عمل تخلیه سینه ترنس
جراحی تخلیه سینه م

عمل تخلیه سینه

عمل تخلیه سینه رایج‌ترین جراحی تطبیق جنسیت در مردان ترنس است. (افرادی که جنسیت انتسابی آن‌ها در زمان تولد زن بوده‌است، اما هویت جنسیتی مردانه دارند). این افراد پس از جراحی تخلیه بافت سینه زندگی راحت‌تری خواهند داشت و عملکرد روان‌شناختی و اجتماعی آن‌ها نیز بهبود پیدا می‌کند. جراحی تخلیه بافت سینه معمولاً نخستین مرحلهٔ تغییر جنسیت است.

در ایران علی‌رغم وجود جو منفی در مورد افراد ترنس و جراحی‌های تغییر جنسیت، تغییر جنسیت از زن به مرد و یا برعکس به کمک انجام جراحی‌های تغییر جنسیت، مشکل قانونی و شرعی ندارد. فرد ترنس می‌تواند با مراجعه به دادگاه و بعد از معاینه‌های روانپزشکی و پزشکی لازم، مجوز تغییر جنسی را دریافت کند و نسبت به انجام عمل تغییر جنسیت اقدام کند.

عمل تخلیه سینه 2 نوع کاربرد متفاوت دارد، کاربرد اول برای بانوانی است که بدلیل وجود تومور‌های سرطانی یا در یکی از سینه‌ها یا هر دو و یا وجود ریسک بالای ابتلا به سرطان، مجبور به تخلیه سینه می‌شوند. کاربرد دوم تخلیه سینه، به عنوان یکی از انواع عمل‌های تطبیق جنسیت است. مردان ترنس به کمک این عمل، خود را با جنسیت هویتی خود تطبیق می‌دهند.

جراحی تخلیه سینه شامل موارد زیر است:

 • تخلیهٔ بافت سینه (ماستکتومی زیر جلدی)
 • تغییر محل و اندازهٔ نوک و هالهٔ سینه

علت انجام عمل تخلیه سینه

مردان ترنس معمولاً به دلیل فشار روانی ناشی از عدم سنخیت هویت جنسیتی با جنسیت انتسابی خود در زمان تولد (آشفتگی جنسیتی) به دنبال عمل تخلیه بافت سینه هستند.

توجه: لازم به ذکر است ما در مجموعه الوجراح این جراحی را همزمان با عمل هیسترکتومی یا برداشتن رحم و تخمدان نیز انجام می‌دهیم.

برای برخی از مردان ترنس جراحی ماستکتومی یا تخلیه بافت سینه، روشی طبیعی و مهم برای دستیابی به حس هویت است. بااین‌حال ممکن است بسیاری از این افراد جراحی نکنند. بدن افراد ترنس با هویت جنسیتی آن‌ها متفاوت است و و برای رفع این مشکل باید راه حلی پیدا کنند.

ممکن است پزشک به دلایل زیر با جراحی شما مخالفت کند:

 • وضعیت روانی کنترل نشده
 • بیماری‌های مهمی مانند مشکلات قلبی و کلیوی، اختلالات خونریزی، یا سابقهٔ لختهٔ خون در ورید عمقی (ترومبوز ورید عمقی) یا ریه (ترومبوز آمبولی وریدی)
 • بیماری‌هایی روانی که توانایی فرد در تصمیم‌گیری آگاهانه را محدود می‌کند.

برای دریافت مشاوره غیر‌حضوری با ما در ارتباط باشید!

آنچه باید در مورد تخلیه سینه بدانید

این عمل در مردان ترنس، معمولاً به‌صورت سرپایی انجام می‌شود و شخص تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرد.

حین جراحی

مراحل جراحی تخلیه سینه چیزی بیش از یک جراحی ماستکتومی است که برای درمان سرطان سینه انجام می‌شود. تکنیک‌های ویژۀ جراحی تخلیه سینه در ترنس‌های مرد شامل کانتورینگ سینه، کاهش حجم سینه، قرار دهی نوک و هالهٔ سینه در محل مناسب و بخیه‌های ظریف است.

اگر سینه‌های کوچکی دارید، طی جراحی، بافت سینه تخلیه شده اما پوست، نوک و هالهٔ سینه بدون تغییر باقی می‌ماند (ماستکتومی زیر جلدی همراه با نگه‌داشتن نوک و هالهٔ سینه). در این جراحی علاوه بر اینکه رد بخیه کوچک‌تری ایجاد می‌شود، سرعت بهبود زخم سریع‌تر بوده و معمولاً حس نوک سینه نیز حفظ می‌شود. طی این جراحی برشی در امتداد لبهٔ هاله و پوست اطراف آن ایجاد می‌شود. سپس بافت سینه از محل برش خارج می‌شود و ممکن است بخشی از پوست نیز برداشته شود. پوست باقی‌مانده به کناره هالهٔ سینه متصل می‌شود.

اگر سینه‌های بزرگی دارید، در اثر حجم و سنگینی سینه‌ها حالتی افتاده خواهند داشت. این افتادگی به کمک ایجاد برشی در ناحیه زیر سینه اصلاح و اصطلاحاً لیفت می‌شود.

اگر نوک و هالهٔ سینه در محل مناسب خود قرار نگیرد، از محل برداشته‌شده‌ و در محل مناسب پیوند زده می‌شوند؛ به‌گونه‌ای که سینه ظاهری مردانه پیدا می‌کند. در این روش معمولاً رد برش بزرگ‌تری ایجادشده و حس نوک سینه کاهش می‌یابد. بازگشت حس لامسه سینه ممکن است چندین ماه زمان ببرد.

بعد از جراحی تخلیه بافت سینه

بعد از تخلیه سینه، باید به‌وسیله پوشیدن گن، قفسهٔ سینه به مدت چند هفته تحت‌فشار قرار گیرد. احتمالاً یک یا دو لولهٔ پلاستیکی برای تخلیهٔ مایعات در محلی که بافت سینه خارج‌شده است قرار می‌گیرد که درن نام دارند. در نخستین هفتهٔ پس از جراحی باید هنگام خواب بالاتنه را بالاتر از دیگر قسمت‌های بدن قرار داد و تا چندین هفته از بلند کردن اشیا با وزنی بیش از 5 تا 10 کیلوگرم خودداری کنید.

باوجود تکنیک‌های جراحی ممکن است بخشی از بافت سینه در محل باقی بماند. به همین دلیل بهتر است به‌طور منظم غربال‌گری سرطان سینه را انجام دهید.

خطرات عمل تخلیه بافت سینه

جراحی تخلیه سینه در مرد ترنس همانند انواع جراحی‌های مهم ممکن است با خطر خونریزی، عفونت و عوارض جانبی داروهای بیهوشی همراه باشد. از دیگر عوارض این جراحی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کندی روند بهبود زخم
 • تجمع مایعات در زیرپوست (سروما)
 • تجمع خون بدون بریدگی در زیر پوست (هماتوم)
 • وجود آسیب‌دیدگی یا بافت‌مردگی (نکروز) مثلاً در نوک سینه
 • اسکار
 • عدم رضایت از ظاهر پس از جراحی
 • عدم تقارن

رضایت فرد از عمل تخلیه بافت سینه

ازآنجایی‌که این عمل در مردان ترنس باعث تغییرات جسمی غیرقابل‌بازگشت می‌شود، باید بعد از مشورت کامل با پزشک در مورد موارد زیر رضایت آگاهانه بدهید:

 • خطرات
 • مزایا
 • هزینه
 • روش‌های جایگزین
 • پیامدهای اجتماعی و حقوقی
 • عوارض جانبی احتمالی
 • برگشت‌ناپذیری روند درمان

ممکن است بیمهٔ درمانی هزینه عمل تخلیه سینه ترنس را پوشش ندهد، چون معمولاً جزو جراحی‌های زیبایی محسوب می‌شوند. بااین‌حال انجام آن‌ها برای کاهش آشفتگی جنسیتی ضروری است.

می‌توانید قبل از شروع درمان با ترنس‌هایی که تحت جراحی تخلیه سینه قرارگرفته‌اند، صحبت کنید. با این کار متوجه انتظارات خود از پروسهٔ درمان و مشکلات شخصی و اجتماعی احتمالی می‌شوید.

برای دریافت مشاوره غیر‌حضوری با ما در ارتباط باشید!

آنچه درباره تخلیه سینه باید بدانید

نتیجه‌گیری

در ماستکتومی زیر جلدی (یا جراحی تخلیه سینه)، بافت سینه برداشته می‌شود. به این جراحی مردانه‌سازی سینه نیز می‌گویند.

جراحی تخلیه سینه در کاهش آشفتگی جنسیتی مردان ترنس و بهبود کیفیت زندگی آن‌ها نقش مهمی دارد.

تحقیقات حاکی از آن است که بیشتر مردان ترنس از نتایج جراحی رضایت دارند. در پژوهشی که در سال 2017 انجام شد، 57 مرد ترنسی که جراحی تخلیه سینه انجام داده‌اند موردبررسی قرار گرفتند و مشخص‌شد 48 نفر از آن‌ها هنگام درآوردن لباس خود در مقابل دیگران احساس ناراحتی ندارند.

درصورتی‌که سایز سینه‌تان کوچک باشد می‌توانید جراحی‌هایی که در آن پوست، نوک و هالهٔ سینه در محل باقی می‌ماند (ماستکتومی زیر جلدی همراه با نگه‌داشتن نوک و هالهٔ سینه) را انجام دهید. اگر سینه‌های بزرگی دارید احتمالاً علاوه بر تخلیه بافت سینه نیاز به لیفت پوست ناحیه سینه نیز خواهید داشت.

جراحی تخلیه سینه برای مردان ترنس روشی برای برطرف کردن فشار روانی ناشی از عدم سنخیت هویت جنسیتی با جنسیت انتسابی در زمان تولد (آشفتگی جنسیتی) است. این جراحی به افراد ترنس کمک می‌کند تا ازنظر جسمی به جنسیت مورد تأیید خود برسند.

برای دریافت مشاوره غیر‌حضوری با ما در ارتباط باشید!

لغت نامه هویت جنسی

هرکس به زبان خودش شخصیت و هویتش را تعریف میکند. هر چند اصطلاحات زیر به کرات استفاده می‌شوند اما می دانیم که این ها و سایر تعاریف رایج در این عرصه مدام در حال تکامل‌اند. ضمنا لازم به ذکر است که هر کس هویت خود را بهتر از همه می شناسد و باید پیش از خطاب قرار دادنش با او مشورت شود.

همسو جنس: هویت جنسی که همسو با جنسیت شناسنامه ای فرد باشد.

بیان جنسی: رویکرد مد نظر هر فرد ترنس یا غیر ترنس برای انتقال هویت جنسی که از طریق لباس سبک ارتباط کلامی و سایر رفتارهای بیرونی صورت می گیرد.

هویت جنسی سیال: به افرادی اشاره دارد که گاه احساس مردانگی بیشتر، گهگاه احساس زنانگی بیشتر و گاهی ترکیبی از این دو حس را دارند و بیان هویت جنسی آنها در گذر زمان تغییر می کند.

هویت جنسیت: درکی که شخص از جنسیت خود دارد، صرف نظر از آنچه در شناسنامه ذکر شده است.

ترنس: یک عبارت کلی که حاکی از عدم همسویی جنسیت واقعی باجنسیت قابل انتظار جامعه و ذکر شده در شناسنامه شخص است. برخی از افراد حاضر در این دسته تصمیم می گیرد جنسیت شان را تغییر دهند، برخی هم این کار را انجام نمی‌دهد زیرا یا خود را در دسته بندی سنتی و دوگانه مرد و زن جای نمی دهند یا دیدگاه سیال تری نسبت به هویت شان دارند که در گذر زمان تغییر میکند.

تراجنسیتی: یک هویت جنسی که همسو با جنسیت شناسنامه‌ای شخص نیست. مثلاً زن ترنس به شخصی اطلاق می شود که در هنگام تولد جنسیتش را مرد ثبت کرده اند و مرد ترنس به شخصی اطلاق می‌شود که در هنگام تولد جنسیتش را زن ثبت کرده‌اند.