماً نظر جراح را در مورد این مسئله در نظر بگیرید و با او مشورت کنید.

چند روز پس از جراحی می توان سر کار رفت؟

این مسئله به حجم جراحی شما بستگی دارد. بهتر است در این رابطه با پزشک خود مشورت کنید و سپس اقدام به این کار کنید.

چه زمانی می توانیم ورزش را شروع کنیم؟

نکته‌ای که حتماً باید به آن توجه کنید این است که چهار تا شش هفته فعالیت شدید بدنی از جمله بدنسازی را متوقف کنید. اما در عوض در این مدت حتماً تاکید می‌کنیم که پیاده‌روی کنید.

توجه کنید که به هیچ عنوان نباید تحرک شما قطع شود.

عوارض جراحی لیپوساکشن چیست؟

متاسفانه تبلیغات منفی، این باور را در جامعه ایجاد کرده است که این جراحی مضر است و سلامتی شخص را به خطر می‌اندازد، اما در حقیقت این گونه نیست. اگر این جراحی توسط پزشک متخصص و با تجربه انجام شود عوارض این جراحی به حداقل می‌رسد.
عوارض جراحی عمدتاً گذرا و کوتاه‌مدت هست. عوارضی نظیر تورم، ترشحات از ناحیه برش خورده شده، محدودیت حرکتی کوتاه‌مدت، کبودی و خارش پوست در نواحی که گن بسته می‌شود.
به دلیل ماهیت جراحی‌ها این تورم و کبودی کاملاً طبیعی هست و ممکن است در حالت عادی این مدت حدود دو الی سه ماه زمان ببرد.
بی حسی در ناحیه ساکشن شده از دیگر عوارض این جراحی است که معمولاً ممکن است 6 الی 8 هفته زمان بر باشد.
آیا جای بخیه باقی می ماند؟

در پاسخ باید بگوییم که جواب این سوال تا حد خیلی زیادی بستگی به مهارت جراح دارد، یعنی در صورتی که جراح شما مهارت و تجربه کافی در این جراحی را داشته باشد ناهمواری های ناشی از بخیه به حداقل مقدار خود خواهد رسید. اما به هر حال باید پذیرفت پوستی که برش می خورد جای بخیه روی آن باقی خواهد ماند، هر چند به میزان اندک.

پس از جراحی، بدن فرد مایعات و ترشحاتی تولید خواهد کرد که برای خارج سازی آنها از بدن بیمار، پزشک جراح وسیله‌ای به اسم “درن” را کارگذاری می کند، تا خونابه و ترشحات خارج گردد.

پس از 1هفته درن‌ها خارج می‌شوند.

عوارض جراحی

نگران نباشید، ما کنار شما هستیم.

اگر بعد از جراحی عارضه‌ای برای شما پیش آمد، نگران نباشید و بلافاصله مسئله را با مشاورین ما از طریق کانال‌های ارتباطی زیر در میان بگذارید تا در اسرع وقت راهنمایی‌ها و بررسی‌های لازم صورت پذیرد.

جراحی لیپوساکشن را انجام ندهید!

اگر هدف و نیت شما از انجام این جراحی کاهش وزن است، توصیه می‌کنیم از تصمیم‌تان منصرف شوید. چرا که جراحی پیکر تراشی گزینه مناسبی برای کاهش وزن نیست و لازم است. توصیه می‌شود روش‌های دیگری مانند رژیم غذایی و ورزش و روش‌های درمانی دیگر را امتحان کنید.

مشاوره

برای دریافت مشاوره غیر‌حضوری با ما در ارتباط باشید!

واتس آپ
تماس تلفنی