جراحی تخلیه سینه

جراحی تخلیه سینه رایج‌ترین جراحی تطبیق جنسیت در مردان ترنس است. (افرادی که جنسیت انتسابی آن‌ها در زمان تولد زن بوده‌است، اما هویت جنسیتی مردانه دارند). این افراد پس از جراحی تخلیه بافت سینه زندگی راحت‌تری خواهند داشت و عملکرد روان‌شناختی و اجتماعی آن‌ها نیز بهبود پیدا می‌کند. جراحی تخلیه بافت سینه معمولاً نخستین مرحلهٔ تغییر جنسیت است.

جراحی تخلیه سینه شامل موارد زیر است:

 • تخلیهٔ بافت سینه (ماستکتومی زیر جلدی)
 • کانتورینگ مردانه قفسهٔ سینه (جراحی کانتورینگ به‌منظور مردانه¬سازی ظاهر سینه انجام می‌شود که شامل ایجاد بالاتنهٔ V شکل و برجسته‌سازی عضلات سینه است)
 • تغییر محل و اندازهٔ نوک و هالهٔ سینه

علت انجام جراحی تخلیه سینه

مردان ترنس معمولاً به دلیل فشار روانی ناشی از عدم سنخیت هویت جنسیتی با جنسیت انتسابی خود در زمان تولد (آشفتگی جنسیتی) به دنبال جراحی تخلیه سینه هستند.

برای برخی از مردان ترنس جراحی ماستکتومی یا تخلیه بافت سینه، روشی طبیعی و مهم برای دستیابی به حس هویت است. بااین‌حال ممکن است بسیاری از این افراد جراحی نکنند. بدن افراد ترنس با هویت جنسیتی آن‌ها متفاوت است و و برای رفع این مشکل باید راه حلی پیدا کنند.

ممکن است پزشک به دلایل زیر با جراحی شما مخالفت کند:

 • وضعیت روانی کنترل نشده
 • بیماری‌های مهمی مانند مشکلات قلبی و کلیوی، اختلالات خونریزی، یا سابقهٔ لختهٔ خون در ورید عمقی (ترومبوز ورید عمقی) یا ریه (ترومبوز آمبولی وریدی)
 • بیماری‌هایی روانی که توانایی فرد در تصمیم‌گیری آگاهانه را محدود می‌کند.

برای دریافت مشاوره غیر‌حضوری با ما در ارتباط باشید!

واتس آپ
تماس تلفنی

خطرات جراحی تخلیه بافت سینه

جراحی تخلیه سینه مردان ترنس همانند انواع جراحی‌های مهم ممکن است با خطر خونریزی، عفونت و عوارض جانبی داروهای بیهوشی همراه باشد. از دیگر عوارض این جراحی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کندی روند بهبود زخم
 • تجمع مایعات در زیرپوست (سروما)
 • تجمع خون بدون بریدگی در زیر پوست (هماتوم)
 • وجود آسیب‌دیدگی یا بافت‌مردگی (نکروز) مثلاً در نوک سینه
 • اسکار
 • عدم رضایت از ظاهر پس از جراحی
 • عدم تقارن

رضایت شما از جراحی تخلیه سینه

ازآنجایی‌که جراحی تخلیه سینه در مردان ترنس باعث تغییرات جسمی غیرقابل‌بازگشت می‌شود، باید بعد از مشورت کامل با پزشک در مورد موارد زیر رضایت آگاهانه بدهید:

 • خطرات
 • مزایا
 • هزینه
 • روش‌های جایگزین
 • پیامدهای اجتماعی و حقوقی
 • عوارض جانبی احتمالی
 • برگشت‌ناپذیری روند درمان

ممکن است بیمهٔ درمانی هزینهٔ برخی از جراحی‌ها را پوشش ندهد، چون معمولاً جزو جراحی‌های زیبایی محسوب می‌شوند. بااین‌حال انجام آن‌ها برای کاهش آشفتگی جنسیتی ضروری است.

می‌توانید قبل از شروع درمان با ترنس‌هایی که تحت جراحی تخلیه سینه قرارگرفته‌اند صحبت کنید. با این کار متوجه انتظارات خود از پروسهٔ درمان و مشکلات شخصی و اجتماعی احتمالی می‌شوید.

برای دریافت مشاوره غیر‌حضوری با ما در ارتباط باشید!

واتس آپ
تماس تلفنی

آنچه باید در مورد جراحی تخلیه سینه بدانید

جراحی تخلیه بافت سینه در مردان ترنس، معمولاً به‌صورت سرپایی انجام می‌شود و شخص تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرد.

در حین جراحی تخلیه بافت سینه

مراحل جراحی تخلیه سینه چیزی بیش از یک جراحی ماستکتومی است که برای درمان سرطان سینه انجام می‌شود. تکنیک‌های ویژۀ جراحی تخلیه سینه در ترنس‌های مرد شامل کانتورینگ سینه، کاهش حجم سینه، قرار دهی نوک و هالهٔ سینه در محل مناسب و کاهش اسکار است.

اگر سینه‌های کوچکی دارید، طی جراحی، بافت سینه تخلیه شده اما پوست، نوک و هالهٔ سینه بدون تغییر باقی می‌ماند (ماستکتومی زیر جلدی همراه با نگه‌داشتن نوک و هالهٔ سینه). در این جراحی علاوه بر اینکه اسکار کوچک‌تری ایجاد می‌شود، سرعت بهبود زخم سریع‌تر بوده و معمولاً حس نوک سینه نیز حفظ می‌شود. طی این جراحی برشی در امتداد لبهٔ هاله و پوست اطراف آن ایجاد می‌شود. سپس بافت سینه از محل برش خارج می‌شود و ممکن است بخشی از پوست نیز برداشته شود. پوست باقی‌مانده به کناره هالهٔ سینه متصل می‌شود.

اگر سینه‌های بزرگی دارید، در اثر حجم و سنگینی سینه‌ها حالتی افتاده خواهند داشت. این افتادگی به کمک ایجاد برشی در ناحیه زیر بغل به بالا کشیده شده و اصطلاحاً لیفت می‌شود.

اگر نوک و هالهٔ سینه در محل مناسب خود قرار نگیرد، از محل برداشته‌شده‌ و در محل مناسب پیوند زده می‌شوند؛ به‌گونه‌ای که سینه ظاهری مردانه پیدا می‌کند. در این روش معمولاً اسکار بزرگ‌تری ایجادشده و حس نوک سینه کاهش می‌یابد. بازگشت حس لامسه سینه ممکن است چندین ماه زمان ببرد.

بعد از جراحی تخلیه سینه ممکن است برای از بین بردن رد بخیه، فرم‌دهی سینه و جایگزینی نوک و هالهٔ سینه به جراحی‌های دیگری نیاز باشد.

بعد از جراحی تخلیه بافت سینه

بعد از تخلیه سینه، باید به‌وسیله پوشیدن گن، قفسهٔ سینه به مدت چند هفته تحت‌فشار قرار گیرد. احتمالاً یک یا دو لولهٔ پلاستیکی برای تخلیهٔ مایعات در محلی که بافت سینه خارج‌شده است قرار می‌گیرد که درن نام دارند. در نخستین هفتهٔ پس از جراحی باید هنگام خواب بالاتنه را بالاتر از دیگر قسمت‌های بدن قرار داد و تا چندین هفته از بلند کردن اشیا با وزنی بیش از 5 تا 10 کیلوگرم خودداری کنید.

باوجود تکنیک‌های جراحی ممکن است بخشی از بافت سینه در محل باقی بماند. به همین دلیل بهتر است به‌طور منظم غربال‌گری سرطان سینه را انجام دهید.

نتیجه‌گیری

در ماستکتومی زیر جلدی (یا جراحی تخلیه سینه)، بافت سینه برداشته می‌شود. به این جراحی مردانه‌سازی سینه نیز می‌گویند.

جراحی تخلیه سینه در کاهش آشفتگی جنسیتی مردان ترنس و بهبود کیفیت زندگی آن‌ها نقش مهمی دارد.

تحقیقات حاکی از آن است که بیشتر مردان ترنس از نتایج جراحی رضایت دارند. در پژوهشی که در سال 2017 انجام شد، 57 مرد ترنسی که جراحی تخلیه سینه انجام داده‌اند موردبررسی قرار گرفتند و مشخص‌شد 48 نفر از آن¬ها هنگام درآوردن لباس خود در مقابل دیگران احساس ناراحتی ندارند.

درصورتی‌که سایز سینه‌تان کوچک باشد می‌توانید جراحی‌هایی که در آن پوست، نوک و هالهٔ سینه در محل باقی می‌ماند (ماستکتومی زیر جلدی همراه با نگه‌داشتن نوک و هالهٔ سینه) را انجام دهید. اگر سینه‌های بزرگی دارید احتمالاً علاوه بر تخلیه بافت سینه نیاز به لیفت پوست ناحیه سینه نیز خواهید داشت.

جراحی تخلیه سینه برای مردان ترنس روشی برای برطرف کردن فشار روانی ناشی از عدم سنخیت هویت جنسیتی با جنسیت انتسابی در زمان تولد (آشفتگی جنسیتی) است. این جراحی به افراد ترنس کمک می‌کند تا ازنظر جسمی به جنسیت مورد تأیید خود برسند.

برای دریافت مشاوره غیر‌حضوری با ما در ارتباط باشید!

واتس آپ
تماس تلفنی